Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Placený antivirus

Dobrý den,
dnes mi vypršela placená licence na Eset antivirus. Měl jsem roční licenci za zvýhodněnou cenu, ale nyní přemýšlím, jestli se vyplatí placený antivirus. Je to nějaký diametrální rozdíl například od Avastu, který zdarma? Pokud ano, máte nějaké zkušenosti i s jinými antivirovými programy, ať zdarma či placenými?

Díky za info.

Řešení:

Ten, kdo si do počítače neinstaluje viry, nepotřebuje program na jejich odstraňování, tedy antivirus.
Stačí Windows Defender. A občas třeba projet AdwCleaner, MBAM, Eset Online Scanner....

Jo, to zní rozumně, taky jsem nad tím tak uvažoval, jen jsem trochu paranoik a líbí se mi tam zabezpečený prohlížeč pro bankovnictví, jen tedy nevím, jak moc účinný může být a tedy jestli to má nějaký význam oproti klasickému prohlížeči.

Placený antivir dává lidem pocit falešného bezpečí.

Ale že mají neuktualizovaný operační systém, zastaralý prohlížeč, slabá hesla (nejlépe nalepená na papírku na monitoru), spouštějí kdejakou podezřeleou přílohu z mailu, nezálohují svá data, to jim nevadí....

V bankovnictví snad používáš dvoufázové ověření, ne?

To keby si vedel že väčšina dnešných antivirov sú viry sami o sobe... dobrý príklad Avast (čo je to isté ako AVG, Norton, CCleaner, atď) ktoré sú jedna firma produkujúci spyware, ale aj malware ako trebárs vírusy, trojské kone, backdoory, atď..

viď: https://tech.sme.sk/c/20652473/popularna-aplikacia-ccleaner-sirila-skodlivy-virus.html
alebo https://cybersec.sk/spravy/zo-sveta/avast-aj-nadalej-spehuje-svojich-zakaznikov-tentokrat-cez-antivirus/ https://www.idnes.cz/technet/software/avast-data-obchod.A200129_082231_software_nyv

asi toľko... najbezpečnejší počítač je práve ten bez antivirusu ako aj bez virusov.

Asi toľko k antivirusom.

Ve Win10 máš plnohodnotný antivirus - MS Defender. Používej jej a na placené či neplacené antiviry jiných společností můžeš zapomenout. Antiviry jiných společností mohou způsobovat problémy při aktualizacích Windows, není vyloučena ani totální havárie systému a nutnost přeinstalace - měl jsem tu "čest" setkat se s několika takto poškozenými systémy od svých známých a příbuzných. Od té doby, co používají Defender, nastal klid.

Na emaily se spamem neklikam, ty totiz lezi ve spamovem kosi a vubec je nevidim. Zase, bud muzes resit nasledek, teda, aby ti to eset zablokoval nebo muze resit pricinu a nastavit spamovy filtr tak, aby ti spam nesel vubec do posty. Je na tobe, jak to chces.

Mimochodem, co se stane, kdyz kliknes na PC bez antiviru na spam. Vubec nic. Minimalne si musis spustit ze spamu odkaz nebo podezrelou prilohu. Proc bys to ale delal, ze.

Co jsem slyšel pomluvy, tak Avast je jedním z nejhorších. Dokonce jsem slyšel i pomluvu, že jeho hlavním cílem je sbírat data.
Co jsem slyšel doporučení, tak někdo doporučoval aviru (svého času zastavila šíření autorun viru, který avast klidně nechal působit). Ale to už je dávno, od té doby se mohlo leccos změnit.

Jinak jak tu bylo napsáno, windows defender snad taky neni tak špatný. Já poslední roky využívám primárně linux, takže mě viry tolik netrápí (jsou různé teorie, proč, že by byl linux odolnější, to asi je jen zbožné přání (naopak jeho otevřený kód by měl takové útoky teoreticky usnadňovat); spíš bude něco na tom, že ho používá méně lidí a tvůrcům viru (stejně jako tvůrcům programů) se do vývoje pro něj moc nechce).

spíš bude něco na tom, že ho používá méně lidí a tvůrcům viru (stejně jako tvůrcům programů) se do vývoje pro něj moc nechce)

To ani ne. Spíš je to lepším zabezpečením systému (SELinux), nikdo nepracuje jako root (administrátor) a virus nemá šanci nikam nic zapsat bez práva Roota. Právě otevřený kód přispívá k bezpečnosti, plno lidí nalezenou lochnu opraví, nebo aspoň na ní upozorní.

