Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Platby mobilem - výběr s více platebních karet.

Mě se to netýká, nemám mobil s NFC, takže o tom nic moc nevím…

Jak funguje to, pokud mám v aplikaci (pokud to tedy jde!) v mobilu nahráno několik platebních karet, jak si v obchodě mohu vybrat, kterou kartou právě budu platit? Nebo lze mít takto aktivní jen jednu kartu? Pokud je nutno to pokaždé nějak (pře)nastavovat v aplikaci, není pak jednodušší platit klasickými kartami?

Díky za vysvětlení.

Karet můžeš mít, kolik chceš. Nějaká je nastavena jako výchozí a je na prvním místě. Ostatní si můžeš vybrat tažením prstu (způsob závisí na platformě).

Kartu jsem nepoužil už ani nepamatuji, všude platím telefonem či hodinkami. Je to rychlejší a bezpečnější.

V čem je to bezpečnější? V tom, že tvé údaje zná nedůvěryhodná firma Google, popřípadě Apple? Mobilem jsem platil, ale potom, co zrušila banka vlastní aplikaci a přešla na Google Pay, jsem se zase vrátil ke kartě. Platba mobilem není ani rychlejší ani bezpečnější. Maximálně je pohodlnější, protože mobil máš u sebe pořád a nemusíš myslet na kartu.

Souhlas, zalezi i na tom, jak clovek kartu pouziva. V beznych obchodech mas terminaly od ceskych bank, obchodnik se z uctenky dozvi maximalne tak cislo karty. Jelikoz se karta jiz nevklada do, ale jen se priklada cip, tak nehrozi zneuziti pres magneticky prouzek, tudiz to mas stejne jako u mobilu, ten taky jen prikladas. Ale uznavam, ze nekomu ten princip placeni pres generovane cislo od Googlu muze pripadat bezpecnejsi. Ja zase preferuju vubec Googlu sve platebni udaje nedavat.

Není to tak dlouho, co jsi tady prohlašoval, že Google není technologická firma a že jsou neschopní. Jak by mohli být tak šikovní a zneužít tvoji kartu? :) A že člověk, který neumí stáhnout pdf návod, nepoužívá moderní placení, mě nepřekvapuje.

Obecně - dostat se do iPhonu dnes prakticky nejde. PIN ke kartě je jen 4místný a peněženky se kradou dost.

Rychlejší? Nevím - stejně rychle vytáhnu kartu z "dokladovky" (tu z kapsy), jak mobil z kapsy, najít apku a vybrat kartu.
Bezpečnější? Nedokážu posoudit. Pokud ztratím kartu i mobil, drobné částky může nálezce platit tak jako tak (nad 500 Kč nezná PIN), než to zjistím a zablokuji. Novou kartu poté dostanu (na rozdíl od mobilu) zdarma. Hodinky jsem na ruce neměl snad 25 let, čas je i na mobilu.

Na účtech, ke kterým máme debetky (většinu naprosto zbytečně, ale když každou chvíli všelijaké banky nabízí "zaplať 3x kartou, získáš 1000Kč", proč toho nevyužít a zase kartu uložit k ledu, že..), držíme nízké zůstatky (pár stovek, maximálně nízké jednotky tisíc), platíme kreditkami, tedy cizími penězi, penězi banky. A ty si banka pohlídá mnohem lépe než ty moje (v případě různých karetních podvodů).

To ale nebude mít dostatečně ohromující efekt na tu nebohou pokladní...
Tak hlavně není normání se nechat fízlovat. Zlatá hotovost.
A taky není normální si nechat zblbnout hlavu od banky a pofidérní odměnou se nevědomky nechat natlačit do zákonné povinnosti zdanění příjmu. Banky se v tomhle směru chovají zcela bezohledně a zákonné povinnosti nechávají na bedrech příjemce. Naposledy jsem tuhle sviňárnu zaznamenal u ČSOB.

Nechápu souvislost s pokladní. Té je přece naprosto jedno, platí-li zákazník kartou A, kartou B, telefonem nebo hodinkami.
Platbu kartou (či čímkoliv kromě hotovosti) za fízlování nepovažuji, respektive je mi úplně jedno, že mě takto někdo sleduje. Pokud někdo ano, tak ať platí hotově…

To bylo obecné konstatování. Nikoli v osobní rovině.
Dřívě někteří jedinci rádi ohromovali nebohé pokladní luxusními pádly. Holt velcí frajeři.
Té pokladní to bylo stejně jedno, ta jen počítala minuty do konce, aby mohla jít opečovat rodinu...

Když už připustit závislost na bance, tak mít minimálně dvě platební karty, od dvou různých bank a vydaných dvěma karetními společnostmi. Takový výpadek karetního systému v páteční odpolední špičce, kdy lidi dělají jak když mají poslední den života na nákup, to je radost. Od jedné pokladní vím, že lidi jim nechávali košíky stát před pokladnami a odcházeli bez nákupů. Přitom to nebyla chyba obchodníka. Platba v hotovosti by to řešila.

