Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nejde zapnout PC, ani po vypojení a zapojení zdrojového kabelu

Potřeboval bych vaší pomoc. Nedávno se mi stalo poprvé že mi nešel zapnout PC, první dny se mi ho podařilo zapnout odpojením a zapojením Zdrojového kabelu a pak PC zase běžel ale dnes už to nejde vůbec ani po přepojení když to zkusím vypojit a zapojit a zapnout tak tam probliknou světýlka a nic.. Nevíte co s tím ?

Ještě mě tedy napadlo jestli chyba nemůže být uvnitř bedny počítače, jestli nemůže být něco odpojeného tam když se nedávno stěhoval někdo do něj drcne a podobně.

Chci to vědět protože se mi nechce vyndavat zdroj nebo něco

no minimalne sem chces opsat typ zdroje ze stitku, at je jasne na cem jsi.
pritom zkontrolujes, ze vetraky nejsou zadrene - ze se nic neupeklo.
vyzkousis si zaroven cmos reset (jumperem na desce) pri odpojenem napajecim kabelu.
jako posledni muzes zkouset ramky po jedne.

Stěhování dává trochu naděje, že je jenom něco upadé nebo vypojené (ale taky může být něco rozflákané). Jinak příznaky by svědčily na vadný zdroj. Podobně se mi choval počítač v práci, nemusel jsem ho vyndavat za zásuvky, ale taky se zapnul až na poněkolikáté. Až jednou se nezapnul a když jsem se k němu skláněl, že se podívám, jestli není něco upadlé, bylo cítit, že to má za sebou (ajťák na to koukal nejdřív nedůvěřivě, že by odešel fortron, ale pak mi ukázal jeho sbírku odešlých značkových komponent, takže ani pro něj nic nového pod sluncem). S novým zdrojem jde dodnes, i když při svém stáří už slouží jen pro nějaké pomocné úlohy, podařilo se mi konečně po létech vyžebrat nové PC (už taky je "nové" spoustu let).

Když tak vzpomínám, tak nějak podobně se choval jeden portable, že se musel zapínat na několikrát (ještě systém AT, tj. zapnutí je totožné se zapnutím do zásuvky), kolega jen tak mezi řečí prohodil, jestli to není také tím. A bylo. Tentokrát kondenzátory na motherboardu (ve zdroji vypadaly zdravé). Do třetice všech oprav jsme opravili kolegovi televizi, měl ji v autě a vezl ji na sběrňák, ale z výzkumných důvodů jsme ho přemluvili, ať ji přinese. Tam byl na vině 12V zdroj (vestavený uvnitř, ale opravdu jen 12V), to se normálně neopravuje, protože nový stojí par kaček. Napájené z laboratorního zdroje,to fungovalo bez problémů. Zkusili jsem změřit (byly KO) a poté vyměnit kondíky (navíc jsem přidal keramické odlehčovací, pro které tam bylo místo, ale nebyly osazené, výrobce tak ušetřil možná 50 haléřů na každém kusu (bylo jich tam 6 a když se koupí 10tisíc a víc kusů stojí kus 5 haléřů, při 100 kusech (můj obvyklý nákup) to je tak 30-50)) a kolega se ještě s časovým odstupem několikrát vyjádřil, že funguje líp, než když byla nová (nepochybně přeháněl).

Také delší odpojení ho mohlo dorazit, někde jsem četl, že právě to může ukončit život už nakopnutých elektrolytů, dokud to je v činnosti, tak se to nějak drží, ale dostat se do činosti už to nedokáže. Hned jsem si to spojil s monitorem, který před dovolenou šel (i když jsem měl pocit, že dlouho nevydrží), po dovolené, kdy byl měsíc ypnutý ze zásuvky ani nenaběhnul. Nebyl můj, byl bráchy, a ten mě donutil zkusit to opravit (já bych se do toho nepouštěl, nebo spíš jen z průzkumných důvodů a rovnou bych kupoval nový, ono už jen dostat se dovnitř, aby to šlo pak zpátky složit bývá obvykle problém), to se povedlo, veškeré kondíky ve spínaném zdroji byly KO, ostatní kupodivu ne. Tak jsem je vyměnil, aniž bych si dělal nějakou naději (mohlo odejít něco dalšího), ale povedlo se a monitor už zase několik měsíců slouží. Horší je, že mám dva stejné, jen o dva palce menší a o necelý rok starší (bylo to v době, kdy nám jeden po druhém začly dosluhovat staré crt a lcd začínaly být cenově dostupné, brácha si ho kupoval později, takže za nižsí cenu měl o fous větší) tak právě čekám, kdy také přestanou sloužit.

Zapojení zdroje na zkoušku funkčnosti

Pokud potřebujeme vyzkoušet jen zdroj,který je třeba mimo case počítače a nebo prostě jen potřebujeme zjistit,jestli je zdroj funkční,tak můžeme použít překlenování napájecího konektoru desky,který vede ze zdroje.Stačí nám k tomu kousek drátku s odizolovanými konci,který zasuneme do dírek čtvrtého (zeleného) a pátého (černého) otvoru.Po zapojení do el.sítě by se zdroj měl rozjet a roztočit se osazený ventilátor.
[zapojen%C3%AD%20zdroje%20na%20zkou%C5%A1ku.jpg]

Více zde: https://pc-tip.webnode.cz/