Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém micro SD nejde naformátovat

Ahoj všem...Mám problém a nevím jsi už rady..Při uklidu jsem narazil na kdysi používanou sd kartu ADATA 16gb...Bohužel při snaze jí s formátovat to píše stále dokola viz.foto..Zkoušel jsem to klasicky,programem Acronis disk,rufus,restore..prosti nic..Pořád to píše,že to nejde a při vyndání to píše,že nejde odebrat,nebot se používá jiným programem...Což samo,že nepoužívá...Má v sobě složku windows,kde jsem něaké soubory smazal,ale o zbylích to píše oprávnění spravce..Mužete mi psl poradit něaký program,který jí zvládne naformátovat?
Díky za radu.

Změna předmětu, původně: Problém micro SD (host)

staci spustit diskmgmt.msc, killnout explorer.exe (pruzkumnika) a pak by format mohl bezet.

pokud se do te karty ovsem nemontuje antivir, indexace windows, instalator aktualizaci a jiny systemovy odpad.

ten wallpaper jsem kdysi pouzival, asi jeste ve formatu 5:4.

GParted většinou v distribucích nebývá, ale ani neni potřeba, na to stačí normální správce disků a ten už je snad ve všech běžných distribucích.
Pokud bych chtěl zůstat u windows, podíval bych se do správce disků a tam bych se zařídil stejně jako v tom linuxovém.
Hele když to tak zkoušim, neni na té kartě zapnutá ochrana proti zápisu - to šoupátko v poloze dál od kontaktů? Linux to rovnou hlásí jen ke čtení a formátování (ta položka je šedivá) ani nenabízí, ale windows tžo možná zjistí až při pokusu o formát.
Na formátování jsou potřeba práva správce, i v tom může být problém. Spustil bych příkazový řádek jako správce a na něm dal format f: (ověřit správnost písmene). V linuxu příkaz z hlavy nevím, pamatuju si že byl se spoustou parametrů (teda alespoň když jsem ho potřeboval) ale hlavně uvozený sudo (pro povýšení práv).

Že ntfs neni ta nejlepší volba už tu zaznělo, fotoaparáty jej nepodporují. Jsou případy, kdy se hodí (přenos větších souborů, zachování času souboru s velkým rozlišením (desetiny sekund namísto dvou sekund) a možná ještě nějaké další).

Poslední možností je kartu zformátovat v nějakém přístroji - fotoaparátu. Je to postup obecně doporučovaný, protože fotoaparát nastaví z možných parametrů (tím je kromě filesystému i velikost clusteru) ty, co mu nejvíce vyhovují.

Díky za pěknou odpověd..Zamčená není,to mě už napadlo...Zapoměl jsem napsat,že už jsem zkoušel v mobilu format..Kartu našel,ale hned při pokusu o format jí zas odpojil..Ještě zkusím ten foták a příkazoví řádek..Vím,že mobili a fotáky jsi to upraví k obrazu svému,ale snad by jse dala pak zas v něakém správci disku změnit..Udivuje mě,že ani acronis disk jsi stím neporadil.Nedokázal ani odstranit svazek..No zkusím a uvidím..

když to havaruje při pokusu o formát, tváří se být vadná - s tím si pak neporadí žádný partition manager na světě. jednoduchý test: dá se na tu kartu zapsat nějaký soubor?

za ikonu často může autorun.inf nebo jím přesměrovaný program/vir na té kartě, který spouští funkce autoplay.
pokud chceš vidět i default skrytý obsah na discích, nemůžeš používat lamerského průzkumníka - potřebuješ normálního správce souborů.

To znamená sdílenou složku (zde disk). To by vysvětlovalo, proč ji nechce naformátovat windows, ale nevysvětlovalo by to ty ostatní.

Tak ještě je možnost, že karta je vadná. Měl jsem takovou jednu, která se přepla do readonly režimu, což prý karty ve smrtelné křeči dělají. Zákeřné na tom bylo, že se tvářila jako že je všechno v pořádku, "vyfotil" jsem tak několik fotek než jsem to zjistil. Ale pořád lepší než další dva kusy stejné značky, které prostě přestaly komunikovat (od té doby nechci samsung ani vidět, ty karty byly levné, ale aby odešlo dost brzo víc kusů, to opravdu neni tak normální).
Nevím jak se o tom přesvědčit, asi nějakým diagnostickým sw (sd karta má řadu možností, které nejsou vidět a normálně je nikdo nepoužívá), ale žádný takový neznám.

https://hddguru.com/software/HDD-LLF-Low-Level-Format-Tool/

Stačí ti zaškrtnúť len políčko, máš to ako blesk zmazané z prvého sektora, nemaž hdd-llf flešku komplet, nepomohlo by to. Následne stačí flešku pod Windows formátovať nanovo, aby ju OS rozpoznali s akou alokačnou tabuľkou pracuje.

V každom prípade je nutné zmazať, nie formátovať, prvý sektor na fleške. Zmazaním prvého sektora sa odstráni možné moutnutie nejakého súboru do OS do SW.

Na trhu je dostatok nástrojov, dokonca MS pod zn.: Diskpart.exe - Clean, si dokáže s fleškami poradiť.

Žiadne tabuľky Diskpart.exe - príkaz Clean nerieši. Čo to melieš?
Iba drzo, na tvrdo zmaže prvý sektor čím sa absolútne odstránia údaje o HW, SW, OS, Bios, Firmware, logickom delení oddielov, dáta o použitých alokačných, formátovaných tabuliek.

Zostane po mazaní prvý sektor hluchý, slepý, bez údajov, preto sa musí disk znovu naformátovať tabuľkou podľa vkusu užívateľa.

Detto spraví hore ozn. SW pod HDD LLF, len musíš zafajknúť iba jeden štvorček, nič iné, bez milosti, násilím sa zmaže prvý sektor na fleške, načisto sa odstráni nejaké prípadné moutnutie. Dáta na fleške nebudú čitateľné napriek tej skutočnosti, že zostanú na sektoroch uchované, ale bez hlavičiek. Totižto nultý, či prvý sektor na diskoch obsahuje tisíce, myriady riadkov strojového kódu nielen o firmware, HW, SW, oddieloch, OS, SW, počtu zápisov, mazaní, a spol. dát, ktorých sa musíš zbaviť.

Nedávaj sem výpis s.m.a.r.t.

Až následne flešku vyraz do koša, lebo sa špekulovaním nad pokazenou vecou pred spaním, počas bezosných, tmavých nocí zaliaty v studenom pote na tvári, cez deň pri práci, v súkromnom, sladkom rodinnom živote načisto časom zblbneš.