Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký zdroj?

Dobrý den,
chtěl bych pořídit zdroj na mojí mašinu ale nevím kolik Watt vybrat...
předem děkuji za odpověď popřípadě nějaké návrhy.

AMD Ryzen 5950x
HyperX Fury RGB 32GB (4x32GB) DDR4 3600
ASUS TUF GAMING X570-PRO (WI-FI)
2xSamsung 980 1TB +240GB NO NAME
CZC.Gaming Barricade XXL
CZC.Gaming Assassin
CZC.Gaming Nightblade
Aigo DR12 PC Cooling Fan
Asus ROG-STRIX-RTX3070
+ budu pořizovat vodníka

Před deseti lety jsem si koupil právě Evolveo, chytal se za hlavu když jsem si tenkrát přečetl, že to je to nejhorší co může bejt.. A dneska ho mám pořád v PC sestavě..PO deseti letech stále funguje.. v průměru asi hodinu, hodinu a půl denně je v provozu za ty roky..to se hodně měnilo ten průměrný čas..ale běží..

píšeš tu na základě jednoho zdroje.
normální počítač běží doma tak 8h denně, v práci nepřetržitý provoz, tj. 24/7/300, třeba i 15 let. ne, evolveo to nikdy není.
evolveo je abolutní shit: podívej se na jeho tenké kablíky, porovnej si váhu proti normálnímu zdroji (podle štítku stejného výkonu) a dojde ti, že ta nejnižší cena se musela někde projevit v ošizení.
fakt nepoučuj lidi, kteří o pc cosi ví.

Corsair RMx je proti tomu Cooler Masteru asi tak trikrat kvalitnejsi. I ten Seasonic je na tom lepe nez Cooler Master. Nicmene svuj ucel by mely splnit vsechny ty zdroje vyjma toho Evolva. To uz je pak na tobe, jak moc si ochoten priplatit a tim i jak dlouho ten zdroj vydrzi.

Corsair RMx je veľmi dobrá voľba, síce trocha drahší ale myslím že sa vyplatí. Je tichý, otáčky vetráku sú regulované a v mojom RM650x som vetrák nepočul ani v záťaži. Keď už tak ho prekričia GPU/CPU vetráky. Taktiež čo sa týka hlavne lacných zdrojov ktoré zvyknú pískať/bzučať tak Corsair je v tomto snáď najlepší.
V prípade zdroja je kľúčové nekupovať tie lacné šmejdy. To už nie je sranda, tam ide o bezpečnosť. Je to risk pre komponenty ako aj pre celý dom/byt v prípade požiaru. Lacný zdroj je pre počítač ekvivalent toho ako keby si jedol každý deň len čipsy a kolu :)

pro někoho kdo je na pc hodinu denně stačit bude

Ne, zalezi od prikonu pocitace. Jestli mas PC s novodobym Pentiem grafikou typu GT710, tak jsi uplne jiny pripad nez tazatel, ktery ma Asus ROG-STRIX-RTX3070.

Pokud to Evolveo nebudes zatezovat ani ze tretiny jeho nominalniho vykonu, tak muze vydrzet. Ani to neni jiste, ale muzeme to pripustit. Pokud tomu budes davat zabrat na plno, tak shori klidne za par hodin provozu.

Ale co ja vim, ja mel taky kdysi davno drzak zdroj Eurocase a neshorel, ale podle par vyjimek si urcite nemyslim, ze to je pravidlo.

Ne, zalezi od prikonu pocitace

Ano, předpokládal jsem, že se nebude zatěžovat.. že bude na kancelářskou práci.. to sis možná mohl domyslet..ale pravda, nezmínil jsem to.

Ale co ja vim, ja mel taky kdysi davno drzak zdroj Eurocase a neshorel, ale podle par vyjimek si urcite nemyslim, ze to je pravidlo.

Tady si naopak domýšlíš věc, kterou jsem netvrdil, a to, že je to pravidlo..

jak píše rm, nechápeš že 1) záleží na zátěži toho zdroje.
nebo jsi 2) nečetli moji odpověď, na kterou reaguješ, tak ji s dovolením ještě jednou a pomalu připomenu:

evolveo je abolutní shit: podívej se na jeho tenké kablíky, porovnej si váhu proti normálnímu zdroji ... dojde ti, že ta nejnižší cena se musela někde projevit v ošizení.

doporučovat takový shit pro herní grafiku je buď neznalost, nebo pokus úmyslně škodit.
buď si své bludy umíš obhájit, nebo v tom hnoji znovu šlapeš. že máš něco najeto na jednom! zdroji, celou hodinu denně, to snad nemá cenu komentovat.

