Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Windows 10 zdroj pre ovládače

Nazdar, mám už nejaký čas dilemu či je lepšie uprednostňovať zdroj pre ovládače komponentov zo stránok komponentu. Celý život uprednostňujem novšie verzie priamo zo stránok komponentu. Čo myslíte má zmysel to riešiť že je ovládač trocha novší? Napríklad aktuálne v mojom novom PC kde je doska https://www.gigabyte.com/Motherboard/B550I-AORUS-PRO-AX-rev-11/support#support-dl
Driver pre BT/WIFI som ani vôbec nenašiel mimo gigabyte web. Navzdory tomu že je to AMD/mediatek HW koponent tak ani jeden nemá ovládač na stiahnutie priamo od nich. Ovládač pre BT si Windows stiahol odniekiaľ sám ale WIFI nenašiel a ako píšem jediný zdroj je výrobca dosky. AMD/INTEL/NVIDIA to majú prehľadné, vždy tam nájdem rýchlo a jednoducho čo hľadám. Ťahá niekto ovládače pre LAN/AUDIO priamo z realtek webu?

Moje poradie inštalovania ktoré používam celý život je takéto:
1. windows update
2. chipset / CPU / APU (prednostne zo stránok intel/AMD)
3. GPU (prednostne zo stránok NVIDIA/AMD)
4. LAN / BT / WIFI (zo stránok výrobcu dosky)
5. AUDIO (zo stránok výrobcu dosky)

Čo myslíte je toto najlepší možný postup/zdroj pre ovládače alebo je napríklad rozumnejšie všetko ťahať zo stránok výrobcu dosky?

Já bych postup instalace ovladačů na pc viděl asi takto :-)

Základ:
1. Instalačka Windows
2. Windows Update

Volitelně:
3. GPU/APU
Použít doporučený z webu výrobce grafiky (Intel/Nvidia/AMD)
4. Audio
Použít nejnovější. Např. v případě ovladače Realteku a desky Gigabyte se použije ten pro Gigabyte. V tuto chvíli je to verze ovladače 9450 z tohoto měsíce. Jako zdroj doporučuju použít toto vlákno:
https://forums.mydigitallife.net/threads/update-realtek-high-definition-audio.72236/
5. LAN
Použít nejnovější. V případě Realteku:
https://www.realtek.com/en/component/zoo/category/network-interface-controllers-10-100-1000m-gigabit-ethernet-pci-express-software
6. Další hardware
Použít nejnovější dohledatelný.

Poznámky:
a) Všechny ovladače instalovat přes inf.
b) Pokud je dostupná pouze WIFI tak je potřeba po bodu 1 doinstalovat ovladač WLAN
c) Ovladač na chipset opravdu není potřeba instalovat a už vůbec ne bezhlavě přes exe :-) Např. mám taky desku Gigabyte, taky chipset B550 a jediné, co by se tak chtělo aktualizovat přes chipset balíček (řeč je o aktuálním 4.11.15.342 od AMD pro chipset B550), je amdpsp, gpio2 a gpio3 (defaultně jsou tam starší verze z instalačky a WU)... Takže tady to spadá pod pod 6 (je to volitělně, není potřeba).
d) Pokud na nějakém hardwaru není ovladač (je pod otazníkem) a tento hardware je potřeba, tak spadá pod "Základ".
e) Co se týče bodu 1 tak i instalačka Windows obsahuje nějaké ovladače, např. LAN ovladač Realteku z roku 2015 (platí pro pár dní staré MVS iso Windows 10 19045.2364 sestavené samotným MS), proto se lze při/po instalaci Windows připojit k internetu...

PS:
I) Zvláštní, tvoje daleko dražší deska asi nemá finální bios s agesou 1.2.0.7 a moje má už několik měsíců:
https://www.gigabyte.com/Motherboard/B550M-DS3H-rev-10-11-12-13/support#support-dl-bios
(F15 2022/08/02)
II) Co se týče Realtek Audia na Gigabyte desce a bodu A (inf) tak např. v případě mé B550M-DS3H je instaluju takto:

pushd %~dp0
pnputil /a Driver\HDXGigabyte.inf /i
pnputil /a Extension\HDX_GigabyteExt_RTK.inf /i
pnputil /a RealtekAPO\RealtekAPO.inf /i
pnputil /a RealtekService\RealtekService.inf /i
pnputil /a RealtekHSA\RealtekHSA.inf /i
pause

(+ po aktualizaci je pak vhodné povolit Směšovač Audio pokud někdo třeba používá Midomi, protože je defaultně zakázaný)
III) Pokud je někdo zažranej do aktualizace ovladačů, tak je vhodné ty staré smazat, myslím, že něco svede i Vyčištění disku, ale lepší je to ručně, obecný postup (pod tím X je číslo ovladače, který se má smazat):

dism /online /get-drivers /format:table
pnputil -f -d oemX.inf

Není to složité.

Důvody proč nepoužívám instalaci ovladačů přes exe?
Instalátory ovladačů přes exe jsou jedna velká hrůza.
V případě instalace přes inf člověk může použít i neoficiální zdroje, protože proběhne kontrola podpisu ovladače.
Člověk se vyhne instalaci nechtěných nadbytečných věcí a nainstaluje pouze ovladač.
Člověk pak ví co konkrétně potřebuje za ovladače a co pc používá za ovladače.