BTW Linux používá víc lidí, jak Widle. Téměř všechny (internetové) servery jedou na Linuxu. I v této Poradně používáš Linux aniž to tušíš. :-D:-D

Ono obaja máte pravdu. Ide skôr o to čo chápeme pod pojmom Linux a resp. o čom sa bavíme, či o desktopoch alebo aj iných zariadeniach.

Ono Linux totiž môže byť myslený GNU/Linux alebo Linux kernel. V prípade prvého sa bavíme o desktopoch a serveroch. Ak hovoríme len na desktopoch, tam jasne vyhráva Windows. Inak na serveroch Linux. Ak sa bavíme o Linux kernel, tak ten je používaný v podstate všade. Android je tiež postavený na Linux kernel, taktiež systémy pre TV, NAS, Routery, rôzne IoT zariadenia to všetko ide na Linux kernel. Takže v takomto zmysle je Linux používaný omnoho viac než Windows.

Ale v tomto sa prikláňam k rce, z debaty je jasné o čom sme sa bavili, a v tomto teda je fakt Linux bezpečnejší voči virom aj keď je používanejší. Ono by tie virusy totiž bežali stejne dobre na akomkoľvek systéme založenom na Linux kernely. Takže v tomto to dôvod prečo to má menej virov je skôr pravda čo píše Rce. Otvorený kód inak skutočne prispieva k bezpečnosti.

Funkční protivirový model bez antiviru.
1) Nainstaluji OS + programy,
2) provedu zálohu patřičných diskových oddílů,
3) pracuji tak, abych mohl...
4) podle skutečné potřeby nebo pravidelně provádět obnovu operačního systému ze zálohy.
Je to jen o tom přemýšet. Obnova systému na mém PC trvá dvě minuty. Zmiňovaný Linux je také hodný pozornosti, alespoň jako doplňková alternativa a pro seznámení se s tím, pokud to někdo nezná. Z praxe vím, že když dám lidem možnost používání OS Win + Linux, tak si většina z nich časem vybere Linux. Takovou volbou odpadá spousta starostí. I když to není ideální, a zase jiné starosti se objevují. V konečném výsledku tenhle model spolehlivě funguje k mé spokojenosti a uživatelé mají funkční PC. Chce to jen změnit přístup a myšlení.
Víte kdy potřebuju antivirové programy? Když nezodpovědným uživatelům odvirovávám PC (platí pro nové příchozí). Mí stálí a staří uživatelé tyhle problémy nemají. Vědí jak se mají chovat. Vědí co a proč nemají dělat. Je to o tom mít v hlavě a chovat se způsobile. Vlastně taková antivirová etiketa. Edukace...

Ono je normálne inštalovať do PC len to čo potrebuješ... problém je že dnes Windows samotný inštaluje aj to čo nepotrebuješ (v tomto má Linux navrh, keďže večšina distier má v sebe predinštalované len aplikácie čo fakt každý používateľ potrebuje, ako napr. webový prehliadač, office, kalkulačka, kalendár, prehliadač obrázkov, prehrávač hudby a videa, etc).

Problém je keď používatelia inštalujú do Windowsov (resp. akýchkoľvek systémov) antiviry, čističe, boostre, hovadiny, virusy,.... potom to tak dopadne. Ďalej inštalujú softvér čo ani sami nevedia čo robí, len počuli že je to "dobré".

Moje oblíbená taktika je, že uživatelům nainstaluju Linux Fedora + Plasma (KDE) a řeknu, že mají vývojovou verzi super Windows 15. Jsou okamžitě spokojeni a chrochtají blahem, jak to frčí. Říci, že je to Linux tak jim vstanou vlasy na hlavě i plešatým.