Tak za prvé:

Nic jsem nedoporučoval, kde čteš, že jsem něco doporučoval?? Opravdu mi napiš, kde čteš, že jsem dotyčnému něco doporučoval?? Chci to vidět..A proč by se měl mnou vůbec řídit? Vždyť tu jsou témata, které hodnotí kvalitní zdroje.. Takže znova a pomalu: Jen jsem psal svou zkušenost s tímto zdrojem, NIC MÍŇ, NIC VÍC.. Žádné Doporučování.

Za 2)

Že záleží na odběru(zatížení) jak psal rm to samozřejmě chápu.. Tenkrát před 10 lety jsem neměl peníze, hrál na tom pc hry jako mafiaII atd.. sestavu jsem měl průměrnou už na tu dobu, grafika odběr při maximu 125W a procesor o kousek méně, asi 110W(nevim teď přesně), zbytek je snad do 30-40W.. měl jsem tam(mám doteď) nějaký zdroj evolveo 500W, vlastně je na něm napsáno evolve pulse 500ATX, ale to je jedno. Hrál jsem na něm, byl zatížen..ale měl rezervu.. Nic jiného jsem tenkrát neřešil, teď už na té sestavě nehraju, takže zdroj není vytížen.. ano může se stát že zítra prasknou kondenzátory a je to v pytli, já ten zdroj nikomu nedoporučuju.. to bych asi musel napsat jinak ne?? Nikdy bych si ho už nekoupil.. Poměřoval jsem si jeho váhu se zdrojem z druhého PC, bohužel tam mám 12 let starý Chieftec o stejném výkonu, žádný výrazný viditelný ani hmotnostní rozdíl jsem nezaznamenal.. Takže Chieftec na tom možná bude zřejmě podobně jako Evolve..nevím..

Za 3)

Jsou i případy, kdy kvalitní zdroj shoří, je toho v diskuzích na internetu dost.. nebudu jmenovat ať mě neobviníš, že haním kvalitní zdroje..
Ty zdroje se za ta léta vyráběly v různých licencích, mohlo se i stát, že se dalo narazit na dobrý kus, stejně tak jako na špatný kus renomovaného výrobce.. Oboje případy jsou výjimky.. Nic tím netvrdím. Tady v ČR každý kdo testuje zdroje se může pokakat, co všechno na něm špatně naměřil..Skutečnost je taková, že HW toho docela dost snese a rozhodně v zahraničí na to koukají více s nadhledem..Když už se stane že zdroj bouchne, tak to ve většině případů odnese pouze ten zdroj..

Podíval jsem se na tvé odpovědi ostatním uživatelům.. Většinou se v nich chováš arogantně, povýšeně.. jako polobůh.. který je děsně otráven, když má radit děckám s PC sestavami.. Od toho je tu poradna.. Ne každý tomu rozumí, proto je to poradna, jestli na to nemáš nervy, tak to nedělej a využij svoje znalosti jiným směrem, směrem k odborníkům, se kterými si budeš rozumět.. bude ti líp, když se nebudeš rozčilovat..Bereš si do pusy slova, která jsem neřekl, domýšlíš si.. A nějaké řeči o škodění si strč víš kam, važ slova odborníku.

.. A dneska ho mám pořád v PC sestavě..PO deseti letech stále funguje..

tato tupá část komentáře mi vadí. to nevypadá jako nedoporučení, že se tomu krámu má tazatel vyhnout.
když nerozumíš tomu co píšeš, pak je otázka proč sem vůbec píšeš? nejsi na facebooku, když jdeš kolem, není povinné komentovat, že ses právě vykakal.

jasně že výrobci neodejde 50% zdrojů za 2 roky, takový výrobce by nepřežil.
zrovna zmíněný chieftec jsem kdysi viděl nadějně, je to bohužel úplně stejný shit jako: lc power, eurocase (většina sortimentu fortron), whitepower (doufám že polský silentiumpc není jen převlečený wp) a další nejlevnější odpady z ceníků. že máš byt vybavený jenom šrotem, za to ti fak nemůžu já.

