Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem NVMe SSD - nejde boot

Zdravím,
poprosil bych o pomoc - po složení nového PC jsem vzal NVMe M.2 SSD (Crucial P5 plus 500gb) ze starého PC (tam jsem ho používal jako sekundární storage disk), ale v novém PC (Intel i5 12500 v desce ASUS Rog Strix B660-A Wifi D4) se zkrátka neukazuje jako Boot device v Biosu (Ale jako připojené storage zařízení ho Bios normálně detekuje - pouze ne jako boot zařízení).

Postup mého procesu byl následující:

1. ve starém PC - Diskpart -> List Disk -> Select Disk -> Clear
2. V Disk managementu -> klik na "nepřiřazené místo" -> Inicializovat disk (nastaven normálně na GPT a NTFS)
3. Vložil jsem ho do nového PC spolu s Flash diskem s instalačkou WIndows 10 (origo pomocí WIndows Creation media tool) -> boot USB -> Instalovat Windows - > na daný NvME Disk (normálně se v té instalačce ukázal, jako jeden oddíl)
4. Po instalaci restart - a nic, v| BIOSU se zkrátka neukazuje jako bootavcí zařízení (stále je pouze jen jako Storage)

Vyzkoušel jsem i odlišné M.2 sloty na desce, Update BIOSU na nejnovějśí verzi, ale bez úspěchu. V Biosu u nové desky jsem bohužel nenašel možnost konfigurovat CSM (respektive, je zamknutá).
Zkoušel jsem disk i znovu naformátovat a prázdný ho zapojit do nového PC (bez naisnatlovaného Windows) - stále ho detekuje jen jako storage, nikoliv boot.

V čem by mohl být problém?
Děkuji za odpovědi

UEFI. V rámci zoufalosti jsem teď před chvílí zkoušel i Legacy (přehodil jsem v CSM vše do Legacy) a světe div se - to SSD se pak v BIOS pod Boot devices objeví - ale boot z něho pak stejně nejde (zkoušel jsem instalovat winodws pomocí GPT-UEFI i MBR-Legacy metody - v obou případech to napíše "select proper boot device" a pak restart). Zkouším tedy přijít na to, jestli to SSD není opravdu z nějakýho důvodu v MBR, i když diskpart i disk manegement hlásí GPT.

Takže vlastně není jasné jestli je to instalackou nebo něčím jiným.
Nemůžeš vyzkoušet normální instalackou staženou přesefia creation Tool ? Mělo by to být tu
https://support.microsoft.com/cs-cz/windows/vytvo%C5%99en%C3%AD-instala%C4%8Dn%C3%ADch-m%C3%A9di%C3%AD-pro-windows-99a58364-8c02-206f-aa6f-40c3b507420d

Taky to tu někdo řešil s jinou deskou a pomohl BIOS.

Tak zkusil jsem to přes Creation tool na jiném PC (novější notebook s Win 11), resetoval nastavení biosu na default, instalaci provedl jako dříve - bohužel stejný výsledek. Disk,respektive Windows Boot Manager mi to zkrátka nenabídne v Boot Devices, ani nikde jinde (SSD se zobrazuje v Biosu pouze jako Storage). Zkusím ještě pořádně prozkoumat to SSD ve starém PC - jak vypadá to nainstalované Windows, mrknu do Diskpart atd.

bohužel nejsi schopný napsat:
- jestli už pc jel a sám přestal bootovat,
- nebo je úplně nový a jako laikovi ti ho někdo dal nenainstalovaný a ty v biosu neznámé desky nevidíš ani nvme disk,
- a jak jsi v tom případě vytvářel boot médium
- nebo nainstalovaný byl ale drbal jsi do biosu a proto nestartuje
- nebo počítač jel předtím, než jsi "něco" začal vyměňovat.

klidně se rozepiš, místa je tu dost.