Ale prd. *buntu zrovna nemám moc rád, nedá se dobře vyladit. Tam bych se ani nedivil. Ale dobrá distribuce, je plně funkční a rychlejší než Widle. Na slabší stroje dávám Mate, na silnější Plasmu. Obojí je stabilní prostředí, bez nutnosti nějakého extra nastavování, vše jde naklikat. Když chtějí nějaké pouťové efekty (třeba kostku), dostanou je. Internet (SeaMonkey), maily a kalendář (Kontakt nebo Evolution), prohlížení obrázků (Gwenview), pouštění hudby, videa (VLC) a LibreOffice a víc nepotřebují.

Tam slo o to, ze Kubuntu ma stejne prostredi jako tvrdis, ze ve Fedore nepoznaj BFU rozdil nebo-li KDE. A ja ti tvrdim, ze poznaj. Ikdyz, jestli mas hodne moc nenarocne uzivatele, tak treba nepoznaj. No moji rodice poznali, ono prehodit zvuk z repro na TV nebo zapnout a vypnout druhou plochu (TV), je nejak na tech Windowsech jednodussi.

obvykle tu míváš normální odpovědi, osoby vyhlášené iq facebooku a retardovanými smajlíky bývají jiní.

takže asi nevíš nic o posledních 3 ruských virech, které se (zatím) spouští pouze v ua a jejich cílem není šíření nebo výpalné, ale čistě jen destrukce dat. šíření jim zajišťují nakažené servery (doménové řadiče) ve firmách nebo organizacích. což je fajn metoda, protože jako zaměstnanec proti tomu nemáš žádnou obranu - a je to ta chytřejší a dlouhodobější část viru.

ve chvíli, kdy si kremelský fašista hraje na pohotovost jaderného dělostřelectva (samozřejmě že ho nepoužije, nechce ohrozit svou daču, jen je vidět kam jeho iq kleslo) a kdy třetina mužiků v moskvě navrhuje bombardování evropy, tak mám problém rozchodit humor českých kolaborantů.

plácat sem blbé komentáře umí každá tupá lama.

Pokud by tomu tak bylo, tak by to mel vysvetlit, protoze ja to teda nechapu.

Za to doufam, ze vsichni pochopili to, ze ty slova o Kasperskem antiviru pouzivanem nekterymi verejnymi ci statnimi institucemi je zrejmy. Ikdyz on zadny antivir snad leda mimo Defendera integrovaneho ve Windows nedava smysl.

k tomu defenderu:
ve win7 to byl jen antimalware na hledání desítek či stovky aktuálně nejrozšířenějších nákaz - good idea!
neomezoval se na tupé detekce megakolekcí virů jako celé slavné av-konsorcium, ale ms sledoval co aktuálně letí a i tak pokryli 99.5% aktuálního malware, což těžko dávaly i renomované av molochy. slabinou byly týdenní aktualizace.

ve w10 se to změnilo na realtime antivir, zpočátku ještě lite verze, něco jako nod.
a jak se průběžně mění w10 pod rukama, stejně tak se mění defender. k horšímu pochopitelně, tím že získává nectnosti klasických antivirů. snaží se plést do všech stavů na pc kterým tupý av nerozumí, protože mu chybí jak desítky let vývoje, tak mu chybí inteligence - posouzení váhy nějakého chování. a čím dál větší bruntální silou = zátěží cpu, otravováním uživatele a falešnými zásahy se snaží nahonit desetinu procenta teoretické úspěšnosti navíc (místo nodu zkouší upatlat ess).

já se v tomto rozcházím s našimi firemními it a pochopitelně s managory milujícími korporátní směrnice. těm je ostatně defender směřující čím dál víc do pr... ukradený, respektive nedostatečný. oni horují pro nějaký ten security balík (podobný něčemu od kaspersky). počítač podle nich totiž vůbec nemusí fungovat, důležité je, aby na něm byl antivir a neustále se dokola kontroloval.

k rusku, opaku výše ironizované eu:
je to fašistický stát, vyměklé povahy ho mohou nazývat jako autoritářský. dnes přijímá zákony které kriminalizují jakoukoliv opozici, znemožňují jejich existenci, fyzicky je napadá nebo i zabíjí. nutí soukromé firmy dělat pro zkorumpovaný fašistický stát. už 20 let vede válku proti civilizované evropě přes kybernetické útoky, přes ruské fuck news.
a když se rozhodne vyhlásit "horkou" úroveň války evropě, co asi udělá kaspersky?

k domácím uživatelům:
placený av je zbytečnost, stejně z poloviny nedělá co má a platit za av s 50% propustností je nesmysl. nechat tam tupý defender a zapomenout na něj.
až spadne na úroveň neschopného avastu, který o sobě dává vědět už jen prostřednictvím falešných zpráv, zablokovat služby toho svinstva a žít dalších 20 let úplně bez něj.

