Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem GrapheneOS

Je jasné že v dnešní době soukromý skoro neexistuje, ale spíš mi jde o to zda je to dobrá volba operačního systému co se týče celkově kontroly jiného subjektu nad mým mobilem (nemyslím hackera ten se tam vždy dostane když bude chtít), a je to bezpečnější než android/Ios?

Však GrapheneOS je název verze Androidu 13. Jestli je bezpečnější? Nejspíše ano, ale vždy jsou nějaká zadní vrátka a je jedno, jaký máš systém. Byly časy, možná to trvá stále, kdy vývojáři systému zaplatili odměnu tomu, kdo se do systému dokáže nabourat a dá jim postup, jak se tam dostali, aby mohli zabezpečení ještě více vylepšit. Trochu zvláštní politika, ale pomáhá to většímu zabezpečení uživatelů.

To nevím, tak proto si zjištuji co je nejlepší možnost. Tento konkrétní systém má zdrojový kod na githubu, vím že to nic neznamená, ale stejně jako spousta nadšenců se zajímá o bezpečnost, já sem jen amatér, ale na tom přeci není nic špatného.

Já o tom četl... Určitě má Google zájem sledovat někoho z Horní Dolní... Stejně tak můžeš ukazovat na mobilní operátory, kde měli povinnost a stále ji mají, uchovávat všechna volání a SMS po dobu půl roku, které z konkrétního zařízení a čísla odešly a ze kterého přišly... Fakt to řešit nemusíš, lepší to nebude...

Sledování - ví co přesně dělám, ví že mám rád blond holky, ví že mám rád ananasovou pizzu, ví že chodím do práce tam a tam..,
Kontrola - Zda mi může smazat nainstalovanou aplikaci, má přístup k mým účtům pokud nejsou zaheslované, může mi ho na dálku vypnout, svěvolně instalovat aktulizace apod..

Tak mi jde o takový systém nad kterým velká společnost mít kontrolu nebude.

Tak to přeju hodně štěstí s hledáním. Pak dej určitě vědět, co jsi vybral. Hořím zvědavostí.

Protože každá větší společnost (Microsoft, Apple, Google, ...) si drží kontrolu nad svým systémem. Pokud ti systém naprogramuje Franta od vedle, možná tam tolik té kontroly zabudované nebude. Možná... :-D

Každý ví že velké společnosti dělají, to by bylo velmi naivní si myslet opak, u ostatních systémů Jde o systém s řádově miliony uživatelů, např. GraphenOS, velkým společnostem jde o to využít systém k zootročení lidí, zatímco ostatní vývojaři jaksi tuto možnost nemají.

jediné co je vlastně jisté je akorát to že u žádného systému si nemůže být zcela jistý tím zda tam jsou či nejsou nějaké zadní vrátka a kontrola, nicméně jsem vůbec nic takového netvrdil že bych si něco takového myslel, pouze sem se ptal na to jaká je nejlepší/nejdůvěryhodnější možnost, a místo toho jsem hned prvních pár odpovědí dostal odpověď o nemoci a paranoie.

třeba to že mam vyhodit mobil, možná to bude bezpečný, apod.

Tak to jako hodně pesimistické je, nejsem nějaké optimistické sluníčko.
ale co menší vývojář tímto získá? prakticky nic.
pokud ale ano, proč by měl zneužít zrovna můj mobil?

ale taky si tím udělá špatnou "reklamu"

z těch milionů si zrovna vybere mě? pokud už je to prostě tak hrozný vývojář že tohle udělá, tak ale přeci nemůže nikdo říct že je to 90% a nějaké takové dvířka tam má, nebo to říct jako by to bylo jasný a jediná možnost je mobil nemít, když někde musí mít to důležité uložené. nikde sem nepsal že chci stoprocentní jistotu, jen nikdo prostě nemůže vědět jak je pravděpodobné že to tam je.