Snažím se dát jiný úhel pohledu na realitu žití...
Ty pokladní pak musely nákupy vracet do regálů, což u zachlazeného a zamraženého zboží nelze. Nesní se to, protože je přerušený tepelný řetězec uskladnění. Takže to jde do odpisů. V konečném důsledku nám to obchodník nákladově promítl do dalšího zdražování.

Jedná se o "marketingové akce, které mají klienty přinutit k tomu, co se hodí bance. Naposledy si ČSOB vynucovala přechod na nový internet banking a nabízela za to 300 Kč. V podmínkách té akce bylo napsáno, že si ty tři stovky musí klient zdanit sám. Dříve se banky chovaly slušněji. mBank která tu začla snažlivě napravovat ten bankovní hnůj ve kterém jsme žili, dávala klientům odměny z akcí již zdaněné. Naprostá většina lidí ty podmínky nečte. Jsou tací, kteří využívají akci za akcí a ročně jim to hodí balík peněz... ty pak banky hází na černou listinu a v nejzazším případě t končí zrušením služeb včetně účtů, a to z rozhodnutí banky. Klient se pak má možnost domáhat u vedení baky a podávat reklamace. Jisté je, že cesta k nápravě sviňského chování bank vede přes finančního arbitra. Mohl bych vyprávět... zatím to vždycky projeli...

Jinak vypadek karetniho systemu jsem nezazil. Respektive si je pamatuju z doby pred 10+ lety, kdy jsem platil jeste dost hotovosti. Dnes platim vyhradne kartou a problem s tim nemam. Je to dane tim, ze nemam jak ziskat hotovost. Penize od zamestnavatele mi chodi na ucet a musel bych pro hotovost do bankomatu a to teda radeji platim kartou. Ja bych klidne platil i mobilem, ale neni to prakticke, protoze mi mobil muze vyklouznout z ruky a navic nechci sve udaje sdelovat Googlu.

Já si třeba karetní výpadek MasterCard karet pamatuju a není to tak dlouho, v tu dobu jsem byl v Ikea a všechny pokladny byly zaplněný a nehýbali se, protože většina lidí platila kartou a nešlo to a nešlo ani vybírat z bankomatu. Je to cca 2 roky zpět tipuji. Nefungovalo to cca 2 hodiny. V tu dobu by tě ale zachránilo mít ještě kartu Visa, které se výpadek netýkal. A podle mě taková kombinace mít MC i Visa kartu je super. To samé mít alespoň 2 banky, když jedna bude mít výpadek.

Za starých dobrých časů, když ještě Fio bylo záložnou a teprve později se přezrodilo v banku, tak v těch letech vydávali plastové karty Maestro. Lítal jsem světem a tři karty od tří karetních společností, vydané různými třemi bankami, ty mi mnohokrát dost pomohly...
K tomu jsem vozil dostatek hotovosti, protože dolary otevírají dveře všude...
Je třeba, abysme usilovali o udržení hotovosti v oběhu, jinak nás dostanou zcela pod kontrolu.
Použití WC v Praze na hl. nádraží, platba kartou. Banku určitě zajímá, že byl klient vyměšovat...

Omluva zakladateli vlákna.
Napsal jsem sem jen proto, abych dal možnost jiných úhlů pohledů... Mladší ročníky jsou v podstatě bezbranné a ledacos jim nedochází...

Mladší ročníky taky možná na spoustu věcí serou. Sběr dat o každým je tak masivní, že už je jim to ukradený. Mně už částečně taky, je fakt fuk, když banka bude vědět, že si kupuju v práci kafe z automatu, pravidelně chodím do Lidlu a jednou jsem zaplatil hotel v Jižních Čechách. Google mi každej měsíc pošle trasu mýho pohybu. Takže už vědí nejen co a kde nakupuji, ale i kde se pohybuji. Ano, jsem lapen systémem, pohodlí jsem (částečně) vyměnil za soukromí. Ale beru to tak, že ty společnosti chtějí především moje peníze, ne moji duši a já chci mít jen klidnej život a užít si ho. Nebudu si hlavu nafukovat další paranoiou.

Jasně, tohle musí každý po svém.
To trasování Googlem (fízlování) je taky dobrá "šmejdovina".
Jistá dámá přišla s požadavkem, že by potřebovala tuhle nediskrétní záležitost vymazat z povrchu zemského, aby mohlo pokračovat "spokojené manželství", které si zpestřuje spanilými výjezdními zasedáními...

