Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nastavenie DNS server na MKT

Chlapi, trosku som sa zamotal.
Na MKT je v IP DNS. Tam mam 2 dynamicke servery, pravdepodobne od ISP. Mozem si dopisat vlastne do polozky Servers.
Ale aj v DHCP na zalozke Network si mozem napisat DNS servery.
Ktore nastavenie kedy pouzit? Ake su vyhody jedneho, druheho?
Tie co si zadam v v DHCP, sa mi pekne zobrazia v ipconfig. Ale ak si pridam v IP / DNS, tak sa mi v ipconfig zobrazi len prvy zadany.
Druhy dotaz. Mam v static zanzam napr moj_mkt 192.168.1.1. Ale ked dam tracert moj_mkt, napise ze moj_mkt nenasiel.
Ale napr. mam tam aj samsungotn.net priradene na 127.0.0.0, a to funguje, tracert samsungotn.net ide na 127.0.0.0.
pri kazdej zmene som spravil ipconfig /flushdns, aj /renew.
Ma k tomu nikto nieco? Budem povdacny za kazdu info.

DNS servery v IP/DNS se použijí pro resolver vlastního mikrotiku.
Nastavení DNS v DHCP/Network je (jak již název napovídá) nastavení pro klienty DHCP, tedy typicky PC.

Takže typicky se to dělá tak, že si DNS nastavíš v Mikrotiku a klientům DHCP budeš dávat jako DNS server IP adresu Mikrotiku.

ad druhý dotaz:
musíš mít správný výchozí FQDN aby ti fungoval resolving na hostitele. Jestliže jsi nastavil domain na .lan, tak totéž nastavení musíš předat přes DHCP i klientům, pak bude fungovat ping na hosta.

FQDN = host.domain(.tld)
např. FQDN hostitele "pc" v doméně "poradna" a tld "net" je pc.poradna.net.
Doma nemusíš použít tld (resp. si definuješ vlastní tld jako "lan"), takže tvé PC jménem "pecko" bude mít FQDN "pecko.lan"

Tak takto:
DNS server 192.168.1.1, 1.1.1.1 Allow remote request off, DHCP/network - ziaden dhcp
ipconfig /all
DNS Servers . . . . . . . . . . . :

Potrebujem aby sa mi uplatnili hodnoty zadane v DNS Static
Ak som dobre pochopil, aby bol MKT ako dns server, musim povolit allow remote request.
Ale napr. do Cache sa mi nic neuklada, nech otvorim akukolvek stranku. V cache mam len zaznamy zo Static.

:-) to bol preklep, malo byt on
uz to ide, aj v cache, aj nslookup, akurat . . . . akurat Antik nejde, nevie sa spojit so serverom, ked mam DNs na svoj router.
Bohuzial v nastaveni wifi sa nedaju editovat udaje. Tak som mu vyrobil hostovsku siet kde som mu nanutil 8.8.8.8. A uz to ide. Ale . . . . ale aby som tu nemal milion sieti, dal som skryt SSID. A antik sa odpojil. Nevie pracovat so skrytou sietou. Nevie pracovat ked mam ako DNS svoj router . . . . Takze to asi budem musiet pripojit kablom, tam sa daju editovat parametre siete . . .

Nieco je zle . . . ako som sa snazil nakonfigurovat dns pre ten antik, tak som sa v tom rypal, a nespravil si zaloho predtym.
Ale . . . Allow remote request povolene, ziadne DNS server, ziadne DHCP Networks DNS server . . .
ipconfig pise ze moje dns je 192.168.1.1
Ak sa nemylim, takto to bolo aj minule, a tiez to zo zaciatku neslo . . . potom zrazu ano
nenacitam ziadnu stranku, nslookup nic nevrati, nic sa nekesuje v dns cache . . .
Akolkolvek je zadany router ako dns, nic nenajde.
Takze nahrana starsia zaloha a pekne od zaciatku :-)