Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Podle vás nejlepší linux distribuce na hraní

Dobrý den, nějakou dobu přemýšlím nad tím, že bych přešel na nějakou linuxovou distribuci . Hledal jsem na internetu, která by mohla být dobrá pro hraní . Jelikož se doba hraní na linuxu šoupla hodně daleko a v dnešní době již to není nemožné . Tak by mne zajímaly vaše názory a zkušenosti. Koukal jsem na nějaké distribuce ( Pop-os, manjaro, ubuntu, garuda linux, drauger os).
Tak bych se rad zeptal zda někdo má nějaké zkušenosti ? Děkuji za odpovědi .

Klidne si do seznamu pridej i STEAM OS :
Steam OS na stahnuti : STEAM OS : Instalacni soubor

- Z duvodu distribuce nove herni konsole "Steam Deck https://store.steampowered.com/steamdeck" ktera ma nejak vzdalene konkurovat Nintendo Switch na tom pracuje vice vyvojaru jak po strane stability, kompability, vyvoje jadra (kernel/firmware) tak jiz integrovanych driveru a SW casti kuprikladu podpora ruznych volantu, joysticku od XBOX, Nintendo az po ...

- Zkratka jde o OS vylozene urcen na GAMING tak i GUI prostredi ve kterem navigujes a ovladas joystickem, tak muzes tve PC pouzivat a ovladat stejne tak, jako herni konsoli bez potreby klavesnice a mysi :

[steamos.jpg]

- Vice informaci co noveho bylo pridano a opraveno najdes u kazdeho BUILD.

[VIDEO UKAZKA] V3.0, ve vyvoji je jiz nova verze (branche) V3.4 tedy ve verzi BETA (stable) :
WEB-LINK : SteamOS 3.4 Beta pro aktualizaci základny Arch Linux, nové aktualizace Steam Deck jsou nyní k dispozici

Jak už je tu napsáno, vysloveně na hry je SteamOS, pokud teda používáš Steam.

Pokud ne, tak hrát jde na každé distribuci, protože do každé jdou dostat soubory potřebné pro hraní. Nicméně dostat tam ty soubory pro hraní může být různě obtížné. Za mě teda pomineme-li SteamOS, je nejlepší Ubuntu LTS. Díky LTS podpoře si člověk musí "hrát" se samotnou distribucí po 5 letech a nová vychází po 2 letech. U většiny ostatních distribucí se musí přeinstalovávat linux po roce nebo u některých s rolling updatama to sice aktualizuješ průběžně pořád a reinstal nemusíš nikdy, ale v reálu jsem často řešil nějaké downgrady, protože něco nefungovalo.

V podstatě to máš jedno. Jádro (Kernel) a ovladače v modulech jsou všude stejné. Distribuce se liší grafickým prostředím (MATE, Plasma, Gnome...), které ovšem je možné doinstalovat do všech distribucí. Dál se distribuce liší různým množstvím aplikací a zaměřením (síťový server, desktop, ...). Vyzkoušej live systémy a vyber, co ti vyhovuje.

V podstatě to máš jedno. Jádro (Kernel) a ovladače v modulech jsou všude stejné.

V pripade SteamOS (licence VALVE https://www.valvesoftware.com/) je to trochu jinak. At kernel (SteamOS_Kernel), prostredi steam runtime SDK a ostatni LD_LIBRARY v beznych distribucich urcite jen tak nenajdes.
Ovladace, moduly a jejich aktualizace ma VALVE take svoji "branche" hlavne pro vyse uvedené herni konsole Steam Deck.
.
PS: Ale chapu jak to myslis, v hodne pripadech jde o stejny zaklad s prilepenym domacim custom GUI.
Podle typu dotazu stejne typuji ze se zde tazatel VAChlumy stejne jiz neukaze, tak to nema ani cenu rozebirat :)