Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno PC postavený na AM5 - 7600X

Nazdar, nemám dobrý prehľad v aktuálnom trhu HW komponentov za posledné 2 roky. Vedel by niekto odhadnúť ako to je s cenou pre dosky AM5 a tiež 7600X? Zaujíma ma či to má potenciál padnúť dole a ak áno tak kedy? Dá sa predpokladať že niekedy na jar 2023 alebo do konca roka 2023 to bude za rozumné ceny? Chcel by som zostaviť takýto komp postavený na AM5 a pravdepodobne 7600X ale nedám za dosku viac ako 150€ a ten CPU max 250€.

momentálne reálne zohnatelné AM5 zd sú Asus dosky z Prime série za cca 295-316 eur s dph,zbytok je obvykle vysoko nad 450 eur aj s dph,"hi-end" zd momentálne prekračujú stále 1000 eurovú hranicu,zbytok sú obvykle len cenníkové položky momentálne nedostupné s neznámou dobou dodania....

Po zvážení všetkých odpovedí to skôr vidím na voľbu starších DDR4/AM4. Čo sa týka CPU je tam na výber 5600G a 5700G. Malo by nejaký zmysel priplácať za ten drahší? Pozeral som že graficky(len APU) to dosiahne takmer identický výsledok v hrách(v mojom prípade len staré hry CSko a Age of empires) ale čo bežné využitie prípadne občasné využitie v programoch typu audacity/avidemux, pomohlo by ak by som priplatil?

Pomohlo by kdyby sis připlatil na normální grafiku.
Samostatná je na lepší. Moc nechápu řešíš kdy na spadne cena 7x00, rozhodneš se správně pro starší generaci a zabiješ to integrovanou grafikou.
Jestli chceš hrát staré hry možná ten nový základ ani nepotřebuješ.

Nepotrebujem a nechcem normálnu grafiku. GPU ako ďalší komponent za minimálne 200-300€. Táto voľba tam bude samozrejme otvorená a ničomu nebude brániť ak sa jedného dňa rozhodnem pre takúto voľbu ale určite chcem na začiatok APU a na 99% si s tým vystačím bez obmedzení na moje využitie. Mal som herný PC a posledné 3 roky som si na tom aj tak nezahral žiadne hry pretože ma to už nebaví, je to strata času. APUčko bude určite stačiť a nehodlám priplácať a dávať do kompu ďalší HW ak tam bude totálne zbytočný.

7x00 som zistil že má tú APU jednotku dosť slabú proti 5600G čiže tým pádom tie nové AMD nie. Síce som nenáročný ale zase nech je to APUčko aspoň ako tak schopné. 5700G si zatiaľ myslím že sa nevyplatí. Síce viac jadrier ale dosť podobný výkon a cenovka je tam o 100€ vyššie.

Keďže už nebudem musieť čakať na tú normalizáciu cien nových AM5/DDR5 tak môžem zložiť komp v novembri/decembri na tom 5600G a MB jednu z týchto dvoch https://www.alza.sk/url/jJJLzPMIQY zatiaľ netuším ktorá voľba bude lepšia. Je to iný veľkostný formát, rozdiel v cene, lepšia zvukovka v prípade tej ROG verzie.

Aha už tomu rozumím. Stárnoucí pařan taky jsem si dal pár let pauzu a vydržel s i7 2600k 10let :-) Pokud už FPS nebaví zkus budovatelské, třeba SR Soviet Republic:-)

Tady dal newwes sestavu u které je zajimavá miniatx skříň i s dalšími komponenty bych souhlasil. Procesor si samozřejmě vyměníš. Já bych zvolil to osmijádro kvůli aplikacím.

https://pc.poradna.net/questions/3160135-pc-sestava-do-30k

Řada 7x00 pro Tebe opravdu zatím není, grafika je tam pouze myšlena jako nouzovka na zobrazení biosu, max přehrání filmu.

Pokud chceš menší pc zvolil bych mATX. ITX je už podle mě hodně o kompromisu.

