Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Nový notebook nemá CD mechaniku

Dobrý den,
potřeboval bych poradit. Dnes jsem vybalil nový notebook HP. Krátce po jeho vybalení jsem si všiml, že nemá CD mechaniku, tudíž tam z CD nemůžu nic instalovat. Dá se nějak vytvořit soubor ISO nebo ne?

Například žádná z originálních DVD/CD z mnoha mých her. (Jasné, asi se dají stáhnout "upirátěné" a kdoví jak "obohacené" kopie, ale já mám originálky)

Stejně tak mám na CD/DVD spoustu hudby a nějaké filmy - zase není legální způsob, jak to tahat z netu ...

A samozřejmě taky staré fotky z dovolených, nahrávky s oslav a tak podobně, co na netu není z principu, ale na CD jsem si to kdysi vypálil.

To to ještě nemáš na HDD (+ nějaká záloha) ??? Všechny fotky i videa už dávno mám na HDD (taky jsem to kdysi měl na CD/DVD). Pravda, AudioCD ještě všechna na HDD nemám, ale na mě mám přehrávač (a část jich mám i v MP3 na HDD). Jediný skutečný problém jsou asi ty hry, ale to je dost specifické a asi se toho NB netýká :-)

Něco mám, něco ne a něco tak napůl. (Jako, že jsem kdysi to CD otevřel a zkopíroval soubory, jenže ono to ne vždycky stačí, někdy to taky chce ripnout zvukové stopy pro plný zážitek.)

Takže to postupně doplňuju ...

A někdy je jednodušší sáhnout támhle na poličku, než to lovit ze starých neaktivních záloh kdesi :-D

.iso soubor se da vytvorit, ale kdyz se takto ptas, tobe bude nejspis k nicemu.

pak je tu druha sorta lidi, kteri nerozumi pc ani instalaci systemu.
a presto aby usetrili, kupuji si holy ntb bez systemu a samozrejme bez ovladacu a pak netusi co s tim.
doufam, ze to neni tvuj pripad.

nejake moznosti jak se obejit bez mechaniky jsi dostal.
dalsi moznost je vytvorit instalacni (bootovaci) flasku.
zalezi, co presne potrebujes.

jinak dobry postreh, uz par let nema vetsina notebuku mechaniku.

Ja som už asi 6 rokov nemal v ruke žiadne CD.... CD mechaniky sa do notebookov už nedávajú v podstate vôbec... ak je potreba, dá sa kúpiť externá USB CD mechanika... ale nevidím dôvod... čo chceš inštalovať z CD?

Loni jsem takhle zase instaloval X-COM Apocalypse, Master of Orion a Albion.
Letos se chystám zase oživit z nostalgie Frontier - First Encounters, Parkan, Dungeon Hack, a jestli najdu ještě starý joystik, co měl rotaci rukojeti, tak i MechWarior 2.

Ano, mám to vše na originálních CD.

Stejně jako věci, co jsme nazpívali v kruhu rodinném a nějaké staré fotky.

Jo, někteří z nás už dávno nejsou školou povinní, ale furt jim ještě paměť, i technika nějak slouží :-D

Jj, to bývaly hry. Série X-Com je legenda. Já mám ještě doma někde popsané kazety s hrami k didaktiku, tam taky bývaly výborné hry. Dneska na to dokáže posloužit nějaký emulátor.
Nejhorší bývalo, když to při nahrávání ke konci hodilo nějakou chybu :-) Hezké vzpomínky na dětství, malý šroubovák a štelování hlavy kazeťáku.

Počíta sa prehadzovanie príslušenstva dodaného k MB? Pozrieš na to CD v papierovom obale a rýchlo ako horúci zemiak vhodíš späť do krabice. CD/DVD nosiče majú ale svoje miesto. Poznám ľudí čo dodnes majú originálne CD s hudbou. Žiadne zmrvené remastre ale plnohodnotný originál v plnej kvalite. Kvalita v hudbe sa dnes už nenosí(kedysi dynamika a dnes pravítko). Takže na jednu stranu je to stará technológia ako písal host... Na druhú stranu netreba odsudzovať. Každopádne do PC/NTB to dnes už fakt nemá zmysel. Buď maličká ext.mechanika do USBčka alebo keď to už niekto myslí trocha vážne tak CD/SACD prehrávač.

Přesně tak, ještě se nenašlo lepší medium s hudbou jako svatá trojice CD LP SACD. A sám mám doma i hardwer (audio) co to umí přehrát v takové kvalitě, že dnešní mládež a jejich zmršené MP3 a spol jsou mimo muj zájem. Nebo lepe rěčeno pod mou uroven.

To i ten muj přehrávač na ven hraje lépe než kde jaký MP3.

