Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Notebook na VŠ

Zdravím,

příští školní rok budu nastupovat na vysokou školu a říkal jsem si, že by se mi mohl hodit notebook. Mým zaměřením bude sice matematika, ale plánuju se zároveň trochu vzdělávat ve směru programátorském (aspoň se naučit základy). Notebook bych teda kromě nějakého toho programování (ale znovu říkám, nebude to tak, že bych od rána do večer jenom něco kódoval) a matematiky (předpokládám, že bude potřeba práce s nějakým matlabem a takovými srandami) využíval na nějaké to surfování, sledování videí a prostě klasické nenáročné používání. Úplně taky nepotřebuju na notebooku každý den hrát (za poslední rok jsem nějakou hru zapnul asi 2x), ale chtěl bych zase, aby v případě nějakého mého chvilkového nadšení notebook nějakou hru zvládl (dřív jsem hrával minecraft a asi nehrozí, že bych najednou začal s něčím novým). Zároveň bych byl rád, kdyby mi notebook vydržel po celou dobu výšky, tj. aspoň těch 5/6 let, a pořád byl ještě použitelný. Nejsem žádný expert a mé znalosti specifikací notebooků se skládají asi ze dvou přečtených článků, ale trošku jsem se na to díval a nejlépe mi vychází tady tento (https://www.czc.cz/lenovo-ideapad-gaming-3-15arh05-cerna_11/362981/produkt). Cenově už bych o moc výš jít nechtěl, nejlépe tak do těch 20000.

Myslíte si, že je to dobrá volba? Je v něm něco, co by mě mohlo nemile překvapit? Případně - co byste doporučovali místo toho?

Mnohokrát děkuji!

Věc se má tak, že s tím programováním tak nějak pomalu začínám už teď (máme na to ve škole seminář) a čeká mě udělat maturitní práce a učení se spoustu základů, což jsem doposud dělal na mém starém počítači, který už to moc nezvládá a Visual Studio se s ním moc nekamarádí. Takže mi to není moc pohodlné a většinu času trávím čekáním na to, než se mi něco načte. Takže nejradši bych si ho pořídil už teď. Plus jsem si říkal, že je teď dost silná koruna, takže ty ceny by mohly být nižší než obvykle (ale to tak spíš tipuju). :D

Když se na to teď dívám, máš pravdu... Disk jede neustále na 100 %. Takže problém bude asi hlavně v tom. Co jsem se díval, SSD by neměl být problém dokoupit (kdyžtak se zase zeptám :D), nevím, proč jsem to neřešil dřív no... Každopádně bordel v systému doporučuješ řešit jak? Naházet důležitá data na externí disk a hodit to celé do továrního nastavení? Nebo nějaký jiný způsob?

hodit to celé do továrního nastavení?

10-leté děti to tak dělají.
když chce člověk vidět, čím si ten bordel sám způsobil, mrkne na to:
- proti adware a spyware jednorázový adwcleaner.
- pro kontrolu spouštěcích míst ms autoruns -> záložky: logon (po spuštění), services (služby), scheduled tasks (naplánované úlohy).
- pro kontrolu procesů v paměti process explorer.

umravněný systém jde naklonovat na jiný ssd (komplet celý hdd) nějakým zálohovacím/klonovacím programem: acronis true image (.iso, přes ventoy ho hodit na flashku nebo usb ssd), aomei Backupper Standard, ...

v prosinci ještě byly skladem levné a dobré 2tb "ssd230s", dnes už mizí poslední kusy 1tb z trhu, nahrazují je verzemi bez dram cache. anebo o něco dražší klasika: mx500.

Na 8-biťácích s 64 kB RAM jsem programoval vysokoškolské úlohy, interprety programovacích jazyků, hry ...
Na 286 s 2MB RAM jsem programoval databázové systémy konkurující výkonem (ve své oblasti) velkým profesionálním firmám ...
Pro někoho, kdo začíná, budou mnohem víc omezující jeho znalosti a schopnosti, než výkon jakéhokoli moderního NB ]:)

Nejde len o "pokročilosť" vývojového prostredia ale všeobecne o situáciu... aj keď pravda že napríklad Android Studio je 16GB v podstate čo chceš minimálne, keď ti tam beží celý kontajner s Androidom. O VMs všeobecne nehovoriac... + ja som na VŠ mal situáciu, že sme v Pythone spracovávali dáta z vesmírneho satelitu čo poskytovala ESA a tam ten súbor mal stovky GB, a keď som spúšťal python script, tak som musel 2x zväčšovať SWAP, napriek tomu že som mal až 64GB RAM, ale i tak som bol OOM. Nehovoriac o všetkých 16 jader CPU vyťažených na max po dobu 40 minút. O situácii, keď sme sa učili paralelné programovanie ani nejdem hovoriť, tam som zapotil hlavne GTX 1080TI, čo bola vtedy novinka.

Takže nie je programovanie ako programovanie.

Děkuji, dobrý článek to je. Pochopil jsem z toho, že vlastně ten notebook, který jsem posílal, má všechno, co bych mohl potřebovat. Jenom by mohl být problém s baterkou, ale nějaké velké přenášení a práci bez zdroje neplánuju. Děkuji, tím pádem jsem asi rozhodnutý.

Slibujou výdrž 6.5 hodiny, to je podle mě slušné i když vezmete v úvahu, že to bude tak polovina při běžné práci a mnohem míň v plném zápřahu. Mě třeba slibovali 5 hodin a v plném zápřahu je to hodina, ale jinak přes 2 hodiny při normální práci neni problém. Ta slibovaná čísla jsou v nejúspornějším režimu.

