Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Baterie ve starším smartphonu

Zdar,

používám telefon Samsung Galaxy S4 i9506.

Má už pár let odslouženo, někdy koncem 2014 bych řekl, že jsem ho kupoval.

Baterie je původní a stále slouží, nicméně poslední dobou už to musím i přes den různě nabíjet a vybíjí se to čím dál rychleji. Nemá už smysl do toho kupovat novou.

Dotaz je, že když se to vybije pod 50%, tak to sice v pohotovostním režimu drží až do nějakých cca 15% a až potom se to vypne, ale okolo těch 30-40% už to začne vyvádět psí kusy, třeba se nesepne reproduktor při volání a protistranu neslyšim nebo to chvílema nejde ovládat - nefunguje dotyk nebo při vytočení čísla to začne psát samo číslice na displej telefonní aplikace atp. Určitě to není nějaký vir nebo něco tak, protože to vždy dělá až při nízkým stavu baterky a jindy ne. Prostě si říkám, jestli už ta baterka při nižším nabití neudrží správné napětí a v důsledku toho to začne být neovladatelné. Když to hodim na síť, je to zase ok.

Logicky to zní ne? Ale zase přeci by tam měl být kontrolér, který tam vyšší napětí nepustí a při nižším by se to mělo vypnout. Co si o tom myslíte.

P.S. Rady typu kup si nový mobil, nehledám, protože už telefony nevyrábějí, už se dají koupit jen pádla. :-)

Řešení:

IMHO je to baterkou, sice měření ukazuje 50% ale bude hodně měkká a tak telefon může dělat divy. Jestli když je připojená nabíječka běhá dobře, je to jasně baterkou. Vyměnit.

nefunguje dotyk nebo při vytočení čísla to začne psát samo číslice na displej telefonní aplikace

Tak to v pořádku určitě nebude. Dej to do továrního nastavení, kontakty máš určitě zálohované nebo je zálohuj. Můžeš zkusit flash nějakého custom ROM, mně se osvedčil CrDroid nebo AirDroid. Ještě můžeš zkusit aplikaci "battery calibration". Podle popisu bude asi v háji baterie. Takže buď vyměnit nebo koupit nový mobil.
Taky se mohla do displaye dostat vlhkost, těžko říct.

Takhle, je tam LineageOS 18.1 poslední aktualizace z tohoto roku, pak s tím ten člověk, který to dělal, seknul. Už to dělá nějakou dobu a mezitim to právě z důvodu instalace té poslední aktualizace bylo v továrním nastavení, respektive wipe data a cache. Hlášený na xda podobný problém nebyl, nemyslim teda, že je to softwarové.

Mně to přijde, že je to tou baterkou, akorát mi není jasné, proč se to projevuje tak podivně. Pochopil bych, kdyby se ten telefon sám od sebe vypínal, ale to se stává až při dojetí baterky někam pod 20%, nikdy ne nad touhle hodnotou.

Battery Calibration je sporná záležitost a v případě takto staré baterie by přitom určitě kiksla, takže do toho nejdu. :-)

---
Kupovat nový mobil nebudu, mám jiné výdaje, takže mobil určitě teď ne a ikdyž trochu nad iPhonem mini výhledově uvažuju, kvůli tomu, že Google fakt nesnášim, tak pořád ho ještě nenesnášim tak moc, abych šel do Applu. ;-) Navíc pokud iPhone, tak nejdřív příští rok, až k nim doputuje USB-C.

Popravde skoro vsechny argumenty, krom toho ze nemas aktualne na mobil penize lze hodnotit jako irelevantni. I ten USB-C konektor, to jej spis Apple uplne odstrani. Popravde jsem za posledni 4 roky zpet konektor na iPhonu nepouzil. Data i nabijeni (ale treba i pripojeni k autu) lze resit bezdratove a zvyknes si na to pohodli velice rychle.

Tvuj mobil uz par let presluhuje, takze ti stejne driv nebo pozdeji nezbude nic jineho, tento mele z posledniho a nova baterie uz jsou jen zbytecne vyhozene penize. I ten konec podpory v LineageOS svedci o jeho zastaralosti.

Pohodli holt neco stoji... odlozim telefon, hodinky, sluchatka na nabijeci stojanek a rano sundam. To same v pripade powebanky - pomoci MagSafe prichytim na zada telefonu v pripade potreby, nikde zadny otravny kabel, nebo v aute. Odlozim na nabijeci plosku v podrucce nebo do nabijeciho drzaku telefonu. Konektor na telefonu uz mam jen na to aby se tam usazoval prach :-)

V tom pripade nechapu co tu chces resit.. telefon menit nechces, baterku menit nechces. Myslis ze se to zbytecnym diskutovanim zde zlepsi?! :-D
Objednej si na Alze za 300Kc novou a budes mit (alespon na chvili) po starostech - aktualne maji akci pri platbe Visa kartou dopravu v ramci Alza+ mesic zdarma (vcetne te objednavky kterou platis), kdyz uz chces setrit kazdou korunu ;-)

Ale zase přeci by tam měl být kontrolér, který tam vyšší napětí nepustí a při nižším by se to mělo vypnout. Co si o tom myslíte.

Dotaz nebyl na nákup baterky, ale na to, jestli je možné, že ty problémy způsobuje již opotřebovaná baterka.

Odpověď jsem tu dostal, že ano, je to možné. Rce napsal i proč.

---
Když vim, že je to tou baterkou, tak to prostě nechám, dokud to nechcípne úplně a pak pořídím jiný foun.

Napětí a kapacita sice něco o baterce vypovídá, ale ten důležitý parametr se jednoduše na zamontovaném akumulátoru měřit nedá (on se všeobecně blbě měří). A co že je to za parametr? Jak psáno výše - vnitřní odpor. Zejména u starších akumulátorů značně roste.

Pokud mobil dosud dostačoval potřebám, tak se přimlouvám za výměnu baterie, tím spíš, pokud to lze provést uživatelsky bez rozebrání telefonu.
V rámci Prahy je možné příležitostné a prosté řešení. Domluvit se s technikem v SS.
Baterii objednat přes e-shop, dostavit se k nim osobně a s technikem vyzkoušet. Mám s nimi dobré zkušenosti. Objednával jsem baterie pro staré telefony (nevěděl jsem, že ty telefony jsou K. O.). Baterie mi vzali bez problémů zpět. Stačí s nimi slušně komunikovat, jednat férově a oni určitě rádi pomůžou.

V mém případě jsem překročil 14denní lhůtu. Přesto mi to vzali zpět, i když to byl jednorázový nákup, snad dokonce anonymní, tedy bez vazby na zákaznickou historii.
Pochopili, že jsem to jen vyzkoušel a je mi to k ničemu. Je to o lidech... příležitostně se k nim spokojený vracím. Je to docela dobrá speciálka.

No, dostali jsme se k tomu, co jsem tu řešit vůbec nechtěl, ale ne, dlouhodobě potřebám nedostačuje, nicméně při pečlivém výběru, který již proběhl dvakrát, před 2 lety a teď před měsícem znovu, jsem nalezl přesně 0 telefonů, které by vyhovovaly. Jsem přitom nenáročný uživatel, který chce jen o něco málo lepší telefon než mám teď. :-)

No, chci moc, když chci malý telefon s poměrem stran 16:9? Zjevne ano, takže tenhle parametr jsem už z požadavků vyškrtl.

Stačí mi Snapdragon s konektorem USB-C s řadičem USB3 a aptX kodek, ideálně bych si přál slot na SD kartu, ale to bych nekoupil žádný, takže aspoň ať to má 2SIM sloty.