Nemohu tve teorie podporit. Mam na PC v aktualnich Win10 Defender, vubec o nem nevim, nevytezuje, nesere, mozna nic nedela, ale vira jsem nechytil a hlavne me neobtezuje!

V praci mame 2 PC take s aktualni verzi Win10, kde je software, ktery zacal po instalaci Kaspersky stavkovat. Jelikoz se jedna o vyrobni stroje, tak IT ustoupilo a na tech dvou je jen Defender. Opet nesere, nevytezuje, neobtezuje. Vsude jinde mame Kaspersky security, serou, vytezujou, obtezujou a dokonce v defaultu blokovaly relevantni firemni software, ktery se musel hodit do vyjimek.

podle nich totiž vůbec nemusí fungovat, důležité je, aby na něm byl antivir a neustále se dokola kontroloval

Tak tohle muzu podepsat, nase IT je uplne to same.

---
Je to autoritarsky rezim. Vazne bych ho fasistickym nenazyval. Jiste jsou tam shodne body, ale i odlisne. Za me rozhodne pouzivat "autoritarsky". Neni to pritom slovickareni nebo nejake vymeknuti. Veci je treba nazyvat pravymi jmeny.

"Co udela Kaspersky?" No on hlavne nebude mit jako rusky obcan na vyber, ani kdyby nechtel. Pouzivat dnes Kaspersky je mimo Rusko na hlavu padle, ale bohuzel idiotu mame mezi sebou stale hodne.

Ve firemní sféře vidím za větší zlo fízlování uživatelů. Vedení si není schopné vybrat důvěryhodné a schopné lidi, proto je musí fízlovat. Monitoruje se vše, často i protizákoně. Nutností je edukace uživatelů. Fízlovat je a udělovat sankce nemá smysl. To nikdo dlouhodobě nevydrží.

nejen st: tak nějak jsem doufal, že se vyhnu polodementním komentářům polodůchodců, polointeligentů, polovoličů dsss, poloruských blbů.
no, v česku je zbytečné mít iluze. díky, soudruzi.

ještě k redmarx:

Mam na PC v aktualnich Win10 Defender, vubec o nem nevim, nevytezuje, nesere, mozna nic nedela, ale vira jsem nechytil

samozřejmě. pokud máš výkonný pc a jsi jen uživatel office, vůbec o něm nevíš.
- na slabším hw už začíná být stejně významnou přítěží jako ostatní antiviry
- taky si hraje na rozhodovače co smí bez ptaní smazat, vždyť v redmontonu všemu rozumí nejlíp: rozbal si nirsoft utilities

vira pochopitelně nechytíš, to musí být člověk blb i bez antiviru, na tom nemá defender žádnou zásluhu.

Ne, v praci mame narocny soft a o Defenderu narozdil od Kasperskeho na dvou ruznych ale stejne vykonnych PC, nevim. Nasi maji zase stare PC a taky Defender problemy nedela.

Nirsoft utility smaze (hodi do karanteny) tu utilitu na zjisteni klice Win a Office. Je treba dat celou slozku Nirsoftu do vyloucenych slozek.

Nerikam, ze se neda zit bez Defenderu, ale pro BFU ho porad povazuju za nejlepsi a nejlevnejsi reseni.

tak nějak jsem doufal, že se vyhnu polodementním komentářům polodůchodců, polointeligentů, polovoličů dsss, poloruských blbů.
no, v česku je zbytečné mít iluze. díky, soudruzi.

aneb proč se tu sereš, když nemáš k tématu co říct a taháš sem jen tupé bláboly mimo mísu?
jsi snad pámbůh nebo kádrovák, že si dovoluješ kázat, co ty si myslíš o druhých?
pleteš si to tu s pavlačí nebo fakebookem pro placatohlavé?

