Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Staré Ubuntu 11 na starém notebooku

Dobrý den.

Mám v opravě, prosím vás. Dostal se ke mne starý Notebook Travelmate 2304wlmi.
V notebooku byl vadný disk.Rozšířil jsem tento muzeální kousek o Paměť (celkem na 1,5 GB) a vyměnil vadný disk.

Nyní, protože si to majitel přeje, zkouším notebook rozchodit pro nějaké použití na web.
Oficiálně podporuje NB jen staré XP.Zkoušel jsem řadu starších i novějších distribucí linuxu (jen aby tam jel Firefox).

Nakonec jsem na tom rozjel Ubuntu 11 a Firefox asi 16.

Nicméně když ve Firefoxu vlezu na libovolnou stránku, Firefox na mě řve, že je neplatný certifikát a stránku nenačte vůbec.
Řve to na mě jak u například této poradny, tak u seznamu.
Takže jakmile něco používá https, tak to většinou vůbec nenajede.

Existuje nějaký způsob, jak to používat alespoň na web ?

Toto je obecný problém starého OS a starého Hardwaru, chapu, ale je jiné řešení, než popelnice?

Díky

Libovolnou 32 bitovou verzi Linuxu. Místo hnusného FireFoxu použít Konqueror, SeaMonkey, WaterFox, Vivaldi nebo i zkusit Chromáka. 32 bitová verze se bude ale poměrně blbě shánět. GUI Mate nebo libovolné méně robustní prostředí (LXDE, LXQt, XFCE. ...).

PS: Mám dotaz, jak se ti podařilo rozšířit paměť na 1,5GB? Kdybys tam narval 4GB, můžeš použít libovolnou 64 bitovou verzi Linuxu (doporučuji svou oblíbenou Fedoru + GUI Mate (Plasmu to nerozdejchá)).

Zkoušel jsem řadu starších i novějších distribucí linuxu (jen aby tam jel Firefox).

Například:

linuxmint-18-xfce-64bit
lubuntu-18.04.5-desktop-i386
lubuntu-18.04-alternate-i386
xubuntu-18.04.5-desktop-i386

Ale všechny distribuce chcípají a nejedou.
Samozřejmostí je použití parametru "FORCEPAE" , nicméně systémy nenaběhnou ani při spuštění přímo z media.
64-bitové distribuce tam nejedou, hlásí chybu při spuštění:

Requires an x86-64 CPU, but only detected an i686 CPU, please use a kernel apropriate for your CPU.

To že tam vůbec jede 1,5GB RAM je úspěch, protože podle webu tam jde dát max. 1GB

Zkoušel jsem tam dát i Chrome (Ve správci aplikací je to Chromium), ale výsledek je stejně špatný.

Hlavní problém je, že prohlížeče nerozumí https aktálnímu protokolu u webů.

Tak to vypadá špatně i s tím Debianem.

Hlásí to většinovou hlášku a sice:

Watchdog: bug soft lockup - Cpu#0 stuck for 22s!

Mezi tím se střídavě roztáčí CD a píše:

Trying to... Uvolnit nějaký buffer.
Teď dokonce po několika minutách naběhl grafický instalátor!!!!
Napínavé.... Snaží se ten šrot.....

Myší hýbat nejde.
Ale odezva na klávesy je v řádu minut.
Zatím to nespadlo. Napínavé až do.....

Rozumím.
Rad k vyzkoušení tu padlo dost.
Je dost pravděpodobné, že i když se takhle starou vraždu podaří objasnit, tak praktickým používáním se stejně dojde k závěru, že na weby je to skoro nepoužitelné. Rád bych se však mýlil. Lidé a jejich potřeby jsou různé, tak pokud je vůle tomu dát šanci a čas, tak proč ne...

Ještě mě napadá Linux Slax od českého autora pana Matějíčka. https://www.slax.org/changelog.php

Pak sem prosím v případě úspěchu oznámit postup a výsledek.

Je spíše otázka, zdali funguje dobře ta mechanika. Proto bych zkusil méně náročný textový instalátor (a klidně si tam nahoď po instalaci GUI, je to v defaultní konfiguraci). 1,5G RAM není žádné terno, pokud to fakt bude takový problém, tak pak už jen Puppy.

Tak jako tak to bude na inet nepoužitelné.

