Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Záložní SSD 4TB Dynamický - Nenalezen !

Mám týden starý záložní SSD 4TB Dynamický, dnes jsem ho zapojil a Windows hlásí: Nenalezen !!!
- Mám na něm už zálohovaná data, o která bych logicky nerad přišel, protože je už jinde nemám.
Widows mi poradilo, ať použiji: chkdsk, ale také to nepomohlo, posílám výsledek:

PS C:\WINDOWS\system32> chkdsk
The type of the file system is NTFS.

WARNING! /F parameter not specified.
Running CHKDSK in read-only mode.

Stage 1: Examining basic file system structure ...
762880 file records processed.
File verification completed.
Phase duration (File record verification): 10.74 seconds.
30486 large file records processed.
Phase duration (Orphan file record recovery): 0.00 milliseconds.
0 bad file records processed.
Phase duration (Bad file record checking): 0.60 milliseconds.

Stage 2: Examining file name linkage ...
1976 reparse records processed.
1089286 index entries processed.
Index verification completed.
Phase duration (Index verification): 19.38 seconds.
0 unindexed files scanned.
Phase duration (Orphan reconnection): 5.00 seconds.
0 unindexed files recovered to lost and found.
Phase duration (Orphan recovery to lost and found): 0.59 milliseconds.
1976 reparse records processed.
Phase duration (Reparse point and Object ID verification): 12.22 milliseconds.

Stage 3: Examining security descriptors ...
Security descriptor verification completed.
Phase duration (Security descriptor verification): 79.87 milliseconds.
163204 data files processed.
Phase duration (Data attribute verification): 0.73 milliseconds.
CHKDSK is verifying Usn Journal...
35084560 USN bytes processed.
Usn Journal verification completed.
Phase duration (USN journal verification): 256.03 milliseconds.

Windows has scanned the file system and found no problems.
No further action is required.

249481243 KB total disk space.
86431940 KB in 430189 files.
281496 KB in 163205 indexes.
0 KB in bad sectors.
888639 KB in use by the system.
65536 KB occupied by the log file.
161879168 KB available on disk.

4096 bytes in each allocation unit.
62370310 total allocation units on disk.
40469792 allocation units available on disk.
Total duration: 35.51 seconds (35514 ms).
PS C:\WINDOWS\system32>

Taky tě zdravím.
Značku jsi neprozradil, to je SSD SATA nebo NVMe disk? A v nějakém boxu přes USB nebo jsi ho zapojil přímo na desku? Ten chkdsk ti myslím zkontroloval jen interní systémový disk C: 250GB. Ve správě disků taky není vidět? Lepší je na to třeba MiniTool Partition Wizard.
Jestli je připojený přes USB, zkus jiný port vzadu na skříni nebo v jiném PC. Dynamický jde převést na základní, ovšem asi bez zachování dat. A stejně ho v něčem musíš vidět.
https://pc-help.cnews.cz/viewtopic.php?t=140529 -moc jsem to nezkoumal, jdu už spát.

Mám na něm už zálohovaná data, o která bych logicky nerad přišel, protože je už jinde nemám.

Tohle jsem nějak nepochopil. Pokud nemáš data i jinde, není to tedy záloha, jen jiná cesta uložení. Záloha znamená kopie dat.

Ano mám disk v boxu Connect IT a mám ho vždy zapojený přímo do desky - zezadu PC.
Když jsem disk nastavil a naformátoval, bylo vše v pohodě.
Tak jsem naň přesunul svoji úpně všechny data za několik let a teď tohle. :-(
- Značka SSD, je WD Red 4 TB NAS, Sata, 2,5.

Takže zálohy vlastně nemáš, jen ty originály souborů a momentálně nedostupné. Ono i na zálohy je vše, co se připojuje a odpojuje k USB, značně rizikové a nespolehlivé. V té správě disků je tedy vidět nebo ne? Zkus ho vyndat z toho boxu a zapoj ho přímo na SATA kabely v PC.

Tak když jsou to záložní data, tak přece stačí disk naformátovat (tentokrát nikoli pomocí dynamického oddílu) a nakopírovat ostrá data do zálohy, ne?

Nebo jsi snad bláhovec, co ostrá data vydává za "zálohu" jen proto, že leží na podivně připojeném USB (!!!) disku?

edit:

1. jinak jsi spustil chkdsk na systémovém oddíle a ještě bez akce, jen čistou kontrolu.
2. je možné, že ten dementní dynamický disk je OK a stačí jej přepnout zpět do online (pomocí diskpartu): https://www.easeus.com/partition-master/repair-invalid-dynamic-disk-without-data-loss.html

Tak jako tak by to chtělo předat někomu, kdo ví, co dělá a zároveň jej nechat navrhnout správné a bezpečné zálohovací schéma.

