Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak se dostat do BIOSu?

Zdravim.
Jelikož mi padá Firefox občas a jednou z možností, které Firefox navrhuje, je ověření RAM,zda neobsahuje chyby po spuštění BIOSu skrze Memtest86+ ,
nahrál jsem daný program na FLASHku, resetl PC a zjistil, že mi běžně se zobrazující hardware info (nevim už přesně, co mi to zobrazuje, ale jsou tam tušim nějaké údaje o hardware a je tam i napsáno, že při stisku DELETE se dostanu do BIOSu a vždy při držení DELETE jsem se do BIOSu dostal.. tak se tato obrazovka nezobrazuje a zobrazí se až načítání Windows a přihlašování k mému účtu.. do té doby je prázdná obrazovka

Když jsem se chtěl do BIOSu dostat skrze NASTAVENÍ-Aktualizace a zabezpečení - Obnovení - a NASTAVENÍ REŽIMU UEFI (nebo tak nějak to tam je psané), tak tuhle variantu tam nemám.

Nevíte co s tim?
Díky.

loading...

memtest se nezkouší přes BIOS, ale normálně se nabootuje.

jinak nemusí být vždy DELETE, zkusi i F2, F8, F10 klávesy.

Jistě to bude v manuálu tvé desky napsané, přes kterou klávesu to je. Musíš po startu PC brzo a rychle mačkat, nikoli držet. Dneska je start PC tak rychlý, že to je někdy problém, ale vždy jsem to nejhůř na třetí pokus dal.

Niekedy je to športová disciplína. Príprava - pozor - štart a ideš bomby keď zrazu si už na ploche v OS :-D
Ja to už nejaký čas robím vždy rovnako. Ak sa jedná o notebook tak okamžite po stlačení power tlačidla začnem stláčať čo najrýchlejšie zasebou klávesu na vstup do BIOSu prípadne boot menu. Ak sa nasadí športové tempo pri stláčaní tak to musí zaznamenať. V prípade desktopu je to viac na pohodu, tam to ide väčšinou vpohode.

Jo, tak já měl na mysli, že aspoň dle toho manuálu, kterej jsem k tomu četl, bych měl v BIOSu nastavit bootování z dané flashky.

Co se týče těch kláves, no jako ono je to celé podivné, protože já mám
https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-A320M-H-rev-1x#kf

https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-A320M-H-rev-1x/support#support-manual
a v manuálu, strana 20.. viz obrázek, je přesně to, co jsem říkal.. že se standartně spouštěla obrazovka základní desky.. kde je i vidět, že bych měl zmáčknout delete.. a jak píšu, já nemusel "mačkat" , ale stačilo podržet DELETE a BIOS se vždycky načetl.. a nyní prostě se daná obrazovka vůbec nenačítá

Kdyby to snad něco měnilo, mám dva monitory.. ale ať jsem zkusil nastavit zobrazení na kterémkoliv, vždy se zobrazila až prvotně Windows login obrazovka.
Hm, přinejhoršim napíšu v pondělí na Gigabyte podporu no.

Ihned po zapnutí PC mačkej klávesu "delete", tak se dostaneš do Biosu. Musíš to mačkat většinou ihned, ne až jak se objeví nějaká obrazovka.
Pokud to nezabere, tak resetuj Bios vytažením baterie z desky a zkratováním pinů na desce (vedle baterie). Vše při odpojeném síťovém napájení. Potom by to mělo normálně fungovat.
"zmizení" dané obrazovky vysvětlu spíš fastboot, proto udělej ten reset.

