Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Monitor k GeForce GTX 1660

Zdravím vespolek,

zvažuji nákup druhého monitoru k mé zánovní sestavě:
-AMD Ryzen 5 3600
-PALiT GeForce GTX 1660 Super GamingPro OC, 6GB GDDR6

Momentálně používám monitor LG Flatron W2343T-PF - LCD monitor 23", který bych rád nadále používal jako druhý monitor.
Zatím jsem došel k závěru, že rozumné parametry by byly 1080p, 24″ a 144 Hz. Původně jsem chtěl jít do 27″, ale začínám se bát, jestli by 1080p nebylo moc málo.

PC používám hlavně k programování a hraní (Witcher 3, Kindome Come, RDR2, LoL, EUIV).

Zní můj plán rozumně nebo bych se měl spokojit s jedním monitorem? Případně byste doporučili jiné parametry? Budu i rád za tip na konkrétní monitor, co pořídit (rád bych se vešel do 5000 czk).

Předem díky za rady!

To ani není v plánu. Pravděpodobně půjdu do 24''. Protože předpokládám, že 27'' 1440p by grafika nedala a bojím se, že 27'' s 1080p by nevypadalo dobře. Jen jsem zvědavý, jestli je můj úsudek správný.

A pak jsem zvědavý, jestli by utáhla dva monitory. Ty chci samozřejmě kvůli práci ne na hraní. Tak předpokládám, že by to nemusel být problém, ale moc do toho nevidím.

Tvoj aktuálny má TN panel, narovinu čokoľvek s IPS/VA bude oveľa lepšie. Máš aj reálne využitie pre ten 23" ako druhý monitor? 2 a viac monitorov je fajn ak to vieš využiť a platí také pravidlo že by to mali byť rovnaké monitory alebo minimálne aspoň rovnaké veľkosti a rozlíšenia. Nie je to samozrejme nevyhnutné. Vždy záleží čo vlastne chceš na tom robiť a tiež je veľmi dôležité rozmýšľať dlhé roky vpred. Monitor sa kupuje na veľmi dlhé obdobie. Kľudne aj 10-15r. 24" ťa môže časom dosť obmedzovať. To isté rozlíšenie musí byť dostatočne aby nebolo vidieť raster. Freq je tiež podstatná ale ak nato nemáš rozpočet tak to nezohľadňuj. Nechceš zvýšiť rozpočet? Ako programátor by to nemal byť problém no nie? Skôr sa ohliadni po niečom 32-34", 2160p, 120hz+ a IPS/VA podľa preferencie čo ti viac sedí.

Jak uz tu bylo napsano, zvaz, jestli druhy monitor vyuzijes. Na programovani dost mozna ano, na hry je to k nicemu.

S tvou grafikou je opravdu ideal 1080p a teda koupit 24" nebo 27".

Co se tyka 27" s rozlisenim fullHD, tak na hry je to uplne v pohode a jednotlive pixely nebudes vnimat. Ono taky ma kazdy jinak citlivy zrak, takze je treba to vyzkouset. A o to vic to plati, pokud k tomu programujes, protoze u textu uz ty pixely videt pujdou, takze to je potreba vyzkouset predevsim, jestli ti to bude neprijemne nebo ne.

Druha moznost je, ze koupis slusnejsi monitor 27" 1440p, ktery ti vydrzi delsi dobu, chvili nejak vydrzis na nizkych detailech her a casem koupis vykonejsi grafiku.

S tvou grafikou je opravdu ideal 1080p

V tom más recht, GeForce GTX 1660 je optimální na 1080p hraní.
Ale spis bych se priklonil k 24, ne ze by sli videt jednotlive pixeli na "27" nejak vyrazne, ale jestli je na monitor prilepenej ocima "24" bude vhodnejsi a myslim ze mu klidne bude stacit i 60Hz.

Radeji bych se zameril na samotny panel, jak padlo nekde vyse, IPS nebo MVA bude na hrani prijemnejsi. Osobne uprednostnuji *MVA kvuli lepsimu kontrastu/lepsi hloubce cerne. Novejsi panely *VA maji uz mensi spotrebu, lepsi pozorovaci uhly i rychlejsi prechod pixelu (z gray/gray), tak uz (u MVA) nedochazi k vyraznemu ghostingu jak u klasickeho "VA" ktere se prodavali pred uz snad 10 lety.

Tohle bych osobne nedoporucoval, ne ze by to tak delat nemohl, ale interpolace 2560x1440 na 1920x1080 je problematicka, obraz nemusi vypadat ok. Rozhodne by mel vyzkouset pred koupi, jestli mu to nevadi. Teoreticky je lepsi na fullHD interpolovat 4K obraz, protoze by to spravne mel byt ctverec 1:4, ale jak jsem zjistil diky koupi 4K monitoru, nekdy i tak monitor obraz mrsi.