já si rád čtu v kutilské, ale protože elektrice rozumím jen povrchně, není nutné abych tam kdeco komentoval.
pokud ty rozumíš počítačům jako zahradní petrželi, věnuj se radějí jí a zbytečné komentáře si nech pro sebe.

tak nějak jsem doufal, že se vyhnu polodementním komentářům polodůchodců, polointeligentů, polovoličů dsss, poloruských blbů....k rusku, opaku výše ironizované eu:
je to fašistický stát, vyměklé povahy ho mohou nazývat jako autoritářský. dnes přijímá zákony které kriminalizují jakoukoliv opozici, znemožňují jejich existenci, fyzicky je napadá nebo i zabíjí. nutí soukromé firmy dělat pro zkorumpovaný fašistický stát. už 20 let vede válku proti civilizované evropě přes kybernetické útoky, přes ruské fuck news.
a když se rozhodne vyhlásit "horkou" úroveň války evropě, co asi udělá kaspersky? To ti psal někdo z pomocné ? ?
...Tak já taky ,jo ? .Dotohlave,proč sem taháš ty tvoje kydy blba,co neví ,kde je REALITA..Tak zapomeň,a nediskutuj ,TU.PAN. pro mne NENÍ partner k diskusi o světové politice.,v Rusku jsem nikdy nebyl .Tečka ..JASNÝ ?A dej si do klopy ukrovlajku .na zeď vlajku USA a NATO .TEČKA ! ! Hezký den.

to tu sice kdesi píšu, ale o to tu nejde.

byl jsem napaden oslem, který mě kádruje na politologa (stejně jako jiný nenávistný důchodce mě cpe do čt)
oběma nešlo o antivir jo/ne, případně jaký.
oba měli potřebu tu rozvinout svůj dušení průjem mimo it, na který se jich tazatel ani nikdo jiný neptal, ostatně viz reakce jedné z potrefených hus.

takové ubožáky mám na red listu.

Píšeš ! .....k rusku, opaku výše ironizované eu:
je to fašistický stát, vyměklé povahy ho mohou nazývat jako autoritářský. dnes přijímá zákony které kriminalizují jakoukoliv opozici, znemožňují jejich existenci, fyzicky je napadá nebo i zabíjí. nutí soukromé firmy dělat pro zkorumpovaný fašistický stát. už 20 let vede válku proti civilizované evropě přes kybernetické útoky, přes ruské fuck news.
a když se rozhodne vyhlásit "horkou" úroveň války evropě, co asi udělá kaspersky? Ano,to je tvůj příspěvek .ANO,TAHÁŠ POLITIKU DO TECHNICKÉ PORADNY ! ! .A ty ještě ihned pliveš kolem sebe ,,Omluvit se neumíš ? Ne,ale urážet ano ! Tak klíídek ,a HEZKÝ DEN !

Jsme v IT sekci. Zajímají nás technické záležitosti.
Jiný hnůj sem nepatří. Možné umístit hnůj pod výrazně viditelnou čáru.
Úplně stačí, že opakovaně nesmyslně tolerovaný Nuda perlí tak, že potenciálně obsahově použitelný příspěvek promoří těmi jeho zoufalými politickými žvásty, které tu nikoho nezajímají. Tím degraduje sám sebe a svoji snahu, která je mnohdy vniveč. Nechápu, proč je to tu tolerováno. Je to vizitkou adminů a moderátorů. Třeba mi to tu někdo odpovědný vysvětlí.

Psáno pro laiky a méně znalé uživatele. Přicházím s lepším řešením.
Vhodné je vytvořit si bootovatelný flashdisk s antivirem. Toto řešení může být zdarma. Podmínkou je následující postup použití. Vypnu PC, připojím flashdisk, zapnu PC, z flashdisku slustím antivirový SW, nechám provést kontrolu PC. Po dobu tohoto procesu nelze používat PC s jeho vlastním operačním systémem, protože OS není spuštěný a tím pádem nejsou spuštěné a aktivní škodící viry. Viry se tím pádem nejsou schopné bránit proti antiviru a skrývat se před ním. Snad by mohl být dobrý Avira AntiVir Rescue System. https://support.avira.com/hc/en-us/articles/360007776058-Creating-and-using-Avira-Rescue-System