Nevím jak minecraft, některé AAA hry teda určitě ne, některé (ano staré, ale dobré) hraju na integrované grafice v Atomu (který má dle zdejších výkon hluboko v záporných číslech).
Takže pokud chceš ten jen Minecraft a nic jiného, tak si zjisti jeho minimální nároky, poptej se na jeho fórech a uvidiš.

Nedávno jsem zjistil, že Matlab 2021b se nespustí ani když je volných 5 giga paměti (2015a nemá problém, 2010b taky ne, ten stejně mám nejradši, protože na něm jsme do nedávné doby ustrnuli (licenci jsme obnovovali právě až v roce 21 a verze 2015a je poslední, co běhá v XP)). Jinak bych tvrdil, že na to stačí cokoliv, do 20 litrů úplně v pohodě. S vývojem nároků ostatního sw je to podobné.
Od školy pravděpodobně budete mít sdílenou licenci na matlab. Ještě záleží na tom, jaké výpočty se v něm budou dělat. Když jsem do pracovního počítače požadoval 64 giga (32 nestačilo, respektive výpočet je zaplnil a už něšlo s těmi daty dál nakládat, bylo to dost nepohodlné), tak jsem si myslel, jak jsem troufalý (i těch 32 byl tehdy nadstandard), ale pak mi někdo ukazoval, že má 128 a počítá na tom nějaké sluneční erupce, kde si přehazuje proměnnýma o velikosti gigabajtů.
Ten notebook z odkazu vypadá dobře, když tal letmo koukám na parametry. Koukal bych taky na chlazení, na možnosti rozšíření (hlavně úložiště a paměť; má jedno SSD, ale dá se přidat i druhé?, má 16 giga paměti, ale nejsou tím zacpané všechny sloty?), k zahození neni ani možnost nabíjení přes usb-c, nikde to tam nevidím zmíněné. Pak samozřejmě na ergonomii. Třeba šipky plné velikosti jsou svělá věc. Ale co třeba tlačítko pro místní nabídku, mě teda dost chybí (a to ho tam mám přes Fn na pravém ctrl). Když koukám dál do parametrů, místo pro další disk (roz. SSD) tam je, ale pro paměti ne. Ale třeba to nevadí, přesto bych se podíval, jestli neni dostupný s 1x16 s tím, že by jeden slot zůstal volný (zase při prokládaném adresování dvou slotů (dual chanel, pokud se používá) to může být rychlejší a možná na rozšíření nikdy nedojde). Jinak jak to čtu, jsou to převážně marketingové kecy (5. generace chlazení odvede mnohem víc tepla než předchozí bla bla bla).

Já jsem před podobnou volbou byl asi před rokem, taky jsem úplně ztratil přehled v počítačích, tak jsem si nechal poradit. Výsledkem byl Dell Vostro 5515 (ovšem to je jen typová řada, kde jsou různé kombinace), taky v nějaké takové cenové relaci. Dostal bych na to asi i víc, ale představa, že budu v tašce denně tahat něco za 35 tisíc se mi moc nelíbila. Mám k němu určité výhrady, ale ve výsledku to nebyla zas tak špatná volba. I ten windows 10 na něm nechávám (ovšem ransomware - bitlocker - se mi snad podařilo vypnout, lenovo asi taky patří ke značkám, kde je defaultně zapnutý), i když jsem byl léta zvyklý na linux.

Podle mě je to na 5 let naprosto v pohodě, samozřejmě dneska je to celkem dobrý stroj, za 5 let už to bude stařeček, víc bych se bál mechanického opotřebení, ale na novém notebooku se na pantech těžko pozná, jestli se budou spolehlivě otvírat několikrát za den třeba 5 let, já bych asi dodnes měl 12 let starý notebook, kdyby se mechanicky úplně nerozpadnul. Ještě bych se zajímal, jak je to s baterií, jestli se dá rozumně vyměnit (dnešní netebooky maji baterii zašroubovanou vevnitř), protože počítejte, že do 5 let určitě odejde, spíš dřív (počítal bych max. 3 roky než začne podstatně ztrácet kapacitu).

Děkuji, to jsou věci, které by mě ani nenapadly. Po další úvaze a radách od dalších teď spíš přemýšlím nad tím, že teda počkám s koupí na dobu někdy kolem velkých prázdnin, kdy by mohla být lepší nabídka, ale tyto rady se mi budou potom dost hodit... Takže kupovat tak, aby bylo možné toho co nejvíc případně přidat / vyměnit. A k tomu mechanickému opotřebení - říkáš, že se to těžko pozná... Nedá se nějak třeba obecně říct, které značky jsou na tom lépe a tak? Protože pokud bych tam měl ten potenciál přidat paměť a disk a třeba i vyměnit baterku, bylo by přece jenom nešťastné, kdyby se to nějak brzo rozpadlo.

Ono hrozně záleží na tom, jak se k tomu chováš - a taky na tom jak vnímáš to slovo "rozpadlo".

Já mám asi 11 let starou vykopávku, tehdy za 6.581,- Kč a tahám ji ssebou furt. Už jsem několikrát měnil baterku a klávesnici (a zas tam mám urvaný jeden shift a zatím na to kašlu), u pantů to má ulámaný plast, ale panty ještě drží a pantují dobře, vnější kryt je samozřejmě poškrábaný a nějak to pořád nevidím na "rozpadlo". Takže při slušném zacházení i vyloženě laciný plasťák může vydržet docela dlouho ...

(A to tu nezmiňuju nejrůznější exempláře "gheto style" upravovaných NB, různě prorvaných šroubama a plechovýma destičkama a provizorně zalaminovaných a s pantama od dveří a zaráčkama z ohnutých drátů, které evidentně taky ještě počítají, zobrazujou a obecně fungujou, ačkoli spíš než zoombie už připomínají Frankenstainovo monstrum v kyberpunkové verzi ]:) )