Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rtx 3070 nebo rx 6800

Zdravím , měl bych dotaz. Přemýšlím nad rtx 3070 od msi konkrétně gaming x trio nebo radši vzít údajně lepší Sapphire Pulse rx 6800 která má 2x více vram tedy 16gb. Celkem se obávám že u té 3070 těch 8gb nebude příliš dlouho stačit.
Díky za odpovědi.

Zrovna jsem u Spidermana řešil, proč klesá výkon na 3080Ti 12GB, hraju sice v 4k rozlišení (reálně trochu menší rozlišení díky DLSS), ale třeba raytracing si vezme další porci VRAM navíc, takže jsem jel kombinaci raytracing+nižší textury nebo bez raytracingu a textury velmi vysoké , nV ma sice dobrou akceleraci raytracingu, ale ta paměť nic moc, RTX3070 s 8GB RAM mi přijde jako mrhání potenciálem karty, pokud tedy nejedeš max 1440p s DLSS, to by mohlo jakž takž stačit.

Novější Win už to umí "zachránit" díky lepší správě paměti, ale tím způsobem, že půjčí RAM a ta se používá přímo jako VRAM, což sice hra běží, ale klesne kvůli tomu dost výkon, já to kolikrát vidím na vytížení PCI-E bus, kdy to přetahování textur, když dojde VRAM je extrémní (vytížení sběrnice třeba 50-60% PCI-E propustnosti a normálně je to tak 1-5% kdy je VRAM dostatek). Taky MSI Afterburner umí přímo zobrazit kolik si karta půjčila z RAMky (GPU shared memory), jenom ti píšu, že to sleduji v nových hrách a předchozí kartu jsem upgradovat hlavně kvůli VRAM a HDMI 2.1.

Teďka sice hraje, ale za rok... Já jsem čekal, že mi ta 3080Ti bude stačit s rezervou na 4k než vyjde další generace...

Každopádně toho Spidermana nakonec hraji s vypnutým raytracingem, ale používám DLAA (nový, málo her podporuje), ta ostrost obrazu je vynikající, protože hra běží ještě ve vyšším rozlišení než 4k a využití je kolem 10GB VRAM, ale s raytracingem prostě 4k DLSS výkon (reálně upscalovaný 1080p?) a padá to po chvilce hraní na hubu, kvůli VRAM (shození kvality textur pomáhá).

Prostě raytracing je hodně paměťově náročný, oproti vypnuto vzroste spotřeba cca +4GB, do budoucna určitě důležité pro lepší grafiku PC her a hry to podporují čím dál více, mám asi 30 her nainstalovaných a 10 z toho umí nějakou formu raytracingu, každopádně většinou to mám vyplé jen zkouším občas jestli už to někdy budu moci zapnout, když už mám hodně výkonu, tak zas to padne na něco jinýho (VRAM, slabý CPU apod.) a z toho plyne, že vlastně jsem mohl vzít AMD grafiku a vyjde to na stejno, možná i lépe ]:).
_

Raytracing je pruchod svetla, to zadnou pamet nespotrebuje.

Problemem jsou vzdy textury, zvlast u raytracingu, kdy potrebujes mit v pameti tech obrazu vic, takze tam ulozis vic objektu a spotrebovavas pamet. Ale predevsim musis to svetlo na tech objektech spocitat, aby ti tou scenou potom to svetlo prochazelo. No a na soucasnych grafikach jsi omezen vykonem, takze ani za nekolik let ti nepomuze vic pameti, protoze nemas vykon pro zpracovani textur v te pameti.

Nezapomen, ze mluvis o 4K a grafice RTX 3080 Ti s 12GB pameti a on mluvi o mensim rozliseni QHD, slabejsi grafice RTX 3070 a 8GB pameti. Myslim, ze muzeme rici, ze pomery k rozliseni, vykonu a velikosti pameti jsou +- stejne. Ano, souhlasim, ze je to na hrane a NVidia zbytecne setrila. Nicmene na teto hrane to zustane i v dalsich letech, protoze proste nejen ze neni vic pameti, ale ono neni ani vic vykonu.

Osobne jsem stale zastance NVidia grafik, protoze AMD technologie a jejich ovladace grafik me stale nepresvedcily, ikdyz uznavam, ze se pomalu kvalitou k NVidii blizi a te pameti maji vic. Nemyslim si tedy, ze jsi udelal s RTX 3080Ti chybu, ale necekej, ze ti ta grafika na High vydrzi nekolik let, ani srovnatelna grafika od AMD nevydrzi.

Edit: Mám RTX 3080 s 10GB pameti, monitor je 4K, ale pokud chci raytracing, prepinam to ve hre na fullHD.

Ale bude. Určitě bych šel do RTX 3070, pokud je levnější než RX 6800.

MSI RTX 3070 Gaming X Trio co vim, nikde uz neprodavaji a byla nahrazena mnohem horsi MSI RTX 3070 Gaming Z Trio. Jestli teda myslis MSI se Z, tak to se porozhlédni po jiných modelech.

V obchodech se dá sehnat MSI RTX 3070 Ti Gaming X Trio a to je jistě lepší varianta než kupovat RX 6800 navíc od noname Sapphire.

Neni to jen o backplate, ten Z ma vyssi spotrebu, vyssi narocnost na chlazeni a pritom je horsi chladic. Proc brat MSI Trio Z, kdyz mas slusny NVidie i od jinych vyrobcu. Pokud bys za dobrou cenu sehnal Asusku, tak nemas co resit, Gigabyte byva vetsinou levnejsi a pritom jsou karty dobre, ale dneska neni problem ani s Gainward, Inno3D nebo Palitem.
MSI zacalo grafiky sidit a fanousci jedou jen na dojmech z predchozich uspesnych let, ale serii RTX3000 MSI ve skutecnosti odflaklo!