Konkrétně u toho AMD chipset driveru...
Od koupi desky 14 měsíců jsem jel na těch třech neaktuálních ovladačích, které nabízí instalačka Windows a WU, bez problému.
Poslední týden jedu na těch aktuálních, taky bez problému.
I toto amd_chipset_software_4.11.15.342.exe je jedna velká hrůza. Má asi 55 MB, je to archiv. Po rozbalení v něm je 2x totožný 6 let starý vc++ x86, jedenkrát x64. Desítky MB knihoven qt kvůli exe na ověření vhodnosti jestli je to určeno pro danou desku... a 10 MB exe s ovladači, ten obsahuje nastavení a msi s ovladači, ten obsahuje 21 ovladačů, které se instalují přes jednotlivé msi (těch je 21 a každý má asi 2 MB... a jsou zbytečné...)... to co je podstatné jsou jednotlivé složky s ovladači, těch je 21. Ten hlavní exe je určen pro hromadu desek, takže pro konkrétní desku je určeno jen pár ovladačů, pro mou 3. Všech 21 složek s ovladači (jen to je potřeba) má 1.32 MB... Jen ty tři mé ovladače na mou desku 320 kB... všechny tři jsou ke stažení samostatně v cab i na MS catalogu (299 kB, 31 kB a 39 kB = jen čistě ty ovladače k instalaci přes inf)...
Jen poznámka, ty z catalogu to WU k automatické aktualizaci nenabízí, netuším proč. Je možné že by to šlo přes ruční aktualizaci ovladače, nezkoušel jsem před týdnem.

Takže suma sumárum, klidně si to instaluj a klidně si to instaluj přes exe... Já to 14 měsíců neřešil vůbec a před týdnem jsem ty tři aktualizoval přes inf. A taky žiju a ty budeš taky :-) Každý ať si to instaluje jak uzná za vhodné :-)

Máš to evidentne zmáknuté do detailov. Ja to až takto hrotiť nechcem, mne šlo o funkčnosť a ako to spraviť správne. Vyjadrilo sa tu veľa ľudí a každý nech si spraví obraz o tejto problematike. Spomínaná pridaná "hodnota" inštalačiek exe že obsahujú nielen ovládač tak mne to vlastne ani nevadí. Bloatware je už v samotnom windowse po čistej inštalácii a dnes je niečo navyše prakticky všade kde sa pozrieme čo sa týka IT sveta. Ja už ani nemám snahu sa toho zbavovať, nech je to tam a kašlem nato. Vidím ale posledné roky predsa len trocha zmenu k lepšiemu čo sa tohto týka. Zopár rokov späť bolo také obdobie kedy aj overené a známe firmy pribaľovali do inštalačiek buď tajne alebo bez možnosti odškrtnutia nejakého ďalšieho SW. Ľudí to štvalo ale extrémne tak sa na to vybodli a dnes už to podľa mňa ustupuje. Je v inštalačne možnosť odškrtnúť ten pridaný SW. Napríklad adobe reader svojho času takto nútil mcaffe ak sa nemýlim. CCleaner(už nepoužívam) kedysi tiež mali niečo navyše. Zabezpečovacie SW tiež pridávali kade čo a aj spomínané ovládače obsahovali bez možnosti odškrtnúť...Dnes je v tomto myslím väčšia sloboda ako pár rokov späť. Navyše microsoft chce windows 10 ako pre posledný OS tejto firmy v roku 2023 prejsť na plnohodnotný open-source - https://www.youtube.com/watch?v=03dfoqw70lw

Už je dostupný ovladač na Realtek Audio verze 9452 z 6. prosince 2022
(např. pro msi desky, předělal jsem si jej ale na gigabyte, v této verzi to jde, protože v gigabyte inf souboru nebyly oproti 9450 provedeny úpravy kromě změny datumu)
[GXRNYOy.png]
Správný ovladačový maniak musí na něm už jet :-)
inf instalačka speciálně pro desku gigabyte b550m ds3h:
https://uloz.to/file/49BhYONAckaO/realtek-audio-driver-v9452-gigabyte-b550m-ds3h-7z
(smažu upload až nebude aktuální)

Ešte nám objasni, či záleží našim hifistom, audiofilom poslucháčom kinosál 6G 3D absolútnym "vnímačom kozmického zvuku", o.i. posadeným v izolovanej, odhlučnenej adiabatickej miestnosti, (ako bonus napatlaných na obnaženú pokožku grafitovou vazelínou) v prípade záplaty Realtek Audio verze 9452?

A ne snad? Stejně tak jako existují Realtek Audio ovladačoví maniaci, kterých je asi celkem málo - nejspíš proto, že se tak lehce aktuální ovladač sehnat nedá - a už vůbec nemyslím ten s upraveným datumem a verzí v inf jaký jsem uvedl, tak existují i chipset ovladačoví maniaci, kterých je teda hodně, minimálně podle diskusí tu na poradně a jelikož se dá chipset ovladač sehnat docela snadno, tak ho šoupnou rovnou na první místo při aktualizaci ovladačů :-)
Nikoho nenutím být ani chipset ovladačovým maniakem, ani realtek audio ovladačovým maniakem, já osobně nejsem ani jedno, já osobně to beru čistě technicky a ze zvědavosti jak to funguje a informačně. Obojí spadá do sekce volitelně v mém návodu :-)
Tož asi tak :-)