Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Výměna disku v NAS Synology

HW:
Synology DS212j, dva disky samostatně (2TB) ext4.

Přišlo rozhodnutí na výměnu jednoho z disků za větší (jedná se o HDD1, na kterém je i systém DSM.)
Pořízen IronWolf 6 TB, původní disk naklonován pomocí dokovací stanice.

A teď to, na čem sem se zasek. Přes Gparted se pokouším rozšířit oddíl o zbývající volné místo. Bohužel Gparted mi to nechce umožnit, jediné co lze je s oddílem hýbat, nikoliv ho roztáhnout přes volné místo.

Nějaká rada jak na to?

Hezké Vánoce Všem a díky za případné rady.

Som to preletel len tak skusmo, ale vidim tu par nezrovnalosti.
Synology tvrdi, ze DSM je na kazdom disku v systeme, cize ak vytiahnes hdd1 nasko ti nenabehne ci ako to mam chapat?
Preco sa tu spomina linuxovy raid, ked pises, ze disky mas samostatne?

Sorry za pozdní reakci, ale při těch dvanáctkách sem absolutně nepoužitelnej. A aby toho nebylo málo, mám je i tento týden, protože nejsou lidi.
Abych odpověděl na otázky.
NAS byl zakoupen cca 2012 pouze s 1 diskem (HDD1) a takto provozován cca 2 roky, poté přidán druhý disk. Nejen z toho důvodu sem od začátku zvolil konfiguraci každý disk samostatně. Systém u obou disků hlásí "bez ochrany dat".
To že je systém i na HDD2 sem netušil. Bral sem to tak, není raid - systém na jednom disku, z toho důvodu sem se ani nepokoušel NAS spustit pouze s HDD2.

V pohodě, myslím, že to každý chápe. :-)

Jinak asi bych šel cestou nejmenšího odporu, tj. vzal bych starý disk, nabootoval ten linux ve kterém jsi používal ten qtparted a v konzoli bych provedl něco takového:

sudo -i (zadat heslo roota)
mdadm --assemble --scan

měl by vrátit číslo md device (zde je příklad s md127)

cat /proc/mdstat
(vypíše stav pole, případně i zde uvidíš označení pole)

pokud je vše ok, můžeš zkusit přimountovat:

mkdir /mojedata
mount -o ro /dev/mdXX /mojedata

..kde XX číslo md device.

Svá data pak najdeš v /mojedata, připojená v readonly režimu. Nyní je můžeš pomocí samby zkopírovat do nového úložiště.

Zeptám se ještě na jednu věc. Je tu někdo majitelem stejného disku (Seagate IronWolf)?
Při probíhajícím kopírování mě zaráží jeho poměrně vysoká hlučnost, tedy alespoň v porovnání co se týče disků WD.
Ať už se jedná o probuzení NAS ze spánku a roztočení disku, nebo při zápisu dat (chroupe v něm jak ve starým gauči).

Pomalu se bojím zeptat. Je to vlastnost, či případná vada?