Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC do 20tis bez GK

Skládám PC pro všestranné využití s co nejnižší pořizovací cenou a co nejlepší rozšiřitelností. Musí zvládnout velký multitasking všeho druhu, takže důraz kladu na CPU. Z her musí zvládnout jen Fortnite a CS:GO, ovšem hraní není priorita a klidně se spokojím s nízkými detaily.

Napadlo mě postavit PC bez grafiky, abych se nyní vešel do limitu 20 tisíc (+/- 20%). Do grafiky bych šel pak dodatečně pouze v případě, že bych nebyl spokojen s prací v grafických programech.

Je to asi 10 let, co jsem naposled PC skládal, takže si vůbec nejsem jistý. Dal jsem dohromady takovouto sestavu:
https://www.czc.cz/311952,326679,329080,331708,274700,335688,330924/kody

MB: ASUS PROART B660-CREATOR D4 (DDR4) - Intel B660
CPU: Intel Core i5-12600KF
CASE: CZC.Gaming Lantern, černá
FAN: SilentiumPC Fera 5 ARGB
RAM: Kingston Fury Beast RGB 32GB (2x16GB) DDR4 3733 CL19
SSD: Kingston SSD FURY Renegade, M.2 - 1000GB
PS: Seasonic CORE GC-500 - 500W

Je to dobrý nápad?
Co byste změnili?

Nie je to dobrý nápad ale fungovať bude :-)

Hoď sem požiadavky a môžem ti komponenty odporučiť respektíve ti poradí aj niekto iný. Ak vieš čo chceš a vieš to vyjadriť tak ti pomôže takmer ktokoľvek... Z toho čo si zatiaľ napísal a teda multimédia PC a k tomu občas nejaké CSGO tak v pohode si vystačíš s CPU/APU. Záleží ti na vzhľade PC? Pripláca sa zato... Chceš tichší PC? Tiež sa za to mierne pripláca. Chceš PC menších rozmerov? Taktiež si musíš priplatiť. Ak nič z toho nepotrebuješ a ide ti o spoľahlivosť a tento základný výkon tak ušetríš. Postaviť to musíš na AMD. Intel v prípade APU neprichádza do úvahy. Pozri si benchmarky. Koľko kapacity SSD potrebuješ? Odporúčam minimálne 1TB a kľudne už zober 2TB, zíde sa do budúcna. RAM ti stačí 8GB nakoľko všade ťa začne brzdiť skôr ten CPU/APU ako RAM. Ak potom budeš chcieť viac herného výkonu tak dokúpiš GPU a jeden ďalší 8GB modul. Chybu ale nespravíš ak zoberieš 16GB už teraz len je to možnosť ako trocha ušetriť a nestratiť takmer nič. Ak je u teba reálna možnosť niekedy na upgrade GPU tak to daj vedieť vopred aby si kúpil zdroj s rezervou.

Tu je porovnanie k tomu intelu: https://youtu.be/2VfssN-mrls?t=867
V praxi nehrateľné na intele s APU. Oni to robia čisto ako záložnú a elementárnu grafickú jednotku. Na proti tomu AMD APUčko je už pomerne slušné a bežné hry ako CSGO alebo nejaké staré to vpohode rozbehá na 60FPS.

EDIT: pozri si túto zostavu https://www.czc.cz/323879,334727,332929,331697,323100,260653,324401,245438,201490/kody Je to už pomerne slušne vybavené a máš tam priestor na upgrade alebo ak chceš šetriť môžeš to zložiť trocha inak bez výrazného vplyvu na výsledok. Ja to ale beriem ako optimum a preto by som tam nerád šetril. Ten PC bude aj tichý, hlavne ak vymeníš tie dodané vetráky k skrinke a CPU. Vymeníš za tie BQ 2x do priestoru CPU a 2x na nasávanie v prednej časti. Môžeš ušetriť a kúpiť lacnejší 5600G, môžeš ušetriť na doske, sú aj lacnejšie s horšou výbavou. Chladič obyčajný FERA5 je tiež pomerne dobrý a tiež tam ušetríš ak chceš. Ramky 8GB je tiež možnosť. SSDčko ak ti stačí 1TB. Na zdroji nešetri, toto je ideálna a rozumná voľba. Skrinku by si mal vyberať sám ale táto vyzerá dobre. Jednoduchá, žiadne RGB, má filtre, dobre navrhnutá...Ak teda chceš vieš stiahnuť z ceny ešte zopár tisíc kč.

Má to být "multimediální PC" pro rodinu a pro malého wanna be Youtubera. Prostě na všechno. Hry vyplní 20% provozní doby. Hlavní cíl je úprava fotek (Lightroom), lehká grafika (GIMP), střih videa (Premiere, AE, ovšem jen malé projekty) a občas moje technické potřeby, které není praktické dělat na pracovním laptopu (např. OCR velké dávky PDF souborů).

GAMING. Z her to, jak říkám, musí zvládnout Fortnite a CS:GO, a to čistě jako zábava pro děti. Tyhle hry to musí utáhnout na normální detaily a FPS, protože jsem to slíbil :-x Možná by to teda radši nějakou základní grafiku chtělo, jak se navrhuje níže.

VZHLED. Požadavek na vzhled mám jen jeden - ať to má průhlednou boční stranu. Ze vzdělávacích důvodů. RGB světýlka jsou výhodou, ale ne nutností.

HLUK. No pravdou je, že bych nechtěl velmi hlučný PC. Nějaký odfuk to dělat může, ale nerad bych uživatelům neustále vysvětloval "proč to tak hučí".

ROZMĚR. Může to být velká krabice. Designový tak trochu punk bych naopak pokládal za přednost. Ať uživatelé přehledně vidí, co v tom je.

SSD a ÚLOŽIŠTĚ. Ok, můžeme počítat s 2Tb. Výhodou by pro mě byla možnost osadit 2 normální 3.5 HDD, které už mám.