Rychlejší? Ano, u iPhonu teda určitě, nevím jak u GPAY. Prostě jen vytáhnu mobil - a u iPhonů s faceid 2x zmáčknu zamykací tlačítko - tím proběhne ověření pomocí faceid a následně už můžu přiložit a platit. U iPhonu s touchID je potřeba jen mít odemknutý mobil s prstem na čtečce a přiložit k terminálu. Bezpečnější určitě, protože když ztratím kartu tak můžu platit bezkontaktně bez zadání pinu, ale pokud ztratím iPhone, nikdo s ním nezaplatí pokud se do něj nedostane. A pokud mám faceid + jako záložní bezpečný kód, tak se do telefonu dostane leda tak kladivem.

Já teda osobně od příchodu Apple pay do ČR už plastovou kartu v peněžence nepoužívám vůbec. V kombinaci s Apple Watch, které mohu mít na ruce třeba i na koupališti a pak si jít třeba koupit i blbou zmrzlinu a nemusím tahat peněženku mi přijde super. Nevidím v placení pomocí Apple Pay jedinou nevýhodu. A peníze u mě v peněžence taky skoro nejsou, většinou pár stovek a někdy ani to ne :D

S tím face ID bych byl opatrný. Ta technologie je zrovna tak nedokonalá, jako lidské srdce. Z reálného života - mladý člověk, infarkt myokadu, naložila ho sanita, bylo mu mizerně, prostě na umření. Nasadili mu dýchací masku a představte si, když chtěl z posledních sil odemkout přes face ID mobil, tak se to nepodařilo. Chtěl manželce poslat SMS, že ho vezou na urgentní příjem, aby tam za ním přijela, protože mlel z posledního. Tohle je z reálného života...

Vyjádřil jsem se špatně. Samozřejmě, kvůli té dýchací masce face ID technologie zafungovala dobře a nedošlo k odemčení. Takže bezpečnostně OK. Pro toho nebožáka to byla útrapné. Nacházel se před smrtelnou postelí a nebyl schopný zkontatovat rodinu. Tohle lidi pochopí, až když se to stane někde poblíž, nebo u nich.

Třeba sem někdy radši napíšu nějaké veselé příběhy z operačního sálu...

Ta historka právě potvrzuje tu bezpečnost Face ID. Tady neplést Apple Face ID s nějakými parodiemi na Androidu. A je to tedy dost extrémní případ, kvůli kterému vyhodnocovat, která technologie je lepší či horší. Otisk prstu je zase na nic, když máš zpocené / mokré / špinavé / ruce od krve... Si nevybereš. :) Možnost zadat PIN je tam stále.

A jinak zaplatit telefon je o dost rychlejší než peněženkou. Už jen to, že z kapsy vytáhnu telefon, zmáčknu tlačítko a platím. S obyč. kartou bych musel vyndat peněženku, z ní ještě vydolovat tu správnou kartu a pak ještě zadávat PIN. Je to tak 10x pomalejší. No a hodinky ještě 2x rychlejší než telefon. Tam jen 2x zmáčknu tlačítko, otočím zápěstí a jdu. Ale hodinky beru jako extrém a většina lidí nenajde využití, což chápu a beru.

Bezpečnost už tu byla jednou napsána. Do telefonu se nikdo nedostane a nic nezaplatí. Když ukradnou peněženku, tak mohou nějaký čas luxovat částky do 500 Kč. Prolomení PINu je také snazší (ale tady by možná brzy narazili na limit špatných pokusů).

Rychlost je diskutabilní - já nosím v kapse jen tenký blistr s doklady a kartou, občas v něm pár bakovek, ale vytáhnout ho je stejně rychlý, jako vytáhnout mobil a přiložím kartu i s těmi doklady, kartu nevytahuji. Ale s telefonem nemusím dávat PIN, což už urychlení je.
Jo a ještě jedna věc - kartu mám furt ještě v bance a už s ní platím, v mobilu. Což je docela výhoda, nemusím ji mít fyzicky u sebe.

Bude to krása, až i doklady půjde mít v telefonu. Pak už se člověk může zbavit té zbytečnosti jako peněženka úplně. Snad se toho brzy dožijeme. :) Nosím už peněženku jen kvůli dokladům, zbytek vůbec nevyužívám. Mám u sebe vždy nějakou papírovou bankovku, kdyby někde náhodou nešlo platit kartou. V Praze použiju hotovost ale tak 1x za 2 měsíce, takže bych se bez toho asi už dnes obešel.

