Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem WiFi adaptér pro stolní PC

Ahoj, na podněty od vás jsem pořídil repasované PC -Dell OptiPlex 7020 MT. Jako volitelné příslušenství jsem k němu rovnou pořídil USB WiFi nanoadaptér (čili velikostí jen o trochu větší než třeba adaptér pro bezdrátovou myš apod.). Bohužel jsem zklamán z rychlosti připojení, které adaptér poskytuje. Ačkoliv síla signálu k routeru je dle ukazatele ve Windows plná a silná, rychlost připojení (dat) oproti mobilu nebo notebooku je ani ne poloviční, spíš třetinová (měřím ve stejném místě, kde mám adaptér umístěn). Obracel jsem se na obchod, jestli nejde o vychozený nebo vadný kus, ale prý jsou adaptéry vždy nové, mobil a notebook mají větší anténu a router mám mít blíže. A taky mám zkusit přepnout frekvenci na 5 GHz. Přesný typ toho adaptéru jsem nikde nedohledal.
No, tohle mě tedy neuspokojilo a adaptér budu asi vracet. Ale co místo něj?

Mám pořídit jiný USB adaptér? A jaký? S větší anténou? Nebo PCI kartu? A budu ji umět jako neodborník zapojit? Půjde do tohoto PC vůbec zapojit?

Ještě dodám, že rychlost připojení na jiných zařízeních je tak do 40 MBps, takže pořizovat nějaké dražší modely pro vysoké rychlosti asi nemá cenu.

Díky.

PS: Z jistých důvodů nechci do místnosti tahat kabel, tudíž rada pro kabelové připojení není relevantní :-)

Rada natáhnout kabel není relevantní, takže radši budeš řešit problémy s wifi a mít nekvalitní připojení. :-D

K nano adaptéru můžeš připojit USB prodlužku a umístit jej někam na vhodné místo, kde nebude stíněný počítačem a bude mít lepší signál.

Co místo něj? Kabel.
Nepíšeš nic o vzdálenosti k routeru ani počtu zdí, přes které musí signál projít (a ne, zobrazovaná síla signálu není nijak směrodatná).

Pokud budeš trvat na wifi adaptéru (což je to nejhorší, co můžeš udělat), pak nějaký s odnímatelnou anténou, abys ji mohl vystrčit někam ven a neměl ji schovanou za skříní počítače. Anebo zkus ten současný adaptér připojit přes USB kabel a umístit někde jinde.

Ale opravdu hlavní zásada - co se nepřenáší (stolní PC, TV, media center, ...), to se připojí do místní sítě kabelem.

Přesně tak. Máme nahoře Tv JVC, která má i Wi-Fi, ale jakmile jsem zkusil přes ni spustit jakýkoliv film v (mkv), tak se to po 5 vteřinách vypnulo. Fotky problém nejsou. AP je od Tv asi 3m a bez překážek. Jednoduché, levné a nejlepší řešení bylo natáhnout kabel a je to bez problémů.

K doplnění: adaptér mám umístěn zepředu PC skříně a router je směrem viz šipka. Je vzdálen asi 8 metrů, přes 1 slabou zeď a 1stěnnou skříň bez dveří. Čili ano, není to ideální.
Jenže když opřu mobil o PC skříň nebo na ni položím notebook, naměřím s nimi 2-3x vyšší rychlost než je v PC.

Modem mám na půdě se špatným přístupem a prostě bylo by tu komplikovaný přemísťovat 2 routery nebo tahat kabely po baráku. Kvůli vrtání, strukturám místností atd.

Za tu dobu, co to tady řešíš, jsi ten kabel už mohl mít natažený. :-)

Věř mi, že jsem natahal dost kabelů, přes různé překážky i silné obvodové zdi, a vždycky se dalo najít nějaké řešení, někdy více pracné, někdy méně. Nejdůležitější je si to předem dobře promyslet, navrhnout optimální trasu, využít podhledy, stoupačky a podobně a hlavně najít nějaké ideální umístění routeru a switche.

pokud trváš na stabilním připojení, pak to chce kabel.
wifi se nehodí na šíření signálu skrz nejvíce tlumící strop. tvůj pidiadaptér bez antény, cos tam zapíchnul, to se dá použít v kanclu s místním routerem, maximálně se sádrokartónovými "zdmi". co od tohoto modelu čekáš kromě zbytečně vyhozených peněz?

jestli prý "není možné natáhnout kabel" v lištách kolem zdí, dá se použít pár powerline adaptérů.
na normálním místě bude umístěný router, může být klidně jen v režimu ap. do něho pohodlně povedou kabely, taky bude vysílat wifi síť.
spojení mezi ním a půdním "modemem" zajistí powerline. nesmyslné wifi na půdě vypneš, tam je ti k ničemu.

edit:
když už si chceš hrát na wifi přes zeď, pak to chce aspoň něco takového: https://www.i4wifi.cz/cs/210497-adapter-tp-link-tl-wn822n
ani tak nemáš záruku, že ten signál bude vždycky uspokojivý. jenomže teď píšeš o 1 tenké zdi, předtím to byl silný strop.
pokud máte půdu s modemem a patro pod tím na stejné fázi, je powerline vhodnější.

No - aj ten minikrám anténku má - lenže o rozmeroch 5*2mm, vyleptanú na miniplošáčiku, prípadne integrovanú priamo v tom švábovi (a teda chytí naozaj super silný signál), NB anténu majú často v ráme okolo monitoru, mobily majú často antény v hornej často ako smyčku (ekvivalent tých z NB).

Ak chceš jednoduché riešenie tak niečo takéto - https://www.alza.sk/tp-link-archer-t3u-plus-d5816401.htm nečakaj ale zázraky. Tieto USB WiFi srandy nie sú úplne najlepšie. Bude to fungovať ale či to bude v potrebnej kvalite signálu.

Trocha zložitejšie ale lepšie riešenie je pridať kartu na dosku - https://www.alza.sk/najpredavanejsie-najlepsie-pci-e-sietove-karty/18864374.htm vyber si podľa ceny a toho čo potrebuješ.

Už máš natažený ten kabel? :-)Budeš nějakou dobu dělat pokusy, vztekat se kvůli výpadkům a problémům, cpát do toho plno peněz a nakonec ho stejně natáhneš. Můžeš si to zkusit hned, půjč si nějaký LAN kabel, dones PC k routeru a uvidíš, jaká je rychlost a kvalita připojení a zda se to vyplatí provrtat jednu zeď a koupit kabel za pár korun. Nebo použít ty powerline adaptéry.