Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem HDD Box/NAS pro začátečníka

Ahoj, chci vás poprosit o rady. Dost jsem tu od vás četla o NAS, který doporučujete. Mám možnost koupit levně. Moc tomu nerozumím. Raději bych se držela nižší ceny, protože ještě budu do notebooku dávat menší SSD Crucial MX500 500GB. Chci si vytvořit další úložiště pro zálohy pomocí NAS na HDD.

Můžete se mi prosím podívat na dvě varianty?
Lze to vůbec považovat za NAS?
Parametry jsou dobré?
Jaký disk nebo disky mi do toho doporučíte?

Manuál
ORICO 35RU3 Series_Manual (3529RU3_3549RU3_3559RU3).pdf
https://www.orico.cc/us/prodl/887.html

Stříbrné provedení za 1000 kč.
Všimla jsem si, že ve značení je navíc písmeno R.
ORICO 3529RU3-EU-SV-BP RAID
https://www.alza.cz/orico-3529ru3-eu-sv-bp-raid-d6424335.htm
https://www.orico.cc/us/product/detail/7049.html

Černé provedení za 2000 Kč.
ORICO 3529U3-EU-BK-BP
https://www.alza.cz/orico-3529u3-eu-bk-bp-d6424338.htm?o=1
https://www.orico.cc/us/product/detail/7049.html

Tady to R není.
https://www.amazon.de/stores/page/493DD785-89A6-4688-A5A3-078165353D6B?ingress=2&visitId=f2988381-1ebf-458f-b49a-f25b476750cc&store_ref=bl_ast_dp_nofrnas_sto&ref_=ast_dp_bln_nofrnas_sto

https://www.orico.cc/us/product/detail/7049/3529U3-SV.html

https://www.amazon.de/docking-station-connection-external-Windows-Silver/dp/B086TZF9WM?ref_=ast_sto_dp&th=1

https://www.amazon.de/Docking-Station-Connection-External-Windows-black/dp/B085Y27VZ1?ref_=ast_sto_dp&th=1

Děkuji.
Katka

NAS se neliší pro začátečníka/pokročilého :-)

Můžeš mít "skutečný" NAS, určitě někdo doporučí. Plno funkcí, "videopřehrávač", atd.

Nebo můžeš koupit box s diskem, kde funkci NAS plní firmware. V zásadě taky funkční, ale omezené možnosti (vpodstatě jen externí disk či zálohování).

Já vím, že se v tom zatím nevyznám, tak vás prosím o posouzení výběru a vysvětlení problematiky. Ráda se dozvím a naučím. Jsem docela chápavá, tak vím, že to zvládnu (optimistka). :-) Má smysl ten stříbrný, kovový na dva disky koupit za 1000 Kč? Levnější boxy na jeden disk stojí okolo 400 Kč a ty jsou z plastu. Kovové od 600 Kč. Takhle získám kovový na dva disky. Abych si později neřekla, že jsem si těch 1000 Kč měla nechat na NAS a připlatit si. Tady je odkaz na návod s popisem režimů přepínače. V tom se zatím nevyznám. Český návod k boxu jsem nenašla. https://www.orico.cc/us/prodl/887.html Budu ráda, když mi pomůžete si to ujasnit. Děkuji. :-)

Jak psáno v předchozím příspěvku, to je jen box na disky, bez jakýchkoliv funkcí NAS, naopak RAID nejspíš nepotřebuješ.

Takže se rozhodni, zda chceš skutečný NAS (řekněme 5000,- a nějaký HDD za 2000,- do něj) nebo jen externí disk s "funkcí NAS" (řekněme 2000,-). Ten skutečný NAS musí někdo nakonfigurovat, ale to s pomocí asi zvládneš.

Náš je chytrá krabička s disky na kterou pristupujes přes síť klidně z víc zařízení. Typické použití přehrávání filmů, zálohy.

Na zálohování stačí externí disk.

Co potřebuješ/ plánuješ. Jaký je předpokládaný objem záloh?

Zálohovat se dá taky třeba na flešky. Pokud se nezálohuji filmy tak dvě 64gb (2*350kc) by mohly stačit a střídat je. Pokud to n jsou citlivé data tak jsou i internetové cloudove služby např. Google drive.

Já zálohují na externí disk 400kc obal a SSD 500gb SSD evo.co zůstalo po koupi nvme SSD.