U zvukovky se hlavně vyhni starým šhitům 887,889 a novému ALC4080. ALC 1200/1220 bych zas tak moc neřešil.

Vďaka za tvoj čas, vo viacerých veciach si mi dobre poradil a už som trocha ďalej. Rozhodne sa neponáhľam a teda kľudne si to zostavím za 1-3 mesiace. Dúfam že sa tie komponenty dovtedy nevypredajú :-D
CPU by som bral 5600G, dosku ITX alebo mATX, DDR4 RAM, len SSDčka a skrinku mini tower alebo miniITX, rozhodne niečo malé ale zase nie extrém že sa tam nevojde štandardný CPU chladič a taktiež ak by som časom dokúpil grafiku tak nech sa tam krásne vojde bez obmedzení. Najviac námahy zaberie výber tej dosky. Je to myslím dosť zásadné čo tam zvolím. Na výber je prakticky len tie dve vyššie linkované. Na audio som náročný ale zase rozmýšľam či to riešiť pretože mám ext.DAC/AMP čiže ten starší ALC by nevadil. Tá integrovaná zvukovka by bola pre mňa taká záloha nech je tam niečo v prípade nutnosti. Podobne ako APU ak PC obsahuje normálnu GPU. Píšeš o obmedzeniach menšej ITX varianty. Vidím tam 2xRAM vs 4xRAM ale úplne si vystačím s 2xRAM. Kedysi som skladal počítače ako hobby a ani si nespomínam aby odo mňa niekto požadoval obsadenie všetkých 4 slotov. To už je extrém pre určité programy a ja nič také nepotrebujem. Vystačím si možno len s 8GB, maximálne 16GB v dualchannel režime. Vidím ešte rozdiel že má TUF GAMING lepšiu konektorovú výbavu ale ani ROG STRIX nie je zlá v tomto.

Rozhodol som sa pre tú menšiu dosku ASUS ROG ITX https://www.alza.sk/asus-rog-strix-b550-i-gaming-d5868850.htm
Mám tam 2xRAM slot a ešte zvažujem či vziať tak ako píšeš do dualchannelu 2x8GB alebo zoberiem 1x16GB s tým že ak sa za niekoľko rokov dostanem na hranicu a bude mi nejaká aktivita na PC siahať k maximálnej kapacite a bude nutnosť rozširovať tak rovno len dokúpim ďalší 1x16GB RAM. Síce budem do tej doby fungovať len singlechannel ale vadilo by to až tak veľmi? Rozumiem tomu len v rámci základov a čo som si pozrel testy tak napríklad v hrách ten dualchannel vs singlechannel spraví len zopár FPS rozdiel. Hry ale veľmi hrávať neplánujem. Maximálne občas CSGO ktoré na novom source2 engine bude zrejme náročnejšie na HW a tiež plánujem hrávať AOE3 DE a AOE4. Vie dualchannel pomôcť v programoch pri práci s audio/video? Robím si pre seba v rámci hobby občas nejaké úpravy v audio/video programoch čiže ak to tam bude šľapať lepšie tak zvážim ten dualchannel.

Má niekto prehľad v aktuálnej ponuke PC case? Je táto dobrá voľba? https://nzxt.com/product/h210

I já se kloním k tomu, že dnes nedává smysl AM5 sestavu kupovat, pokud nepotřebuješ PC okamžitě. Je příliš čerstvá a zbytečně přeplatíš. Do konce roku 2023 ceny spadnou téměř určitě, POKUD nedojde k napadení Tchajwanu. Pak bych na AMD moc nesázel, bude totálně v piheli.

Nepotrebujem vyslovene okamžite ale zase čakať až do konca roka 2023... S tým Taiwanom rozumiem správne že ceny čipov potom celkovo vystrelia hore kľudne aj na niekoľko rokov? Čiže celkovo nie len AMD ale pôjde hore aj Intel? Ak hej tak nebudem veľmi otáľať aby som čakaním ešte viac neprerobil.