Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem V čem programovat? AutoIt vs. AutoHotkey vs. Pulover’s Macro Creator

Prosím pány programátory o rady. Obrátil se na mne známý s požadavkem na doporučení vhodné volby při výběru z programů.
1) AutoIt
https://www.autoitscript.com/trac/autoit/wiki/AutoItNotOnToDoList
2) AutoHotkey
3) Pulover’s Macro Creator
Sice příležitostně tvořím v Pulover’s Macro Creator, nejsem však kompetentní odpovědět a vysvětlit výhody, nevýhody, dát doporučení k daným programům a nějak mu to zdůvodnit.
Prosím znalce o informace a vysvětlení.
Děkuji.

Řešíš nějaký problém, tak se nejprve podívej, zda opravdu všechny zmíněné jazyky umožňují řešení tvého problému, jak moc jsou na internetu zdroje. Pak se rozhodni.
Zkus si nějaký jednodušší problém vyřešit ve všech a uvidíš, který z nich ti bude nejlíp vyhovovat.

Mistře, rozumím, nicméně musím konstatovat, že tohle je nad možnosti nás zelenáčů a pokud je někdo nováček, tak ten už vůbec nezvládne navrhované.

Otázka by v podstatě mohla stát na praktickém pohledu - Který z těchto SW má nejochotnější komunitu která ráda pomůže nováčkovi? Za sebe musím říct, že bych bych rád, tak nejsem znalostně schopný pomáhat.

Někdo používá autoit a ten asi doporučí autoit.
Někdo používá autohotkey a ten asi doporučí autohotkey.
Někdo používá pulover a ten asi doporučí pulover.

Ať vyzkouší třeba všechny tři a rozhodne se jaký mu vyhovuje. Každý asi bude mít klady i zápory.
Vyzkouší třeba tak, že si bude chtít něco naprogramovat a co mu při tom bude vyhovovat tak to pak zvolí.
To byl i můj postup při výběru, chtěl jsem si kdysi něco naprogramovat bez znalostí programování a svedl jsem to jednoduše v autoitu.

Já používám autoit.
Ve Scite syntaxe, jednoduché spuštění nebo kompilace do exe.
Výborná nápověda v programu a fórum na webu autoitu.
Jednoduché na naučení, na všechno najdeš návody.

Jde o to, aby to nebylo jak to říct... "tvrdé, sparťanské až silně odrazující". Mám zkušenosti s Pulover’s Macro Creator, řešil jsem jen malé utility, převážně pro vlastní potřebu.

Více jsem napsal tady...
https://pc.poradna.net/questions/3127979-v-cem-programovat-autoit-vs-autohotkey-vs-pulovers-macro-creator#r3128012

Docela mne zajímá, kolik lidí z poradny umí některý z programů. Pokud v nich uvidím stálé přispěvatele a ti budou snad ochotně pomáhat, tak by to mělo podstatnou váhu.
Nepředpokládám, že existuje české fórum pro dané SW.

"V čem programovat?" "řešil jsem jen malé utility, převážně pro vlastní potřebu"
Nenapsal jsi co programovat. Jestli se někdo takto ptá, tak předpokládám, že se jedná především o malé utility pro svou potřebu, já v autoitu mám naprogramovaného chessbota, program na instalaci Office, gui nad SmartVersion atd.
Z těch známých byl dělanej v autoitu třeba adwcleaner, než ho ten francouz prodal malwarebytes a pak byl programovaný v něčem jiným.

"musím konstatovat, že tohle je nad možnosti nás zelenáčů"
Já jsem byl taky zelenáč a provedl jsem přesně co píšu nebo co píše Jan Fiala.

"tvrdé, sparťanské až silně odrazující"
Hm, nainstaluju autoit + scite (případně přiložím českou lokalizaci).
Spuštění skriptu je ve scite pod Nástroje / Spustit.
Kompilaci skriptu je ve scite pod Nástroje / Kompilovat.
Nápověda je ve scite pod Nápověda / Nápověda.
Pokud něco chceš, prolezeš nápovědu, snad ke všemu jsou tam názorné funkční příklady, jen klikneš, otevřeš ve scite a můžeš spustit...
Hodí se vědět, že když něco označíš ve scite, třeba na RegWrite a otevřeš nápovědu, tak tě to hodí přímo na nápovědu například k té funkci.
A to je tak asi vše, co pro začátek je potřeba vědět... odrazující, ne...
No a pak začneš programovat, třeba v nápovědě je klasicky v Tutorials / My firs script uveden příklad na Hello World...
A pak chceš víc a víc, podklady a postupy najdeš v nápovědě, na webu autoitu jsou příklady:
https://www.autoitscript.com/forum/forum/9-autoit-example-scripts/
pokud někdo něco neví tak:
https://www.autoitscript.com/forum/forum/2-autoit-general-help-and-support/
Nepotřebuješ na to angličtinu, blbci tam nejsou, stačí ti google translator.

