Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Proč se tak razantně snižuje kapacita SSD u nového notebooku LENOVO?

Zdravím všechny,
hned na začátek se zmíním, že jsem počítačový laik a neporozumím řeči ajťáků. Zakoupila jsem včera notebook Lenovo - RAM 4 GB, procesor Intel Celeron N4020, SSD 128 GB, Windows 10 S.
A teď k dotazům:
1. Stáhla jsem pouze na vyzkoušení dva dokumenty o velikosti pár kb a po aktualizaci je již na disku jenom 78 volných GB z původní kapacity 87 GB . Je možné že po jedné aktualizaci se disk zmenší o 9 GB? Obávám se toho, že tímto způsobem nebude za chvíli volné místo na disku a tak bude notebook nepoužitelný. Poraďte, prosím, co s tím dělat...?
2. Upgradovat z Windows 10 S (ty jsou speciálně pro školy a hodně zabezpečené, jde stahovat programy pouze z Microsoft Store, kde je to dost omezené, placené... ) na Windows 10 Home anebo už i na Windows 11? Budou WS10 nebo WS11 kompatibilní se starými Office 2007?
3. Bude možné se případně vrátit z WS11 znovu na WS10 a budou po uvedení do továrního nastavení na ntb zase ty původní W10 S?NTB se bude využívat jen na internet, občas word, excel, do školy. Měla jsem dosud Toshibu podobných parametrů (ale odešel displej) a nikdy se nic podobného s nedostatkem místa na HDD nedělo, místa tam bylo dostatek, GB se neztrácely.
Poraďte, prosím, potřebuji to nějak řešit. Děkuji

Na 99% se jedna o Lenovo IdeaPad 1 14IGL05

Intel Celeron N4020 (1.1GHz, TB 2.8GHz), 4GB operační paměti DDR4, grafika Intel UHD Graphics, 14" Full HD displej (220nits), disk 128GB SSD M.2 PCIe NVMe, bez optické mechaniky, WiFi ac, Bluetooth 4.2, kamera, čtečka paměťových karet, HDMI, 2x USB 3.0/3.1/3.2 Gen 1, operační systém Windows 10 v režimu S.

cena 8 789 Kč - CZC dne 20.3.2022
https://www.czc.cz/lenovo-ideapad-1-14igl05-seda/335093/produkt

Nrobil by som zatial nič.
1. Nespôsobili to možno len aktualizácie, ale aj jeho rôzne dočasné súbory. Na začiatku vie toho miesta uchmatnúť pomerne dosť, ale to sa ustáli.
2. Ak príde čas a spĺňa podmienky tak sa na win 11 zaktualizuje aj sám. Home a S ale licenčne nebude asi to isté.
3. Vrátiť sa dá do niekoľko dní po aktualizácii z win 10 na 11. (Po ten čas drží na disku predchádzajúcu verziu). Alebo vždy sa dá spraviť aj čistá inštalácia pomocou inštalačného média.

Sice to asi sama nezvládneš, ale můžeš udělat "image disku" a kdykoliv se vrátit k tomuto stavu, dokonce můžeš ty "image" udělat postupně třeba 3 (na externí USB disk). Najdi někoho, kdo to zvládne. Nejsem si jistý, ale z verze "S" lze přejít bezplatně na "normální" Home (tzn. programy/aplikace nejen ze Store). Na to Tovární nastavení moc nespoléhej, leda by tam byl speciální Recovery oddíl (několik GB).

1) nejspíš se stáhlo hodně aktualizací třeba za rok nebo dva. Neřeš, příště to bude skoro jistě mnohem méně.
2) z win 10s na win10 by mělo jit přes Windows Štorek po zaplacení.
Win 11 nevím.
3) teoreticky Microsoft slibuje možnost vzít aktualizaci zpátky. V praxi se to někdy nepovede.
Pokud uděláš z win10s win10 a z toho win11 nevsadil bych ani pětikorunou :-)

Tovární obnovení bude do win10s.