Musíš to mačkat většinou ihned - řikám, moje běžná zkušenost dostání se do biosu byla zmáčknutí, ŽÁDNÉ KLIKÁNÍ .. v momentě, kdy se zobrazila daná obrazovka. nevim, proč je takový problém akceptovat, že to tak jako bylo..

zkratování pinů na desce se dělá jak?
a může mi to prosím druhá nezávislá osoba potvrdit, že to je bezpečné? děkuji.

vytáhl jsem baterii..
prosím o vysvětlení, co znamená zkratování kontaktů.. heh, fakt to nevim, na fyziku sem mimo a ještě jsem se jí nedoučil. ..

ten jumper jsem nakonec ani nehledal, páč mě napadlo ještě zkusit přepojit monitor z výstupu z grafiky na výstup ze základní desky, pak se bios načetl.
tzn. monitor zapojený skrze grafickou kartu nezobrazuje období před načtením Windows.

fast boot mám vyplý.

což mě uplně nenapadlo, mám jí pár měsíců a předtim sem jí měl integrovanou v procesoru.

jinak opravdu stačí stisknout v období zobrazení té obrazovky, co sem zasílal z manuálu DELETE (tj. podržet) a BIOS naběhne.

Nevim jestli reaguju odpovídajícím způsobem,

každopádně mám zapojenej PC přes dva HDMI výstupy z té grafiky nyní a oba fungují. viz obrázek.
Jen pro vstup do BIOSu musim přepnout jeden ten HDMI výstup na výstup ze základní desky
Bohužel nevim, jestli to tak bylo i před vyndáním té baterky (ty kontakty sem nezkratoval, jak říkal kolega, ať udělám..), protože mě to napadlo vyzkoušet až poté, co jsem jí vyndal.

V správci zařízení jsou jako grafický adaptéry integrovaná grafika i ta externí

když správce zařízení ukazuje integrovanou grafiku, přiveď její výstup taky do monitoru.

anebo v biosu musíš nastavit preferovaný grafický výstup nebo jejich mix. bohužel čínské kolotočářské biosy se předhánějí v odpornosti vzhledu, zkus pohledat nějakou rozumnou volbu v manuálu.

a na zastavení holby pro bios u některých desek líp fungují ps/2 klávesnice, ale tu už doma asi nevedeš.

Normálně se u nové desky ta obrazovka zobrazuje "dlouho" - pár sekund - ale jde nastavit, že se má dělat "fastboot" a pak se ta obrazovka neukazuje, většinou je jen černá a pak se ukáže až OS (který taky může začít černou, nebo chvíli nic podstatného nekreslit).
I tak se tam dá dostat, když ve správný okamžik stiskneš správnou klávesu (ten DEL), i když je obrazovka na pohled "pořád ještě černá".
Protože nic neindikuje "ten moment" (asi 2 sec), tak se doporučuje do toho DEL opakovaně klofat od zapnutí proudu, protože pak je šance, že jeden (nebo i víc) klofanců přijde přesně v tu chvíli, kdy by tam byl ten nápis, že to máš stisknout.
Jenže moderní počítače jsou rychlé, fastboot ještě urychluje ten celý start, tedy zkracuje tu správnou chvíli, takže to není zase tak jednoduché trefit.

Jestli to nějak nastavujou windows (nebo ti, kdo je instalují), aby se uživatel nezděsil, že mu počítač funguje a inicializuje HW, nevím, ale nevylučuju, u spousty uživatelů windows jsem ten fastboot viděl zapnutý. (Ony windows taky normálně neukazují, jak nabíhají, jen tam mají rozsypanou okenici. Mě Linux v rychlosti vypíše asi tři obrazovky věcí, které probíhají, jako je třeba zjišťování, co je v USB, test disků, připojování k síti a tak podobně. Mohl bych to nechat skrýt, ale nevidím důvod, já se fungujícího počítače nebojím :-) )

Takže nepiš počtvrté, že to kdysi bylo nastavené jinak (to jsme pochopili už poprvé), ale prostě se zkus do nastavení BIOSu dostat tak, jak ti radí, a nastavit to tam.

Mimochodem, tohle chování se táhne už od PC s 8086, které jely na 1MHz (a kdoví jestli) a měly 640 kB RAM, nebo taky jen 256kB RAM. (Jo, víc než 1.000x pomaleji než dnes a dnes má víc cache každé z jader CPU.) Takže pro zkušené uživatele je tohle prostě notorieta, kterou řeší běžně a běžně jim to tak funguje.
Tehdy to mělo víc smyslu, protože to při startu procházelo asi minutu paměť, jestli a kolik jí to má a tímhle se ten dlouhý test dal přeskočit.