Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s chladením procesora

Nazdar,

Pred necelými 2 týždňami som si zakúpil GPU suprim 3090 24GB a po dlhšom čase som spozoroval,
že mi teploty procesora vždy vyletia na 88-90 stupňov a to aj ked som ho podtaktoval z 4,9ghz na 4,8ghz a znížil napätie na 1,25.
Ked som mal starú 1080ti tak som takéto teploty nikdy nemal. ked som dal dole bočnicu a urobil testy bez nej, tak teploty boli o 10 stupnov nižšie.
Mohla teplotu procesora ovplyvniť graficka karta, alebo je chyba niekde inde? Pridávam aj fotku aby ste videli ako mam rozmiestnene ventilátory. Len je tam zapojena stara gpu

Víš jak sálá teplo klasická 100w žárovka? Když dáš ruce kousek od ní?

Dvě žárovky 100w jsou procesor. Dvě další byla 1080ti. Teď tam máš 3090 co září jako 4ks 100w žárovek.

Jsou to maximální tepelné útraty to případ. A podle.mě ti to nestíhá odvádět ten jeden ventilátor ze skříně. Zkus ho zrychlit.

Pokud je možné dal bych ventilátory nahoru na vrch skříně.
Pokud možné není zkusil bych oddělat bočnici.

Ventilatory som nastavil cez bios na maximum a ak mam pravdu povedat tak sa mi moc nezda ze by ich nejako zrychlilo, lebo podla hluku som zatial nic nespoznal. Prave robim occt test tak som zvedavy kam sa s teplotami dostanem. Vcera som na vrch pridal dva ventilatory lebo presne ako pises, jeden na odsavanie tepla nestaci.

Rozmyslam ze si kupim vykonnejsie a zaroven tiche ventilatory. Vedel by si mi nejake odporucit?

Když už děláš všechny ty testy a pokusy, tak když ti to měří 90°C na procesoru, tak když šáhneš na základnu chladiče, je taky tak teplá? Pokud ne, tak ti blbě sedí chladič (tj. neodvádí teplo) a v tom případě veškerý zvyšování otáček ventilátoru a přikupování dalších ti je k hovnu. Hledáš řešení od opačnýho konce a posloucháš jen rady, který se ti zdají pohodlný na provedení.

Poznámka - při 90°C by sis měl o chladič spálit prst.

do důchodu si ho nevezmeš, ale do generační obměny pc to jde. u cmos chipů bude smrtelná teplota 125'.
co je do 100' je v pořádku. ostatně intel se svými zastaralými technologiemi 14nm (a vymodlených 10nm s výtěžností 20-30%) poslední léta nepředvádí nic jiného, než využití power limitů úplně na doraz.

- samozřejmě že potřebuješ nějakou bezpečnou rezervu, když se do toho přidá další zátěž třeba kvůli skenování tupého antiviru.
- kromě úplně vylízaných dětí si nikdo normální nestaví bednu s naplno řvoucími větráky na stůl, hlavně že to bliká jako diagnostické přístroje u psychiatra. ale souhlas: postará se o airflow, aby většinu času na teplotu 90' nedosáhnul.

Lietaš od extrému do extrému a ako tu už niekto iný spomenul robíš čo ti najviac vyhovuje a nie čo ti niekto poradí. Chladiaci výkon majú tieto vetráky silný ale slovíčko industrial tam nie je len tak pre srandu. https://noctua.at/en/nf-a14-industrialppc-3000-pwm prečítaj si popis, to hlavné je v prvej a poslednej vete. Že sú výkonne nevadí a že budú hlučnejšie na tých max.RPM je jasné, nemám ich otestované tieto industrial čiže neviem ako proti bežným NOCTUA alebo ich séria REDUX no typujem že budú na rovnakých RPM podobne hlučné. Problém sú tie minimálne otáčky. Konkrétne tento začína na 800RPM čiže PC bude v idle, budeš len niečo hľadať na webe a tie vetráky pôjdu na 800RPM. To je o dosť viac ako je potrebné a úroveň RPM ktorá sa dá považovať za nehlučnú je nižšie.