Aha, tak to se obávám a jsem celkem převědčený, že to možné není. Můžeš používat automatické přesměrování hovorů a finální hovor půjde na Tvé nové číslo, které si pořídíš, ale vždy je to stejně dohledatelné. Koupit novou SIM a nový mobil, teda pokud se chceš zbavit nějaké osoby, která Tě obtěžuje.
Ale konkrétně na otázku: Ne, není to možné, ani když si nastavíš skryté číslo...

ale spíš mi jde o to zda je to dobrá volba operačního systému co se týče celkově kontroly jiného subjektu nad mým mobilem

Celková kontrola někoho jiného nad Tvým zařízením... To píšeš Ty! Do celkové kontroly patří čtení a psaní SMS a možnost volání, čtení výpisů atd...
Já jen můžu říct, že operátoři mají možnost zjistit si veškeré akce a tel. čísla v případě, když si připojený v jejich síti a někam voláš, píšeš nebo když někdo volá či píše Tobě.
Dokonce i obsah. Nevím, co na tom nechápeš.
Tak ten mobil nepoužívej a máš vyřešeno... Nemá to smysl, protože mně přijdeš jako nějaký TROLL. Hodně štěstí, už to dál komentovat nebudu.

Ne, opravdu to není kontrola, protože se v dnešní době používá dvoufázové ověření, hlavně co se týká financí. V ostatních aplikacích to jde většinou nastavit.
Kontrola nad zařízením bude, až Ti někdo z účtu bez Tvého vědomí převede peníze na jiný účet nebo změní údaje, aniž bys o tom věděl nebo když bude psát pod Tvým číslem SMS atd... Je to ale vždy chyba uživatele, že nevyužije možnosti jak si účet zabezpečit.

z androidu nedela pofiderni system to, ze vsechno sdilis s googlem, obzvlast vypecene lamy pak s cinskym fizlovacim cloudem.
realny problem jsou u nej aplikace, to je hlavni riziko.

pokud te tyto zranitelnosti nezajimaji, ale vis ze po tobe jdou tajne sluzby nebo doktori, pak ma smysl resit vyssi zabezpeceni os.
nebo nevysazovat medikaci.

ano, každý systém má díry, proto mi jde o co nejbezpečnější systém, aby zároveň nebyl kontrolován Googlem. Nestahuji žádné nedůvěryhodné aplikace.

nicméně proč hned ty urážky jen proto že chce být člověk trošku víc svobodný?

Takže když bude u jednoho systému pravděpodobnost kontroly 83% a u druhého 87%, stačí ti ke štěstí si vybrat ten s nižším číslem? To nebude tak jednoduchý - ty čísla jen dost těžko někde zjistíš a stačí první aktualizace systému a bude všechno jinak... Stále ti to není jasný?

kde vidis jake urazky? to je realita, s nejvyssi davkou diplomacie, jake jsem schopen.
ostatne co bys odpovedel pacientovi, ktery tvrdi toto:
velkým společnostem jde o to využít systém k zootročení lidí
doma vsichni zdravi?
ale jeden kontruktivni navrh i pro takove pripady bych tu mel: porid svemu mobilovi cepicku z alobalu.

Nechceš robiť ruského trola? Máš talent stiahnuť pozornosť. K dotazu, neviem čo riešiš. Chceš ochrániť svoje osobné údaje? Tak si ten GrapheneOS nainštaluj a používaj. Nemám síce skúsenosť ale z toho čo som o ňom predčasom čítal by to mala byť lepšia voľba. Sám ale píšeš: žiadna istota nie je. Ak ti to stojí za ten čas, riešiť to tak choď do toho. Väčšina ľudí problematiku sledovania veľmi nerieši a ten zvyšok sa buď musí zmieriť s realitou alebo sa odsťahovať do jaskyne. Ver tomu že príde doba kedy sa na internet napoja aj samotný ľudia. Bude to možno trvať aj stovky rokov ale dôjde na to. Teraz si predstav že každá tvoja myšlienka bude zdieľaná v spoločnosti. Už nebudeme ani ľudia ako to vnímame dnes. Treba to ale prijať a ísť ďalej. Takže neber to tak kriticky... Ako spoločnosť sa posúvame ďalej neustále. Ak by sa niekto z minulosti mal vyjadriť k súčasnej spoločnosti tak sa možno až povracia. Veľa vecí je inak už dnes proti tomu čo bolo kedysi. Raz som ale počul jedného staršieho pána ako hovoril že starý ľudia hovorili to isté čo dnes. Sú proti zmene a chcú to tak ako to zažili za mladých čias. Nech sa ale akákoľvek generácia snažila akokoľvek tak vždy pokrok zvíťazí.