Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem aktivace windows 10 po reinstalaci

Zdravím,
Předem se omlouvám, hledal jsem ale nenalezl uspokojivou odpověď takže přidávám dotaz:
Zakoupil jsem notebook z druhé ruky, nicméně majitel provedl čistou instalaci před prodejem a Windows nejsou aktivované a hlásí chybu aktivace (kod mohu dodat). Tento notebook se však prodával s Windows 8. (Měl jsem totožný - slabší kde odešla deska a sám jsem dělal zdarma upgrade na Windows 8.1 a později na W10. ) Nicméně nikdy to po mě nic nechtělo ale tento požaduje aktivaci.
V minulosti se v něm měnil HDD a přidávala pamět ram.
Lze ty Windows nějak aktivovat z té „původní“ hw licence - jak? Žádný klíč na štítku není, pouze má na spodní „vaně šasi natištěné logo Windows 8 a údaje o modelu. Bohužel nevím jestli na něm předtím měl majitel verzi Home či Pro. Do rukou mi přišel s verzí Pro. Ač myslím že ve výrobě dostal 8 home stejně jako můj „slabší“.
Napadla mě ještě tato varianta že předchozí majitel „omylem“ dal při reinstalaci verzi Pro, proto nepoznal klíč…

Děkuji za radu, bohužel s tímhle nemám zkušenost.

1) Nejprve bych se ptal prodejce. Je otázkou, zda byl přechod z W7 na W10 proveden řádně a včas dle licenčních podmínek Microsoft.
Pokud se nepletu, tak právně vzato... bezplatně bylo možné updatovat z W7 na W10 do 29. 7. 2016.
2) Určitě provést zálohu OS + dat. Např. https://www.macrium.com/reflectfree
3) Přeinstalovat OS + aktivovat. https://support.microsoft.com/cs-cz/windows/aktivace-windows-c39005d4-95ee-b91e-b399-2820fda32227
4) Případně se poradit s podporou MS, tel.: 225 990 844. Pokud nebude zadán kód, tak by měl automat přepojit dále...
5) Mimochodem, dost záleží na tom co je napsáno v kupní smlouvě. Bez ní koupit PC z druhé ruky je koledování si o vážné problémy. Člověk nikdy neví, co s tím kdo a kde spáchal.

To je to...sám neví - dědictví, byly tam 8 a poté 10. Takže se domnívám že stejný upgrade zdarma jako jsem před lety dělal já. Před prodejem nainstaloval novou instalaci kvůli vymazání dat a dál to neřešil. Takže zřejmě rada viz výše...kolega tedy jak sám tuším zkusit verzi home.

na domácích ntb bývá častěji předinstalovaná levnější home verze windows. w8 měly ještě specialitu "win8 s prohlížečem zdarma" pro nejslabší hw.
ze starého klíče (w8) je možný upgrade na stejnou edici w10. ale protože žádný klíč nemáš (w8 typicky spoléhaly na slic tabulku), ani nemáš od prodejce zálohu starého systému, musíš pro ten notebuk koupit systém podruhé.
druhotné licence w10 stojí nějakých 1.500, ty fungují. u jiných prodejců polovic, ale ti už nabízí jen elektronické licence, ani nedávají na výběr.
nebo si pořídíš licenci "za stovku" z aukra nebo z číny, jen počítej s tím, že po čase můžou přestat fungovat.

Ak by tam bol pred preinštalovaním legálne nahratý windows 10 pro, nepýtal by od teba aktiváciu a po pripojení k internetu by sa aktivoval. Ak by v BIOSe našiel inštalátor kľúč k windows, tak by sa zase nepýtal na akú verziu chceš a nainštaloval by ju rovno. Spusti príkazový riadok DOS ako admin a v ňom príkaz
wmic path softwarelicensingservice get oa3xoriginalproductkey a stlač Enter. Našlo niečo ? ak sa tam podarilo nahrať win10pro ktorú treba aktivovať, typnem si , že nie :-D