Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vymazán OEM Windows

Při instalaci dual boot na Windows 10, a tedy přidání Ubuntu 22.04.LTS, jsem omylem zadal v nastavení "Vymazat celý disk", takže se mně na PC ztratila OEM instalace Windows 10.

Je nějaký způsob Windows 10 do systemu opět zařadit sám na PC?
Či mám jít do servisu prodejny PC Barbone, počítač, zakoupený v 1/2022 je v záruce.

Děkuji moc za každou radu.

Záruka se ale na to určitě nevztahuje.

Jo ptal jsem se v servise pro PC Barbone v Olomouci. Záruka platí dál, je to uživatelská záležitost.
Hm.
Vím, jak asi na to. Potíž, myslím, bude v tom, že jedu na Ubuntu 22.04.LTS, ale potřebuji vytvořit:
1/ Instalaci Windows 10 jako ISO obraz a dát na "Stažené". Takže jsem stáhl: windows10ISO, tedy soubor instalace Win10_21H2_Czech_x64.ISO, která má velikost 35 GB.
2/ Ale teď dostat/připojit ten Win10_21H2 na flasku. Musím to udělat v Ubuntu, pač do WIN se nedostanu, na disku u mně neexistuej...Dělá se tgo prý nejlépe v prográmku YUMI, který je i pro Linux Ubuntu. Ale má připonu .exe? Tak nevím, jak to zvládnout a dostat do flasky ten ISO obraz.

Rufus ... pokud je i pro Linux. YUMI asi neumí GPT/UEFI, možná Etcher. Ono ve skutečnosti stačí mít flešku, iniciovanou jako GPT s FAT32, obsah toho ISO tam nakopírovat a asi označit oddíl jako EFI/aktivní (v nějakém partition manageru). Pokud bys sehnal flešku, která už byla "bootovací", tedy WinPE, tak stačí smazat a nahrát obsah toho ISO (oddíl už je správně vytvořený). Nebo na jiném PC přes MCT. Těch 35 GB je divné, má to být kolem 5-6 GB.

ISO obraz na flašku "připojíš" jednoduše.
Stáhneš si Ventoy (verzi pro Linux), ten nainstaluješ na flašku a poté do zbylého prostoru jen nakopíruješ to ISO (mimochodem, 35GB je nějak moc, to jsi asi zvolil nějakou multilang verzi)

Ventoy: https://www.ventoy.net/en/download.html
postup instalace: https://www.ventoy.net/en/doc_linux_gui.html

Pak už jen nabootuješ z té flašky.

rufusem a podobnými zastaralými metodami se nezdržuj.

Bezva!!!
Mám Ventoy, vytvořený v menu DASH!!!
Teď tam přetáhnout ISO Windows? NevADÍ, ŽE JSEM v Ubuntu?

Píšou totiž:
Poté, co si stáhnete své oblíbené ISO operačního systému Linux, umístěte je na zařízení Ventoy USB a umožněte je zkopírovat. Kopírování by nemělo trvat déle než několik minut.

Já potřebuji v Ubuntu to ISO vytvořit, ale budu instalovat botoovat Win přes černou obarzovku.

... Jo až to tam mám WIN instalace je ve Ventov!!!
Takže dobý ne?

[Ventoy_nainstalován_aktualizace.png]

Přesně tak - jen asi budeš muset ručně přehodit pořadí bootování, nebo si vyvolat boot manager BIOSu (typicky F8 - Asusky, F11 - MSI, u dellů F12)

edit: až teď jsem si všiml záhlaví. Ne, děláš to blbě - vytváříš image z datového oddílu Ventoy flashky. Nic takového není třeba, na tento oddíl (naformátovaný jako FAT32/eFAT/NTFS) jen nakopíruješ ten ISO soubor. To je vše. Pak už jen restartuješ a nabootuješ tuto flash.

po volbě "Vymazat celý disk" tam nezbylo vůbec nic a tučňák se pohodlně nainstaloval přes to místo původních w10, čili už není co obnovovat.
praktičtější mi připadá mít tam druhý ssd (ve stoláku žádný problém) a jen při instalaci novějšího bootloaderu se rozhodnout, kde bude ležet a jak se bude volit start.