Tiež si myslím že na zálohy stačí obyčajné ext.riešenie pre úložisko. NAS je určite skvelá vec ale záleží či to potrebuješ, či to budeš schopná využiť. Nevýhodou NAS je hlučnosť. Sťažujú sa na to všade že im to vadí. NAS beží 24/7 a síce je možnosť vypínať ale zvyčajne keď to niekto má tak to ide nonstop. Výhodou je práve tá prístupnosť. Ak chceš čisto na zálohy tak podľa mňa kašli na NAS. Zálohovať môžeš 1x mesačne pripojením ext.úložiska k počítaču. Neviem akú kapacitu potrebuješ. Dobrý pomer má teraz 8TB, napríklad Seagate IronWolf 8TB CMR - 4600kč a box napríklad AXAGO EE35-XA3 ALINE za 450kč. Budeš mať dosť kapacity, pomerne spoľahlivý samotný HDD typu CMR. Máš aj lacnejšie SMR ale to nechceš. Ten ext.box som používal dlhé roky niekoľko kusov a je to kvalitka.

Ještě tu nezazněla jedna podstatná výhoda NASu - kromě toho, že se k němu lze připojit z různých zařízení, je vhodný pro více uživatelů (členů domácnosti). Každému lze nastavit určitý diskový prostor a přístupová práva.

Vážně uvažuju o NAS. Nechci mít data na fleškách ani v cloudu. Zálohuju na externích WD Element a vím že je to risk. Dost mě zarazilo jak zmiňujete hlučnost NAS, protože to musím dát na pracovní stůl, tak aby mi to nehučelo u hlavy. Malá místnost mi jinou možnost nedává.
Můžete mi poradit, jak přesně se mám zeptat poskytovatele připojení, jestli se dostanu do NAS z jiných počítačů mimo domov? Co si musím ohlídat? Co všechno k tomu potřebuju?
Data mám na více počítačích (hodě hudba a filmy, uživatelská data). Předpokládaný objem dat je celkem "dost TB". :-)
Přemýšlím u NAS nad finanční náročností a provozem. NAS je za 5000 Kč. K tomu 2x HDD dle kapacity, nechci SMR.
Pak uvažuju spotřebu elektřiny. Příkon 12 W, při ceně 8 Kč/kWh, chod 10 hodin denně. To dělá denně 1 Kč, 30 Kč měsíčně a 365 Kč ročně. To je dost. Takových žroutů elektřiny každý platíme několik a za rok se to nasčítá do tisícových plateb.
Škodí NAS a diskům, když to budu zapínat a vypínat několikrát za den?
Zazněla tu výhoda NAS, že je možné pro více uživatelů (členů domácnosti) nastavit individuální přístupy. To se mi líbí. Pak taky automatizace úloh, ale to si zatím neumí představit. Můžete mi uvést příklady konfugurací a funkcí, které a na co v NAS používáte? Existuje něco jako emulátor NAS? Chtěla bych se s tím prostředím seznámit a pokusit se o konfiguraci.
Doporučujete Seagate IronWolf 8TB CMR. ST8000VN004 nebo ST8000NE001? Disk je za 5000 Kč. Můžu zatím osadit jen jeden disk a druhý dokoupit třeba za rok? Ten druhý disk může mít jinou velikost? Podle čeho mám disk vybírat?
Budu vám vděčná za další informace a děkuju za příspěvky.

Dost mě zarazilo jak zmiňujete hlučnost NAS

Mám NAS Synology na vedlejším stole 1,5 metru od ucha a nevím o něm... Lze nastavit tři režimy rychlosti ventilátoru a taky záleží, kolik disků (a jak hlučných) v něm bude.

protože to musím dát na pracovní stůl

A to jako proč? NAS můžeš mít klidně ve sklepě...

Třeba u toho Synology nepotřebuješ žádné speciální internetové připojení (veřejnou adresu), můžeš využít službu QuickConnect pomocí které se dostaneš na NAS zvenku...
Lepší je nechat běžet NAS nonstop, ale v konfiguraci se dá nastavit vypínání disků, nijak tragicky jim to neublíží.
Ano, lze osadit jeden disk a druhý doplnit později. Může mít jinou velikost, ale pokud mají být v RAID, je samozřejmě vhodnější stejná velikost.