úplně nevím jak naložit s informací, že ses rozhodl kádrovat moje odpovědi a hrát si na psychoanalytika. možná nějaká porucha nebo nedostatek normálních koníčků - no když tě to baví, tak si hrej.

typy na normální zdroje pro svou grafiku tu tazatel má, dál nevidím co řešit.

zrovna zmíněný chieftec jsem kdysi viděl nadějně

On kdysi nadějně vypadal, nevím kdy odhaduju to kolem roku 2003-2005 jsem jej taky měl. Nevím jestli ty zdroje tehdy vyráběl sám ale teď je to přelepovač, objedná si zdroje od firmy a nechá tam naprat svůj štítek. A stačí aby se změnilo vedení nebo se chtělo ušetřit a vyberou levnější firmu.

Také mám několik Evolveo a jsou bez problémů, nejstarší bude mít přes 10 let (a zrovna v počítači, který s přestávkami běhá 24/7), ten ještě neměl ani to O v názvu (tj. evolve). Se žádným zatím nebyly problémy, nechci to zakřiknout.
Jeden evolve jsem měnil kvůli hlasitosti přestože měl v názvu něco jako silent, tak byl dost hlasitý. No uvědomil jsem si (holt pozdě) že je to ten samý, který mám už řadu let a moc tichý zrovna neni, což ve vodníkovi docela vadilo (právě kvůli hluku jsem stěhoval čerpadlo mimo case). Tehdy jsem pořídil Silverstone NightJar (NJ) 520 ( https://www.suntech.cz/produkt/463502-silverstone-nightjar-nj520-520w-atx-zdroj-fanless-80-platinum-modular/ ), což je cenově někde úplně jindě (řádově 5 tisíc), ale je tichý a přesto celkem studený (studenější než byl ten evolve). Ten evolveo jsem pak uplatnil v jiné sestavě, kde jeho hluk tak nevadil, ale mezitím se mi douho válel nevyužitý.
Evolveo snad neni to nejhorší, spíš to bývalo lepší z těch horších ("jednooký mezi slepými"), absolutně nejhorší je asi eurocase a několik podobných "značek" ale ve starých počítačích (2000--) mám takové zdroje a taky se nezdá, že by byl problém.

No vlastně jediný zdroj, který mi kdy odešel byl Fortron, což by měla být lepší značka (to bylo v práci a tam nám žádné šunky nepořizují), a přesto všechny kondenzátory skončily v důsledku čehož zřejmě odešel (na desce bylo vyhořelé něco jiného, ale tipoval bych ale, že to bude důsledek kondenzátorů, které přesatly být kondenzátory - s kolegou jsme se bavili jejich měřením na RCL můstku a změřili jsme všechno možné jen ne kapacitu).

Ale jak už tu bylo napsáno, je to příliš malý vzorek (řekněme 10 počítačů), aby se z toho dalo usuzovat na kvalitu dané značky. Mohl jsem mít v případě Fortronu (který odešel po 8 letech) nebo Evolve(o), které bez poruchy makají řádově 10 let (některé z nich 24/7). Lépe by asi věděl někdo, kdo má na starosti počítače v nějaké firmě nebo škole.

Dovolim si jednu opravu:

zdroje Fortron vyrabi firma FSP, tedy firma vlastnici onu znacku, je to vyrobce.

zdroje Evolveo vyrabi kde kdo s mensimi ci jeste mensimi uspechy, napriklad soucasne zdroje jsou od Naxya Limited, honkongske firmy ve vyrobe zdroju nezname.

Samo o sobe to nic neznamena, jak jsi sam poznal, ale presto neni spatne se zamerovat na tradicni osvedcene vyrobce nez na lepice stitku. Napriklad takovy Seasonic si zdroje vyrabi sam. U jinych je casto problem najit skutecneho vyrobce, na zdroji vidime jen lepice stitku nebo-li distributora. A casto ma jeden takovy distributor ruzne modely zdroju od ruzne kvalitnich vyrobcu a proto je tak dulezite toho vyrobce dopatrat.

Dobré vodítko je podle mě doba záruky. Pokud dá výrobce na zdroj záruku 7 nebo 10 let nebude to šmejd.
Předpokládám dřív měnit zdroj nebudeš.
A pokud si řekneš mám zdroj na 7let tak potom nějakých 500-1000kč není zase tak moc.
Určitě bych nekupoval méně než 750W. Grafiky i procesory v dalších generacích budou žrát více takže až za pár let pošleš 3070 do důchodu...
Mám Corsair RM750x 750W (model 2018 - všechny kondíky jsou ještě japonské, pak se "optimalizovalo").