Tak ako sám píšeš patrí do múzea. Nemyslím že sa oplatí čokoľvek špekulovať, starý HW nerozchodí internet v 2022. Ak je to pre majiteľa nostalgia ta fajn, môžeš ho zreštaurovať a offline v prostredí OS ktorý je pre to určený sa to dá používať ak tam bude nahodené len to čo bolo v tej dobe tak by to malo fungovať tak ako kedysi.

cituju ze ZIVE

Teda jednou jsem pána předem upozornil, když mi donesl starý Asus A3F s mrtvou Cmos baterkou a mrtvým diskem, že to chce mít aspoň jako prohlížeč internetu. Částku jsem mu tehdy předem řekl cca 5 tisíc s prací + s díly. Abych tam něco rozchodil, co se dá používat (Takže Win 7 32bit) strávil jsem jen kvůli OS asi 3 hodiny času + další 2 hodiny komplet čištěním a výměnou vadných komponent. A pak ještě jsem to nechával běžet přes noc kvůli aktualizacím a zátěžovému testu. Vyúčtoval jsem mu to na 5200 korun. A teda solidně prskal.. Asi za 2 měsíce přišel s tím, že chce koupit nový notebook, že jsem měl pravdu a že to byly vyhozené peníze.

pobavilo me to :-)
Takhle se na ty lidi (ja chci jenom aby sel internet) musi

Odhaduji možnost úspěchu na nižších verzích Linux Lubuntu. Určitě se podívat u jednotlivých verzí na minimální/doporučené HW požadavky.

Možná by pomohlo 32 bit. Lubuntu 18.04 LTS, či starší.

Odhaduji, že menší šance na úspěch bude s Linux Zorin Lite 32 bit. Konkrétně Zorin-OS-15.3-Lite-32-bit.iso. Případně bych ještě zkusil starší verze.
https://help.zorin.com/docs/system-software/32-bit-version-of-zorin-os/
https://zorin.com/os/download/15/lite/32/

Když výše uvedené nepovede k úspěchu, tak bych v poslední křeči zausiloval o Puppy Linux.
https://puppylinux-woof-ce.github.io/
https://distrowatch.com/table.php?distribution=puppy

Znalejší mistři mě opraví a doplní.

Správná odpověď je ta první od Wikana.

Nicméně nedáš-li si říct, tak:

https://q4os.org/index.html

Q4OS je distro linuxu a pořád udržují i 32 bit, loni jsem na tom rozběhal noťas s 400MHz Celeronem, prostředí Trinity.

Web se na tom už nechytal, byl to už kousek opravdu jen do muzea, ale tam ho nechtěli, těch noťasů se dochovalo hodně. Protože jsem se stěhoval a potřeboval se zbavit krámů, tak šel do sběrného dvora.

Paměť (celkem na 1,5 GB)

když odhlédnu od toho, že v tom krámu chybí procesor a přesto ten hnus váží 3kg, pak tam ještě chybí ramka.
z lenosti tady provozuju win xp - je to nenáročný systém, samotný ff časem zabere cca 1.3gb a na tak slabém hw fak nechceš, aby to začalo swapovat.

jestli se majytel těší, že na tom poběží yt, tak 100% nepoběží. ten celeron neutáhne šílené kvantum skriptů na těch stránkách, podle mě nedá ani přehrávání videí.

xp umí esr verzi ff ~52, což znamená, že už významně přibývá stránek které ten starý ff nezobrazí. to bude stejný problém u starších tučňáků, sám píšeš že https je konec, tak je na tom dnes ie8 - kromě úvodní stránky google nezobrazí nic.

čili nějaký střídmější kingsoft office na tom možná rozjede, ale dnešní weby jsou nejrozežranějším kancelářským obsahem, tam s tímto hw nemá šanci.

Není naší věcí, co na tom bude dělat. Když to chce rozběhat, tak ať.

Nicméně musim dát za pravdu, že youtube ten jeho noťas nedá.

Já sám mám tohle dělo:

https://www.czc.cz/microstar-gx700px-097cz/53644/produkt

Naprosto famózní HERNÍ noťas, na kterém mi běží aktualní Ubuntu 22.04 LTS, dokáže to načíst až 3 záložky v libovolném prohlížeči a co víc, umí to youtube až na 480p!!!

LibreOffice v tom běží normálně.

Ale trochu jsem podváděl a funguje to jen díky výměně disku za SSD WD Blue 3D 500GB. ;-)

Myslím, že to tazateli může dát představu o tom, co víc než načtení OS zvládne jeho noťas.