Ta uvaha o spotrebe je pekna kravina.
Ides kupit zariadenie za 10k a riesis spotrebu na urovni 360/rocne?
Staci kupit ine disky a mas zaplatenu spotrebu na roky dopredu.
Navyse NAS sluzi primarne na zdielane a zalohu dat a jeho prinos je nevycislitelny. Co mas cennejsie ako svoje data?
Vies vycistlit ich hodnotu?
Disky budu pri zapise hlucnejsie ako samotny NAS, ak kupis Synology, ci QNAP s ISP nic riesit nemusis, pristup zvonku sa da zabezpacit cez ich cloud.

mam nas v predsini u routeru, hlucnost neresim.
kdyztak tam vybirat 5.400-5.900ot disky, jsou tissi.
v malem nasu dela hluk maly vetracek, u lepsich znacek maji snad lepsi model.

samozrejme kdo chce z nasky i hdmi vystup, potrebuje ji v pokoji blizko telky.

kodovani filmu a prenos pres dlna vyzaduje jen lan kabel do telky.

Rozhodne bych doporucil NAS a prehravac k TV samostatne - zaprve nemusi strasit u televize. Zadruhe mohu vymenit zarizeni dle potreby. A jak tu padlo vetsita TV dnes uz prehravani zvladne sama o sobe, treba pres jiz obstarozni DLNA, nebo pomoci mediaserver/klienta jako je Plex, Emby, Jellyfin atd. (ale pri dnesnich cenach a dostupnosti VOD sluzeb ani nedava smysl to syslit doma na disku).

Tak ono to prvne chce zmenit pristup k ukladani dat v pripade porizeni centralniho sitoveho uloziste. Nemit roztrouseny bordel po vice pocitacich, ale vsechna data prehledne na jednom miste na NASu - multimedia napr. pristupna pro vsechny, nasledne osobni slozky pro jednotlive cleny domacnosti. Data mas na prehledne na jednom miste, dostupne odkudkoliv.
A nasledne ten NAS jako takovy zalohovat dale. Zalohovat na NAS ktery je ve stejne domacnosti jako zalohovane pocitace lze stezi nazvat zalohou, to uz radsi pouzijte nejaky cloud, je vetsi pravdepodobnost ze v pripade nejakeho prusvihu o ta data neprijdete.
No a jestli resis nejakych par stovek rocne za elektrinu, tak snad nekupuj nic.

... jak přesně se mám zeptat poskytovatele připojení, jestli se dostanu do NAS z jiných počítačů mimo domov ...

Nejjednodušší a asi i nejbezpečnější způsob je přes cloud výrobce (bez veřejné adresy), takže se nemusíš na nic ptát :-)

Můžete mi poradit, jak přesně se mám zeptat poskytovatele připojení, jestli se dostanu do NAS z jiných počítačů mimo domov? ......
Data mám na více počítačích (hodě hudba a filmy, uživatelská data). Předpokládaný objem dat je celkem "dost TB". :-)

Přijde mi dost hloupý nápad udělat NAS se sbírkou filmů a hudby přístupné zvenku. Pokud teda nejde o tvé autorské díla...Ještě se nad tím zamysli jestli to fakt potřebuješ.

Máš pravdu ale malé ryby nie sú zvyčajne tak zaujímavé... Samozrejme že akékoľvek prelomenie DRM je nelegálne ale nemyslím že by niekto riešil jednotlivca že má na disku nejaké filmy. Problémom sú ľudia čo to šíria ďalej. Skôr by som sa s heslom123 obával ransomware. NAS ktoré je nonstop online a jedného dňa všetko zašifrované. To by sa dalo považovať za jednu z nevýhod. Jasné že s dobrým heslom je to viac menej vpohode ale ak je niečo v tomto svete známe tak je to fakt že offline je offline. Záloha uložená v skrini na poličke, bez napájania vo vypnutom stave v porovnaní s NAS úložiskom ktoré je nonstop online.

Pokud bych chtel mit data offline, tak jsem si nemusel porizovat NAS. Ten mam prave proto abych mel veskera data na jednom miste a pristupna odkudkoliv. Ta dulezita samozrejme pravidelne zalohovana - jak automaticky online na druhy NAS jinde, tak “poloautomaticky” rucne na sadu externich disku kdy vzdy minimalne jeden je offline a na jinem miste.

Mediateku sdilim jen nejblizsi rodinne (ackoliv diky VOD sluzbam to taky moc nepouzivame), ucty spravuju a kontroluju ja a bezny ucet tam nema moznost napachat paseku.