Osobně nevím proč chtít Windows 11 ještě na nevykonem stroji.
Office 2007 ještě nějak na win10 jedou. Ale už nejsou podporované.

Zakoupila jsem včera notebook Lenovo

Pokud přes internet, máš možnost do 14 dní vrátit. A proč?

Protože:

RAM 4 GB, procesor Intel Celeron N4020, SSD 128 GB, Windows 10 S

Nevýkonná hračka. Všechno špatně - málo RAM, slabý procesor, malý SSD, ořezaná verze Windows

Kdo ti tuhle "výhodnou koupi" poradil? Jediným kritériem výběru byla cena, že?

ja sa vôbec divím že sa dnes vyrábajú ešte stroje s 2 jadrami CPU, či pod 4GB RAM, či 128GB alebo i menším diskom,... už vôbec nechápem tie prditka s 32GB eMMC, na ktorý dajú Win10, ktorý sám zobere 30GB... vo výsledku furt mazes temp subory len aby sa ti podarilo uložiť jednu fotku či dokument...

Dnes by som pod 4 jadrá, 8GB RAM a 256GB SSD nešiel ani v kancelárskom laptope. Vlastne stačili by aj 4GB RAM ak by tam nainštalovali Linux.

Nenech se znechutit. Na e-mail, internet, občas word, excel ti to úplně stačí.
Volné místo kolísá podle dočasných souborů. Vůbec to neřeš, dokud nb nezačne ječet, že nemá místo.
Nedělej nic.
Tady jsou maximalisti, kterým není nic dobré.

Nepovažuju se za maximalistu, ale v tomhle notebooku nevidím žádný potenciál, aby vydržel alespoň několik let, když už teď je to pomalý nevýkonný krám. Procesor vylepšit nejde, RAM a SSD rozšířit ano, ale nevyplatí se to.

Pokud nejsou peníze nazbyt, dá se za stejnou cenu pořídit 2x výkonnější repas....

Zakoupila jsem včera notebook Lenovo - RAM 4 GB, procesor Intel Celeron N4020, SSD 128 GB, Windows 10 S

tak ho rovnou hoďte do popelnice, s tímto krámem se nic jiného dělat nedá.
atomy řady n4000 jsou na hranici použitelnosti kvůli slabému výkonu. jenže výrobce na tom postaví celý ošizený shit: malá ram která možná ani nejde rozšířit, malé ssd nekvalitního výrobce.

a tak bude notebook nepoužitelný

horší už to ani být nemůže. a s tím škůdcem, co vám tento typ poradil, přestaňte kamarádit.
samozřejmě že se začínají instalovat tuny aktualizací a když po sobě neumí uklidit (viz vyčištění disku), neuvolňují zabrané místo.

staré off2007 už bych do win10 necpal. off2010 sice skončila podpora (což je jako ostatní support ms k ničemu), ale nainstalovat jdou.
žádné win11 nikam necpěte, nebo si nejdřív kupte normální fungující hardware, ne takový shit.

Tak samozrejme, ale kto má nervy čakať 5 minút na jednoduchú vec ako načítanie súboru? Stačiť môže, ale ide aj o "user experience", teda používateľský zážitok... A ak niekto si nemôže dovoliť, prečo si nekúpi repas? S repasom by to bolo rovnako lacné, ale výrazne lepšie na používanie.

- pletie sa ti kapacita z volným miestom. Čo na disku miesto zaberá zistíš preskenovaním disku prostredníctvom FolderSizes
- "nic podobného s nedostatkem místa na HDD nedělo, místa tam bylo dostatek" 78GB ti je málo ?
- windows S sa vyrábajú špeciálne pre tie "najpomalšie šunky", lebo po upgrade na home to chodí ešte o triedu pomalšie
- office 2007 v 10 tkach fungujú v 11 som neskúšal.