Ztráta telefonu se sice bude rovnat ztrátě dokladů, ale protože budou vázány na nějaký eID osoby, tak bude stačit pořídit novej foun a znovu do něj doklady nahrát. Takže by odpadlo obíhání úřadů, protože mi šlohli řidičák, občanku a malej techničák na auto.
Papírový bankovky už máme snad jen kvůli děckám (drobný platby do školy + kapesný) a pak kvůli naší pitomé kantýně v práci, kde jsou pořád v minulým století a odmítají pořídit bezhotovostní terminál. Pokladní systém je na to připraven (nedávno upgradovali), ale mají tupý agrument, že tam jsou "vysoký poplatky bance". A vedle stojí automat na kafe, který můžu zaplatit kartou (10 Kč!). A to je kantýna pobočkou velké stravovací společnosti.
Jo a ještě bereme hotovost v létě na výlety s děckama, přece jen ty letní a lesní stánky se zmrzlinou a párkama ne vždy berou karty.

Dost intenzivně jsem testoval Fio. Pamatuji ho z devadesátých let. Při překročení určitého počtu plateb v malých částkách okamžitě volá dohled. Platil jsem v rámci testu na pokladně několikrát po sobě a nestihl jsem odejít z obchodu a už mi telefonoval dohled. Stačilo vysvětlit situaci. Informace o počtu plateb je neveřejná.

Co se rychlosti týká, tak pokladní by ocenily spíš pomalejší průběh na pokladnách. Rychlé platby zkracují pokladním odpočinek, než vezmou dalšího zákazníka. Denně jim projdou rukama tuny zboží... takže jim dávám časový oddych a platím hotovostí, ačkoli s sebou nosím několik karet pro případ "co kdyby náhodu...".

Nebo obráceně: dokud bude hotovost, budou prodavačky. Nákupem v hotovosti podporuješ živou prodavačku. :-) (Vim, že existují i platební terminály přijímající hotovost, ale je to vysoce nespolehlivá záležitost, rozhodně bych tímto způsobem hotovostí neplatil.)

Apple ma ale minimalne jednu nevyhodu, vsechny prachy utratis uz pri nakupu telefonu, takze ti pak nic nezbude na dalsi nakupy tim telefonem. :-D

Chapu ajfonisty, ze plati mobilem, protoze tak jako tak o nich Apple vi vsechno a popravde je to porad duveryhodnejsi firma nez Google. Jenze pro me telefon porad neni tak dulezita vec, aby mi stala za tolik penez a v tom pripade mi nezbyva nez mit telefon s OS od Google a tahle parodie na OS me proste nepresvedci, ze bych tomu mel duverovat i pri placeni.

Ano, kdo chce dneska vyšší bezpečí, tak určitě Apple platforma. Apple nemá primární business z dat jako Google, takže tam je to úplně o něčem jiném. S tou cenou je to dnes také otázkou – vlajkové Samsungy dnes stojí více než Apple. Navíc pokud někdo nemá 20 tisíc na iPhone, který vydrží 3 roky, tak to spíše vypovídá o něčem jiném. A raději si za platformu Apple připlatím a vím, že jsem pro svoji bezpečnost udělal důležitý krok. To, že to funguje o dost lépe než Android nebo Windows, nemá smysl psát. To už bychom hodně odbíhali od tématu.

V IT světě není nikdo svatý a Apple rozhodně ne. Musíme dnes volit menší zlo. I tak je ale v oblasti bezpečnosti Apple mnohem lepší než Google. A jak tebou zmíněný odkaz souvisí s bezpečností? Apple prostě dojíždí na to, že jeho telefony na rozdíl od Androidu fungují stejně 3 a více let, protože lidé nemají takovou potřebu kupovat nové. Tak holt musí vymýšlet takové sviňárny, aby lidé měli potřebu koupit nový iPhone.

pokud někdo nemá 20 tisíc na iPhone, ..., tak to spíše vypovídá o něčem jiném

Ty jses typicky ajfonista. Presne tomuhle jsem se chtel vyhnout, ale vy ajfonisti to dokazete naroubovat na cokoli.

To preci neni o tom mit nebo nemit 20 tisic. To je o tom, ze tech 20K muzu utratit za z meho pohledu dvacet tisic jinych lepsich veci. Nejvic jsem dal za Samsung telefon 12 tisic a musim rict, ze dnes uz nejsem ochoten dat ani to. (A to beru o dost vic nez v dobe, kdy jsem kupoval ten Samsung.)

Takze abych to vratil zpet k tematu, jestli iPhone za 20K nebo Android za 5K + plastovou kartu zdarma, tak volim to druhe. :-)

Je to o prioritách. Já si raději za 3 roky připlatím třeba 10k nad cenu použitelného Androidu za vyšší bezpečnost a komfort. Většina lidí to utratí za chlast, cigarety nebo další nesmysly. :-)

Ale proti Androidu jako takovému nic zásaního nemám, sám jsem na něm žil mnoho let a neměl jsem s tím větší problém. Chápu, že lidé, kteří na sebe denně vyblijí na Facebooku a podobných hnojích mnoho citlivých informací, asi úplně bezpečnost Apple vs. Android neřeší. :-D A to myslím obecně, vůbec ne na tebe.