Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Po chvilce nečinosti se PC (video, prohlížeč či player) seká

Mám už na toto nervy. Prosím o pomoc. Již nějaký měsíc mám zmíněný problém. Zkoušel jsem aktualizovat ovladače, OS.. a stále bez výsledku ..
Prostě po snad dvou minutách i méně se začne obraz, video sekat pokud ALE pohnu myší zase jede vše krásně a plynule. Jediné co mi na chvilku pomohlo byla přeinstalace celého OS to buhužel po pár týdnech začalo zase. Opět jsem přeinstaloval OS zakázal aktualizace a snad měsíc jsem měl klid. Včera zapnu PC a po chvilce se začne zase sekat video. Ps předtím jel PC hezky potichu bez nějaké zátěže jakmile se tento neduh ukáže PC je dosti hlasité jak v zátěži. Nevím vše bych měl ukázat a říci pokud mi někdo poradíte budu velmi rád.
PS. jak dám správce úloh s stačí jak mi toto jede na pozadí video jede hezky bez záseků. Při zkouknutí na výkon a jinačí parametry nevidím nic co by extrémně žralo cokoli..

Řešení:

Omlouvám se .. Vysvětlení..

Byl to soubor MXWTPTTTYKDUYVXJ.exe
Který se vyskytuji pravděpodobně buď v PS nebo v Office .. ( jako crack/virus/ vedlejší škodlivý program či co .. )
V obyč. spávci úloh nešel vidět ani nic vyukazovalo nějak extra výkyvy v čemkoliv.
až přes zmíněný Process Explorer šlo krásně vidět jak po chvilince nečinnosti se zapl procesor na 100% a začlo se vše trochu sekat ..
viz třeba viewtopic.php

ještě jednou děkuji za rady..

No tak vidíš... Dosť často sa stáva že ľudia považujú nejaký SW za bezpečný pretože ho napríklad používa veľa ľudí. Takto sa nato pozerať nemôžeš. V tomto prípade šlo o warez čiže tam nie je čo riešiť ale je mnoho populárneho SW ktorý je zároveň škodlivý SW. Zvyčajne ak je to zadarmo tak už len logicky odniekiaľ tie peniaze získať musia. Sú ale dokonca aj platené SW ktoré sú škodné. Treba si poriadne preveriť ak niečo inštalujeme do systému. Warez je tá najhoršia cesta. Dnes už existuje takmer na všetko open source projekt s dobrovoľnými príspevkami čo je lepšia voľba. Treba používať hlavu to je hlavné. Treba si uvedomiť že Windows nie je dokonalý ale to nie je dôvod aby sme z tohto systému robili LEGO. Ak je tam vstavaný defender prečo tam má niekto nutkanie votrieť alternatívu od tretej strany? Taktiež mnoho ďalších programov ktoré sú obsiahnuté a aj tak ich používatelia nahradzujú, niektoré sú celkom funkčné len ich treba objaviť. Takže ak nechceš platený PS a MS OFFICE tak siahni po open source alternatíve. Napríklad LibreOffice je fajn a plne funkčný nástroj.

Niečo žerie výkon na pozadí. Môže to byť nejaký SW ktorý si nainštaloval. Že je nejaký SW škodný zistíš pomerne ľahko aj sám za pár minút napríklad vyhľadaním: iobit it is safe(nieje :D). Už len samotná zmienka o pochybnosti daného SW stojí za ďalšie hľadanie a nakoniec sa dopracuješ k niečomu. Skús si prejsť kompletne všetko čo máš inštalované.

Mohol si skúsiť taký test. Odpoj sa od internetu. Ideálne natvrdo vypnúť aby to bolo na 100%. Ak ti dlhodobo niečo žerie výkon tak najskôr niečo účelovo počíta(ťažba...) a odosiela výsledky do siete. Odpoj sa teda a testuj to ako sa bude systém chovať.

Teploty máš tam do 65 C. To nie je ideálne ale zase to nie je taká hodnota aby to mal byť problém. Ja mám teploty do 60 v záťaži a v záťaži je to normálne. Ak ale na PC nič náročné nerobíš tak niekde pod 40.