Pozri si tieto:
https://www.alza.sk/noctua-nf-p14s-redux-1500-pwm-d2146216.htm
https://www.alza.sk/noctua-nf-p12-redux-1700-pwm-d5759750.htm
Ak ti to skrinka umožňuje tak dopredu osadiť 2x140mm a 4x120mm(CPU,dozadu,2xhore). Nemusia to byť vyslovene tieto REDUX. Sú aj iné značky ktoré robia dobré vetráky. Ja ale považujem tieto za takú zlatú strednú cestu. Obecne sa považuje ich hlavná sračkovo hnedá séria za lepšiu ale ja myslím že ani nie. Už len tá farba kde koho odradí :-D
Toto je z môjho pohľadu dobre chladenie a ak to ale nebude stačiť tak netreba do nepríčetnosti pridávať RPM a počet vetrákov. Silnejšie CPU už môže vyžadovať vodníka.

REDUX sú fajn, určite nesklamú. ULN sú tiež dobré vetráky ale záleží na čo ich použiješ. Všetko má svoje určenie... Pri ventilátoroch čo sa ceny týka ide hlavne o hlučnosť. To čo píše Prasák že je 30€ veľa za ventilátor je z istého uhlu pohľadu pravda. Ak ti je jedno aká je tam hlučnosť tak môžeš zobrať úplne najlacnejšie v cenovkách 5€. Mám veľa skúsenosti napríklad s lacnými ARCTIC. Sú dobré, účinné, spoľahlivé a prakticky robia to isté a tak isto kvalitne ako drahšie NOCTUA. Nejaké malé rozdiely sú ale je to minimum. Lenže ako píšem ide o hlučnosť. Nový ARCTIC(záleží kus od kusu) má na nízkych otáčkach taký prerušovaný zvuk v pozadí, niektoré rezonujú a na vyšších otáčkach je to tiež také kolísavé. Kde jaky audiošialenec sa ide z toho zvuku zblázniť. Prejde zopár rokov a intenzita toho otravného zvuku sa zvyšuje. Na proti tomu z mojej skúsenosti sú REDUX vetráky tiché na malých otáčkach. Žiadne zvuky v pozadí. Na vysokých otáčkach majú normálne vyrovnaný zvuk, nič kolísavé/otravné. Pri vetrákoch ale záleží kus od kusu aj u drahších. Ak chce niekto lacný PC tak nevidím absolútne problém zobrať ARCTIC za 5€. Ak ale už dáš tisíce eur za výkonný komp tak aspoň tých pár desiatok eur za nejaké NOCTUA REDUX.

A chladič je při plné zátěži horký, nebo pořád na něm udržíš prst? Pokud platí druhá varianta, udělal jsi něco blbě.
Jestli chceš honit stupně na procesoru tím, že vyženeš horký vzduch z bedny, tak ho v první řadě musíš mít horký od procesoru a pokud máš chladič jen vlažnej, tak se snažíš zbytečně.

Při 90°C na chladiči prst neudržíš. Ale pokud jde ze skříně výrazně horký vzduch, tak ano, je třeba přidat ventilátor. Špatně větraná skříň se projeví až po delší době zátěže, kdy chvilku trvá, než se všechno uvnitř bedny ohřeje. Špatně nasazený chladič znamená, že teplota procesoru v zátěži jde nahoru prakticky hned.

Nechcel som vytvoriť nové vlákno, tak otázku píšem sem lebo sa to týka procesora.

Myslel som si, že kúpou nových ventilátorov ako mi tu bolo poradené mi klesnú teploty procesora.
Tie mi na konci ako som aj písal klesli, len že teraz z neznámych dôvodov mi teplota procesora vystreli na 85 stupňov aj v prípade, ked som procesor podtaktoval na 4,8ghz a nastavil napätie na 1.225.

Moja otázka znie, má zmysel trochu zainvestovať do tohoto procesora i7 9700k a kupiť k nemu uzavreté vodné chladenie, ked že vzduchové od Noctua NH U14S sa zda byť nedostačujúce?