Měl jsem za to, že jde disk převést zpátky na statický. Ani nevím, co to znamená (nepátral jsem po tom), ale taky se mi někdy podařilo to tak zapnout, a chovalo se to nějak divně, tak jsem to vrátil do normálního režimu.

Zálohy by měly být redundadntní (pokud se mezitím něco se zálohovanými daty nestalo), takže bych pro jistotu vzal jiný disk a na něj ty zálohy vytvořil znova. Pak bych si teprve hrál s tímto diskem.

Chtělo by to adekvátní zálohovací schéma, já třeba jsem minimálně pro dvojí nebo spíš trojí zálohu, aby porucha zálohovacího hw neznamenala takový problém. Taky by bylo dobré, aby jedna kopie byla geograficky jinde. Ale na to budou odborníci. U mě spíš vázne to kopírování záloh, které se mi tvoří. To jsem si uvědomil když mi odešel 4TB pracovní disk a já zjistil, že zálohy jsou naštěstí na jiném disku, ale za to jsou tam od ledna (tj. od té doby jsem je nikam nevypaloval ani nekopíroval), tak jsem to ihned napravil aspoň kopií na dva další počítače. Zase mělo to tu výhodu, že jsem na nový disk je mohl hned extrahovat, aniž bych se prokousával placičkama. Ještě bude otázka, o co jsem přišel, mám nastavené zálohování souborů menších jak několik megabajtů (původně 2 ale to jsem zvětšoval), s vyloučením některých typů souborů (vyloučeno je wav, ts, mp3 a řada dalších), bohužel jak jde vývoj, tak se asi např. některé naskenované dokumenty do toho limitu nevešly. Spíš jde o to, že to, co bylo přesunuté (do přelomu roku) budu muset hledat na BD placičkách, asi si na to založím ještě nějaký externí HDD, aby to bylo lépe dostupné. Zpětně se ukazuje, že jsem inkrementální zálohy (tj. zálohy toho, co přibejvalo) měl čas od času (stačilo by třeba jednou do roka) doplnit nějakou tou kompletní zálohou. Fotografie a rodinná videa jsou v pohodě, ty mají vlastní zálohovací program, navíc už léta ten disk byl tak plný, že to na něm být nemohlo. Po pravdě si lámu hlavu, co všechno na těch 4 TB brutto bylo uloženo (byla tam u řady souborů zapnutá komprese, takže netto to mohlo být o trochu víc).

Letošní rok vůbec byl rokem závad hw. A nejvíc se jich koncentrovalo kolem dovolené. Notebook (závada ventilátoru, která zmizela stejně jak se objevila, ale na její zmizení bylo potřeba celý notebook rozebrat a znova složit) i letitý monitor (naprostá klasika, všechny elektrolyty byly nafouklé a měly zanedbatelnou kapacitu, za to značný sériový odpor a D) se podařilo opravit, ale na opravu disku fakt nemám.

Zálohy by měly být redundadntní (pokud se mezitím něco se zálohovanými daty nestalo), takže bych pro jistotu vzal jiný disk a na něj ty zálohy vytvořil znova. Pak bych si teprve hrál s tímto diskem.

On ale píše, že žádná data už nemá kromě toho disku. Ona je blbost už jen to přesouvání místo kopírování, vždy se může něco podělat, zvláště když se kopírují stovky GB nebo i TB najednou.

Tak jsem naň přesunul svoji úpně všechny data za několik let

Co tě vedlo k tomu, naformátovat ten disk jako dynamický? Ve Windows už jsem zažil několik hrátek s dynamickým diskem, všechny bez výjimky končily ztrátou dat. Takže doporučuji přestat pokusničit (zvlášť když nemáš zálohu) a obnovu svěřit profesionálům. Slušné firmy před vlastní obnovou dají vědět předpokládanou úspěšnost obnovy i cenu a dle toho se můžeš rozhodnout.

I kdyby to tak bylo, je problém tam mít 2 oddíly třeba 2+2 TB? Stejně tam asi máš nějaké složky a ne všechna data dohromady. Já velké disky dělím vždy, už jen třeba kvůli přehlednosti a prohledávání nebo kontrole na viry a malware. A nechápu smysl připojení přes USB, když ho můžeš připojit přes SATA. Na uložení záloh je rychlý disk stejně zbytečný. Doufám, že ho s těmi daty nikam netaháš a nepřipojuješ k jiným PC nebo TV. Na přenos dat nebo pár filmů stačí menší disk nebo flashka, těch nebude taková škoda až chcípnou nebo se někde zavirují či blbě odpojí a jediná nabídka bude to zformátovat se ztrátou uložených dat. Prostě co je přes USB, je třeba brát jako spotřební materiál s omezenou spolehlivostí a životností.