Podľa mňa máš nabúraný OS. Toto nevyzerá na HW problém a ak si nebabral do BIOS/UEFI tak najskôr to bude problém v rámci OS. Ak si niečo nastavoval v BIOS/UEFI tak skús reset na základné nastavenie. V prípade nabúraného OS je najefektívnejšie vždy čistá inštalácia nanovo(nemyslím windows reset ale skutočnú 100% reinštaláciu). Potom je taktiež nutné zamedziť opakovaniu chyby ktorá vedie znova k tomu istému problému... Treba dodržiavať zopár zásad bezpečnosti. Napríklad inštalovať výhradne dôveryhodný SW, neinštalovať SW tretej strany ak danú funkcionalitu OS obsahuje. Naštuduj si základy zabezpečenia, dnes je to nutnosť :-)

Ešte mi napadlo. To SSD vyzerá byť jedno z tých starších. Skús sa pozrieť na výpis CrystalDiskInfo alebo Event Viewer(súčasť OS).

photoshop je nejspíš cracklý. předpokládám to podle stejně kradené aidy.

..jen asi už 3x obnova s komplet smazání souborů ..

tento postup 10-letých dětí fak nechápu. když tam neinstaluju žádné nesmyslné aplikace z pofiderních zdrojů, není důvod několik let sáhnout na windows a pořád si hrát na obnovu systému.
IObit Malware Fighter jde použít. je to takový snaživý sw, který zkouší najít malware, který běžné antiviry neumí. kdysi jsem ho zkoušel, nějaké výrazně špatné vlastnosti si nepamatuju.

co se ti v pc spouští po zapnutí nebo číhá na spuštění ukazuje: ms autoruns -> záložky: logon (po spuštění), services (služby cizích výrobců), scheduled tasks (naplánované úlohy).
lepší než správce úloh je jiná utilita pro kontrolu procesů v paměti: process explorer.

Projel jsem PC IObit Malware Fighter a bohužel nic nenašlo ..
Vytáhnul kabel od internetu a bohužel i tak se po chvilce zase začlo vše sekat ..
Udělal jsem i reset Bios plus i vytáhnul baterku ze zákld. desky ( takže 2x reset) ... bohužel beze změny..

V tom prípade už ani nemusíš hľadať. IObit je firma ktorej sa treba vyhnúť. Z toho čo si vymenoval tak napríklad BSplayer a Winamp nemôžeme dnes považovať za bezpečný SW, neviem prečo to používaš. PS máš zakúpený? Ak je to warez tak nie je očom. Zoner nepoznám to si už over sám či je to bezpečný SW. Môžem ti poradiť prehliadač Brave a na prehrávanie audio/video VLC. Hlavne sa vyhni "SW zlepšovákom" alebo zabezpečovacím SW tretích strán.

Omlouvám se .. Vysvětlení..

Byl to soubor MXWTPTTTYKDUYVXJ.exe
Který se vyskytuji pravděpodobně buď v PS nebo v Office .. ( jako crack/virus/ vedlejší škodlivý program či co .. )
V obyč. spávci úloh nešel vidět ani nic vyukazovalo nějak extra výkyvy v čemkoliv.
až přes zmíněný Process Explorer šlo krásně vidět jak po chvilince nečinnosti se zapl procesor na 100% a začlo se vše trochu sekat ..
viz třeba viewtopic.php

ještě jednou děkuji za rady..

No tak vidíš... Dosť často sa stáva že ľudia považujú nejaký SW za bezpečný pretože ho napríklad používa veľa ľudí. Takto sa nato pozerať nemôžeš. V tomto prípade šlo o warez čiže tam nie je čo riešiť ale je mnoho populárneho SW ktorý je zároveň škodlivý SW. Zvyčajne ak je to zadarmo tak už len logicky odniekiaľ tie peniaze získať musia. Sú ale dokonca aj platené SW ktoré sú škodné. Treba si poriadne preveriť ak niečo inštalujeme do systému. Warez je tá najhoršia cesta. Dnes už existuje takmer na všetko open source projekt s dobrovoľnými príspevkami čo je lepšia voľba. Treba používať hlavu to je hlavné. Treba si uvedomiť že Windows nie je dokonalý ale to nie je dôvod aby sme z tohto systému robili LEGO. Ak je tam vstavaný defender prečo tam má niekto nutkanie votrieť alternatívu od tretej strany? Taktiež mnoho ďalších programov ktoré sú obsiahnuté a aj tak ich používatelia nahradzujú, niektoré sú celkom funkčné len ich treba objaviť. Takže ak nechceš platený PS a MS OFFICE tak siahni po open source alternatíve. Napríklad LibreOffice je fajn a plne funkčný nástroj.