"Který z těchto SW má nejochotnější komunitu která ráda pomůže nováčkovi?"
Jako nechápu v čem jako má spočívat ta pomoc nováčkovi? Ten základ co je pro start v autoitu jsem napsal výše a na to nepotřebuješ komunitu. Já na to přišel sám :-D A pak je to o tom vědět co chceš naprogramovat a snažit se zjistit jak.

Tak tohle nebylo psané zbytečně. Děkuji. Předávám dále. Uvidíme, k čemu společně dojdeme. Pak se ozvu.

Psal jsem jen pár klikátorů a snažil se zautomatizovat úkony. Bylo to na obsluhu programů pro uživatele se zbytky zraku. Někteří rozlišovali světlo/tma. Pokud mám pomoci, tak asi sám budu muset...

Tu trojku neznam. Taky obcas potrebuju udelat neco jednoducheho a v AutoHotkey jsem se nejak nevyznal a nepochopil to. Za to AutoIt ma na webu spoustu navodu, takze se nebylo ani na co komunity ptat, proste jsem to delal podle navodu a to co jsem potreboval, jsem jednoduse udelal.
Nicmene, jak uz tu pisi jini, je to o tom, co clovek potrebuje delat a co ten nastroj umoznuje. Asi nejaky duvod lidi pro pouzivani AutoHotkey maji, kdyz ho pouzivaji a treba se pro muj ucel hodil vic AutoIt, proto jsem tam byl uspesny a to co jsem potreboval, jsem v tom udelal. :-)

Zajímalo by mě, jestli mi někdo pomůže pochopit hlavní rozdíly mezi nimi.
Zkusím se zeptat ještě jinak ve smyslu denního používání těchto programů pro různorodé účely. Tyto účely není momentálně možné specifikovat ani nijak upřesnit.
Zatím jsou uvedené programy zdarma.
Uživatel si chce dobře vybrat tak, aby později nelitoval a nemusel se bolestivě přeučovat na jiný SW. Zaznamenal jsem že se v lečcems AutoHotkey odchýlil od AutoIt. Kdo je vlastně autorem těch SW a kdo má v držení zdrojový kód? Kdo rozhoduje o dalším směrování a vývoji? Jak je to s riziky - AutoHotkey otevřený kód (open source) vs. neotevřený kód (AutoIt údajně přešel z otevřeného na uzavřený zdrojový kód - proč?)? Otevřený kód je důvěryhodnější a uvažuji správně, že trochu zárukou nezpoplatnění? Směřuje AutoIt ke komercializaci a prodeji licencí?
AutoHotkey byl údajně původně určen k integraci do AutoIt.

Vypadá to, že AutoHotkey je dominující. https://trends.google.com/trends/explore?date=today%205-y&geo=TR&q=AutoIt,AutoHotkey

AutoHotkey
Využívá ho hráčská komunita.
Spočívá síla AutoHotkey právě v jednoduchosti proměny myšlenky v kód?
Od AutoHotkey snazší cesta k Python a C, protože naučí řešit problémy z pozice programátora.
Syntaxe AutoHotkey je špatná, je nekonzistentní, neintuitivní, nepružná a psaní je otravné
Riziko zmatků a špatných návyků či dokonce ztráty zájmu o programování?
Údajně vůbec neučí základní koncepty, protože je zbytečně činí mnohem složitějšími, než ve skutečnosti jsou.
Pro neprogramátory a příležitostné uživatele snáze pochopitelný a použitelný.
AutoHotkey si dobře rozumí s jazykem JavaScript a dalšími C jazyky
AutoIt lépe pracuje s Basic, AutoHotkey lépe pracuje s C

Vidím to tak, že z důvodu faktu že Pulover's Macro Creator je založen na jazykuAutoHotkey, tak bude vhodné začít s Pulover's Macro Creator a později případně přejít na AutoHotkey.