Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Výuka programování

Ahoj,
Desetiletý kluk se chce dozvědět něco o programování a trochu si s tím pohrát a "něco vytvořit". Nic moc o tom neví, povídáme si o tom, že nakódovat program je jedna věc, ale napřed musí mít jasno, co chce udělat a jak to udělat a teprve potom psát program atp...
Ukázal jsem mu Scratch, něco si tam kliká, ale přijde mi, že by to chtělo začít ještě něčím jednodušším. Vzpomínám na moje začátky se Zbrojováčkama, kde se člověk pokoušel kreslit podle zadání různé obrazce v Žofce a vystačil si s jednou stránkou A5 a těmi nemnoha příkazy, co Žofka uměla. S příchodem PC člověk přešel na Baltazar, který byl zase o kus dál a čaroval...

Existují ještě nějaké takové jednodušší a zábavné výukové programy? Scratch není špatný, ale pořád mi přijde, že je v něm kluk ztracen, protože toho umí zkrátka příliš... Nebo jsem příliš zamrzl v pravěku? Děkuji.

Jestli je mu už deset let, co takhle nějaký BASIC jestli na dnešních počítačích ještě rozumně funguje?
Ale spíš bych se zaměřil na používání počítače. Kromě běžných programů, třeba Malování bych zalovil i v méně běžných, jednou se mne syn zeptal, proč když se stejný tón hraje na různých nástrojích tak to zní různě a jejich fyzikářka mu to nedokázala vysvětlit. Tak jsem spustil osciloskopický program, na audiovstup jsem připojil výstup ze samohrajky a na samohrajce jsem volil různé nástroje. A zamotal jsem do toho řady starého Fouriera.
:beer: