Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem NVMe SSD - nejde boot

Zdravím,
poprosil bych o pomoc - po složení nového PC jsem vzal NVMe M.2 SSD (Crucial P5 plus 500gb) ze starého PC (tam jsem ho používal jako sekundární storage disk), ale v novém PC (Intel i5 12500 v desce ASUS Rog Strix B660-A Wifi D4) se zkrátka neukazuje jako Boot device v Biosu (Ale jako připojené storage zařízení ho Bios normálně detekuje - pouze ne jako boot zařízení).

Postup mého procesu byl následující:

1. ve starém PC - Diskpart -> List Disk -> Select Disk -> Clear
2. V Disk managementu -> klik na "nepřiřazené místo" -> Inicializovat disk (nastaven normálně na GPT a NTFS)
3. Vložil jsem ho do nového PC spolu s Flash diskem s instalačkou WIndows 10 (origo pomocí WIndows Creation media tool) -> boot USB -> Instalovat Windows - > na daný NvME Disk (normálně se v té instalačce ukázal, jako jeden oddíl)
4. Po instalaci restart - a nic, v| BIOSU se zkrátka neukazuje jako bootavcí zařízení (stále je pouze jen jako Storage)

Vyzkoušel jsem i odlišné M.2 sloty na desce, Update BIOSU na nejnovějśí verzi, ale bez úspěchu. V Biosu u nové desky jsem bohužel nenašel možnost konfigurovat CSM (respektive, je zamknutá).
Zkoušel jsem disk i znovu naformátovat a prázdný ho zapojit do nového PC (bez naisnatlovaného Windows) - stále ho detekuje jen jako storage, nikoliv boot.

V čem by mohl být problém?
Děkuji za odpovědi

V tom PC je jeste nejaky jiny disk?

Pokud ano, odpoj vsechny ostatni disky a nainstaluj OS na ten NVMe M.2. Pri instalaci nejprve odebere vsechny oddily a potom to nech na instalatoru, at si to tam vytvori jak potrebuje.

Jinak take nevim, je to divne, melo by to fungovat.

Není, když to instaluju, tak je tam pouze ten NVMe SSD + USB Flash disk s tím instalátorem. A přesně tak to dělám, v instalátoru odeberu všechny oddíly a dám další -> Když to pak kontroluju (nabootuju znovu ten USB Flash disk a jakoby znovu dělám tu instalaci do té části s výběrem disku), tak jsou tam 3 oddíly - System (300 mb, volných 280 nebo tak nějak) , MSR reserved (16, volných 16 mb) a třetí, největší oddíl.

UEFI. V rámci zoufalosti jsem teď před chvílí zkoušel i Legacy (přehodil jsem v CSM vše do Legacy) a světe div se - to SSD se pak v BIOS pod Boot devices objeví - ale boot z něho pak stejně nejde (zkoušel jsem instalovat winodws pomocí GPT-UEFI i MBR-Legacy metody - v obou případech to napíše "select proper boot device" a pak restart). Zkouším tedy přijít na to, jestli to SSD není opravdu z nějakýho důvodu v MBR, i když diskpart i disk manegement hlásí GPT.

Nastav UEFI Only (nejlíp i Secure Boot), při instalaci zvol "Smazat disk a instalovat do volného místa". Snad máš instalačku správně udělanou přes MCT (na vhodném PC). Po instalaci pro boot nevolíš "disk", ale Windows Boot Manager (instalačka vytažená).

Tak zkusil jsem to přes Creation tool na jiném PC (novější notebook s Win 11), resetoval nastavení biosu na default, instalaci provedl jako dříve - bohužel stejný výsledek. Disk,respektive Windows Boot Manager mi to zkrátka nenabídne v Boot Devices, ani nikde jinde (SSD se zobrazuje v Biosu pouze jako Storage). Zkusím ještě pořádně prozkoumat to SSD ve starém PC - jak vypadá to nainstalované Windows, mrknu do Diskpart atd.

bohužel nejsi schopný napsat:
- jestli už pc jel a sám přestal bootovat,
- nebo je úplně nový a jako laikovi ti ho někdo dal nenainstalovaný a ty v biosu neznámé desky nevidíš ani nvme disk,
- a jak jsi v tom případě vytvářel boot médium
- nebo nainstalovaný byl ale drbal jsi do biosu a proto nestartuje
- nebo počítač jel předtím, než jsi "něco" začal vyměňovat.

klidně se rozepiš, místa je tu dost.