Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vypínač k predlžovačke 230 V

[vypinac.jpg]

Nedarí sa mi nikde zohnať (nájsť) takýto vypínač k predlžovačke 230 V - rozmer 30x25mm. Doma už mám asi 8 predlžovačiek s vypáleným vypínačom. Potrebujem vidieť, či sú koncovky vypnuté, alebo pod napätím. Pri ukončení prác na PC používam na vypnutie všetkého, čo je k PC pripojené: reproduktory, tlačiareň, monitor...

Řešení:

Jenom mimochodem malá technická: Norma nepředepisuje polohu fáze v zásuvce, požaduje jenom, aby to bylo všude stejně. Jenom poněkud tápu (ach, ta skleróza!) v jakém rozsahu má být to "všude": jestli v místnosti, v rámci jističe, nebo objektu. A u pohyblivých přívodů se nerozlišuje fáze a nulák, musí se s nimi zacházet stejně, jako by obojí byla fáze.

v rámci objektu, pro zjednodušení mu říkejme barák.
ano, vím že norma zastává názor, že napětí kope jen ze zásuvky, z prodlužovačky ne.
já se s tím občas přu vedle na kutilské, kde staří revizáci 20 let mlčky schvalovali staré bílé zlepšovákové socialistické rozdvojky. každý známe ze života případy, kdy to jejich nevadění dost vadilo.

A u pohyblivých přívodů se nerozlišuje fáze a nulák, musí se s nimi zacházet stejně, jako by obojí byla fáze.

přesně proto bývá u prodlužovaček dvoupólový vypínač, na rozdíl od tazatelí fotky.

vypinac ma 2 kontakty a je bud sepnuty, nebo rozepnuty.
prepinac ma 3 kontaty a je prepnuty na jeden smer, nebo na druhy. tak jsou delane treba chodbove vypinace ovladane ze dvou mist.
nezapojenim jednoho polu prepinace ziskam vypinac.

ze si prodejce cosi pise na krabici, svet se nepo....
ale proto nebudu presvedcovat druhe, ze on to ma dobre, kdyz ja znam zapojeni.

Pro takové prodlužovačky? Jak do nich lezeš?
https://www.alza.cz/premiumcord-prodluzovaci-privod-230v-5m-5-zasuvek-vypinac-cerny-d5718285.htm
Kdysi jsem potřeboval prodlužovačku abych ji mohl protáhnout úzkou škvírou, vidlici jsem kvůli tomu nechtěl odstřihovat a dávat tam novou, tak jsem hledal takovou, která má u krabice se zásuvkami šroubky - odšroubovat, povolit šroubky od kabelu, pro protažení zase připojit kabel a krabici zadeklovat. Tehdy jsem musel hodně dlouho chodit po qelbech než jsem našel našel takovou co nebyla smontovaná nerozebíratelně.
:-(

Jo přesně takto to většinou dopadá, to plastové sklíčko, na kterém jsou čepy se zlomí a vypadne a vypínač je odkrytý. Většinou to řeším přemostěním vypínače a jeho přelepením i s tou vylomenou kolébkou (omotám průhlednou lepící páskou kolem dokola). Když vezmu cenu nového prodlužováku, cenu nového vypínače a cenu mé práce (navíc ne vždy se dají ty prodlužováky snadno rozebrat, mívají třeba sřouby bez drážek), tak se to prostě nevyplatí opravovat. Vlastně jsem to ani nikdy neprověřoval, koukám, že by se v GME našel nějaký podobně fórový vypínač do 20 korun https://www.gme.cz/kolebkove-spinace?page=1#products což by opravě dávalo ekonomický smysl.
V práci radši každou prodlužku před zapojením přeměřuju, mám dost špatné zkušenosti s jejich funkcí (doma to neni tak potřeba, tam vím, co mám, ale v práci jsem takto eliminoval dost různě vadných, většinu z nich se podařilo opravit a jednu, co jsem vyřadil (byla mechanicky poškozená - polámaná), tu pak zapojil kolega a revizák pak měl aspoň radost, že objevil něco ke zrušení). Když jsem u toho měření, tak raději měřím i každou nově koupenou, poté co jsem u jedné úplně náhodou zjistil, že zelený drát (byl zelený a ne žlutozelený, asi číňanům došla žlutá) nebyl zapojený. Byla to prodlužka sice od číňanů, ale ne z těch úplně nejhorších, vypadala skoro česky (asi jako výrobky emos což taky neni nic moc), tak jsem takovou zradu nečekal. Rozebíral jsem ji snad proto, že se v jedné díře zasekla dětská pojistka, tak jsem ji chtěl eliminovat, už přesně nevím, nenapadlo mě, že když od vidlice k zásuvce vede třížilová šňůra, že jsou zapojené jen dvě žíly.

Pokud vím, tak se stále vyrábí a prodává (cena 300-500). Neni nad bakelit a porcelán. A pokud se zabuduje do prodlužky, tak si troufám tvrdit, že tam vydrží věčně. Druhá klasika je https://www.kvelektro.cz/api/products/1212678/images/L/abb-vypinac-packovy-34253-10-cerna-16a-400v__p_1212678.jpg stále dostupné a možná i vyráběné.

Já teda současné prodlužky normálně neopravuju (na to mám spoustu jiné užitečnější práce (prodlužka stojí běžně 150 korun), pokud se k tomu odhodlám, tak v drtivé většině případů zjistim, že to nemá cenu, prodlužka se mi většinou rzsype pod rukama), leda ty historické, tam to za tu práci stojí. Nedávno jsem opravoval fén, kde byl taky problém s vypínačem, ani jsem nevědělm jak běžný je třípolohový kolébkový přepínač, ale stejně jsem se práci s pilníkem nevyhnul, rozměr toho otvoru byl úplně přesně mezi dvěma dostupnými velikostmi.

Tak se mi to podařilo opravit, jsem hvězda, aspoň ve svých očích:-D
Přemýšlím, kdy jsem naposled držel v ruce páječku, už je to dlouho. Ale ještě jsem to nezapomněl.
Ten dvojitý spínač mne stál 40Kč.

Když chlap řekne, že něco opraví, tak to taky opraví. A není potřeba mu to každého půl roku připomínat.
:beer:

Mám jednu prodlužku s tím širším vypínačem a už 2x jsem se setkal s tím, že vypínač byl jakoby zablokovaný a nešel vypnout (po zmáčknutí se bez zhasnutí vracel zpět). Po chvíli to vypnout šlo normálně/lehce. Vůbec mě nenapadá, čím by to mohlo být… ::)