Od srdce jsem se zasmál.
Asi před 6 měsíci jsem dával dohromady muzejní kousek s mizerným CPU a pomalým HDD. Nepodváděl jsem. Funguje to do dneška s Lubuntu 18.04 LTS. Používá to naivní uživatelka, která nikdy nezjistí co je multitasking. Pravda, trochu mě vyděsilo, když na dotaz zda je vše v pořádku hrdě odpověděla: "ano, pouštím si videa na YouTube!". I takoví lidé jsou a jsou spokojení. Když pominu, že za první týden 2x zhavarovala Lubuntu do stavu nefunkčnosti, tak po druhé resuscitaci pacienta jsme oba spokojení.

Tak to mám podobne aj ja, a tiež práve s Lubuntu 18.04. LTS,... 20.04. to už nespustilo... bolo to tak pomalé že len bootovanie trvalo ~8 minút. A predsa na tom používa aj prehliadač a funguje. Síce funguje spôsobom že všetko trvá večnsť.. je tam len 1GB RAM, tiež jednojadro (našťastie nie celeron). Btw. laptop vážil až 5.6kg, batéria úplne mŕtva, ale už som HW neriešil, laptop som oživil len softwarovo, takže musí byť nonstop na nabíjačke... Inak používa to na Facebook, ktorý tiež načitáva aj minútu, najme ak je tam veľa obrázkov, nedajbože video,... na YouTube to utiahlo podobne videá do 360p, 480p taktiež ale už občasne zasekávali a laptop hučal ako motor z triskáča. To je zážitok to používať. Navyše ten youtube bez zvuku, keďže reproduktory na notebooku nejdú (ani neviem či tam nejaké sú) a konektor na slúchatká taky rozbitý. Takže asi tak... Ale to v porovnaní s týmto čo tu tazateľ napísal je stále delo... Tazateľova mrtvola je už vážne skôr do múzea.

Uživatelce jsem raději notebook vrátil s odpojenou baterií. Člověk nikdy neví, kdy to začne hořet. Takže to provozuje bez baterie. 2x tomu za chodu vytrhla napájecí kabel. OS to nerozdýchal. Následovala "rychlá obnova OS" ze zálohy. Někomu to prostě stačí...

tiež práve s Lubuntu 18.04. LTS,... 20.04. to už nespustilo... bolo to tak pomalé

Staré singl procesory nema dnes cenu ani zkouset, ale od tech prvnich dvou jader bych rozhodne doporucil Ubuntu 22.04 LTS, je tam hodne optimalizaci a bootuje to prekvapive rychle. Dokonce i Gnome Shell uz je optimalizovan tak pekne, ze se na tom spusti. Nicmene mene narocna prostredi typu Trinity maji jistou vyhodu.

Toto oživovať v roku 2022 nemá absolútne zmysel, pokus-omyl spôsobom to oživíš na 20-ty pokus do stavu, v ktorom to dajak horkoťažko otvorí jednoduchý textový editor či prieskumník a tam to asi končí... na web? V žiadnom prípade... dnes prehliadač s 2 tabmi bežne zobere cez 1GB RAM, Keď si započítaš že na tom musí ešte bežať systém, tak s tou 1.5GB RAM by to už zrejme začalo SWAPovať (a to s tým CPU a PATA diskom nechceš),... a to je pri tom pamäť najlepší parameter toho laptopu... ten procesor je ale už totálny zabiják, kvôli ktorému zrejme prehliadač ani neotvoríš a ak áno, bude to crashovať pri načítaní webov alebo to bude načitávať aj hodiny obyčajný spravodajský web... za ten čas a peniaze čo použiješ na oživovanie to fakt nestojí, keď môžeš kúpiť repas za pár eur a má to sto násobný výkon... už pridávanie pamäte a výmena disku musela stáť aspoň 10 krát viac než je hodnota toho celého laptopu. Vážne nemá zmysel to riešiť,... vyhodiť a kúpiť nový... toto je vhodné tak max ako exponát do počítačového múzea.

Já tomu rozhodně fandím. Důvod je prostý. Přeji každému, aby nabyl zkušenosti a vědění vlastní praxí. Třeba se to opravdu podaří dostat do fáze použitelnosti. Sice tomu příliš nevěřím, ale co kdyby... Držím palce!

Jestli to poběží i přes noc, tak bych si to dal tak dva metry od sebe a k posteli práškový hasící přístroj... ještě že se ochladilo!