Keď si to tak vezmeš tak obyčajné dekády staré CD a na ňom uložené skladby 16/44100 a dnes napríklad HI-RES 24/192000. Vyššie čísla predsa vyhrávajú. Neskutočné kam to do dnešného dňa došlo a čo počúvam ľudí čo sa v tom pohybujú celý život a tvrdia že ešte to nie je dno. Kde je ale dno keď je ten zvuk tak plochý? Pritom ono tam vôbec neide o nosič. Je úplne irelevantné či je nosičom LP , CD, SACD alebo čisto digitálny HI-RES. Ak to totiž spravia kvalitne tak akýkoľvek z nich by vo finále znel dobre a dajme tomu kde aký netopier by možno ocenil aj ten HI-RES. Problém sú ako všade peniaze. Prišla digitálna éra a všetko začalo ísť do sračiek. Zarábať predsa musia, inak to ani nešlo. Načo by dnes nejaký autor robil kvalitu ak si drvivá väčšina ľudí danú skladbu vypočuje zadarmo? Jediné miestečko kde kvalita ešte je realitou ostalo LP - kvalita za peniaze. Ten master čo robia pre súčasné CD a čisto digitálny bezstratový HI-RES paskvil. Ja som tomu neveril až som pár rokov späť mal tú česť prvýkrát počuť ako to môže znieť.
Napríklad: https://dr.loudness-war.info/?artist=Green+Day&album=American+Idiot

Ten americký idiot je ešte na tom dobre... sú aj horšie... trebárs 0.14dB dynamic range & 0.27 LUFS loudness range (agc: momentary / 0.2s) s 1411 kbps bitrate. Zvuk, ktorý dynamikou pripomína poplašnú sirénu, čo testujú o dvanástej v piatok.

Inak súhlasím, médium nie je až tak rozhodujúce, až na výnimky... MP3 rozhodne je počuteľné že je to nekvalitné...

Presne... a MP3 nie je z môjho pohľadu až taká katastrofa. Síce nemám nič v tomto stratovom formáte ale ak si zoberieš čisto na test nejakú skladbu ktorá je kvalitne nahraná a skonvertuješ ju do 320kbps MP3 a potom to porovnáš s nejakým "kvalitným" HI-RES tak reálne tá MP3 znie lepšie ako ten HI-RES. Netreba ani dávať príklad, je toho hromada. Stále je ale produkovanej aj dosť kvalitnej hudby aj dnes. Síce z pop/rocku prakticky nič ale nájde sa občas aj kvalita. Čo poznám tak napríklad také netradičné a málo populárne Max Richter a Medwyn Goodall. Zaujímavá rarita je napríklad toto: https://dr.loudness-war.info/album/view/194197 mám ten album a na slepo ak by som to počul tak poviem že rok vydania niekedy 80-90. roky.

Proč? Důvody jsem napsal - z flešky se spouští rychleji, lépe se přenáší, když vyjde nová verze, jen přepíše flešku, nemusí vyhazovat CD a zdržovat se vypalováním nového...

A jednoho dne dojde k tomu, že to CD nebude mít kam zastrčit, viz. tazatel. Ale L-Core se určitě nevzdá, vytáhne ze skříně externí DVD mechaniku s hřejivým pocitem, jak na ty nové technologie vyzrál. :-D

Tohle všechno moc dobře víš, takže tě tu nebudu zbytečně přesvědčovat a vysvětlovat.

Jenom mě zarazilo, že USB flešce říkáš nová technologie. ]:)

]:) No jo, když jsem se já seznamoval s počítači, tak jsme měli jen kazety a o disketách se nám ani nezdálo.
A na vysoké se veškeré programování odehrávalo na jednom děrnoštítkovém počítači ...

A co se týče USB flešek, tak jsou opravdu oproti CD novější :-) A myslím, že jsem loni použil víc různých CD, než je celkový počet USB flešek, co jsem kdy měl ]:)

(Jo a kouknul jsem se na ten Acronis, jak to vypadá, pokud bych ho používal na lokální zálohy (o data neznámo kde na síti jsem už přišel dostkrát), tak tam IMHO za posledních pár let nepřibylo nic podstaného nového - ono taky co by tam člověk nového na imagích disků a kopírování souborů čekal, že? )

To sa dneska kupuje aj stroj s CD mechanikou? Existuje vôbec taký na trhu? Pozerám na Alze:

https://www.alza.sk/notebooky/18842920.htm#f&cst=1&cud=0&pg=1&prod=&par100=100-185250&sc=360

0 položiek

Vašim požiadavkám nevyhovuje žiadny tovar. Skúste, prosím, pozmeniť svoj výber.

ako vidíš, ani taký laptop na trhu dnes neexistuje, možno tak v múzeu a veľmi staré laptopy na bazoši.

Oh na CZC https://www.czc.cz/notebooky/produkty?opticka-mechanika=ano majú jeden kus.