Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem specifická záloha

Zdravím vás zde na poradně, mam pár dotazů
mam dva disky které používám na zálohu jeden 1TB a druhý 2TB na každým mám pro mě důležité soubory kdyby jeden náhle odešel aby to bylo na tom druhým + ty nejdůležitější soubory ještě na dvou flashkách na které se vejde ale opravdu jen to nejdůležitější (menší soubory) do teď jsem si zálohoval takto, na tom 2TB ale toho mam teď víc než by se vešlo na ten 1TB disk a tak si chci dokoupit ještě jeden 4TB abych oba předchozí disky za zálohoval tam
přemýšlel jsem o NAS ale 8 tisíc + za disky do něho za to dávat teď nechci...
a teď přímo k těm dotazům
jak moc velký je rozdíl mezi těmito disky (asi jen rychlosti? jsou spolehlivý?)-
Seagate IronWolf 4TB CMR
Seagate IronWolf Pro 4TB CMR

a jestli existuje nějaký program který by dokázal zálohovat stejné věci z jednoho disku do druhého který nastavím (abych to vysvětlil mam na disku 1TB složku záloha a cokoli bych do ní dal aby se automaticky dalo i pak do nového 4TB disku) také jedu prasácky bez bitové kopie protože to po mě z nějakého důvodu chce disk s volným místem aspoň 1TB a 200MB když je windows disk zaplněn jen 160GB.

to jsem chtěl vědět opravdu mi stačí něco základního ale ne zase vyloženě šunt je to pořád disk chcípnout může každý ale jsou takový co chcípají častěji než by měli a proto se ptám jestli ironwolf je taková ta aspoň normální střední cesta.

aha, odkazy vedou na alzu. ztráta času, dělej si co chceš.

jestli je to myšleno jako Alza vs CZC tak po tom co jsem zažil v CZC který arogantně řeší škodu kterou způsobili a třikrát po sobě mi znovu doručí "nové" zničené produkty a nakonec dělají mrtvého brouka s tím jsem skončil

Ty zálohovací disky máš trvale připojené v PC nebo je připojuješ jen během zálohy? Jakým způsobem?

Můžeš si napsat zálohovací BATku, můžeš použít např. program Cobian Backup, taky doporučuju využít cloud, např. Google Drive - ten má synchronizační funkce vestavěné a získáš 15 GB zdarma.

ale 8 tisíc + za disky do něho za to dávat teď nechci...

No, kdybys přišel o nějaké své soubory, myslím, že bys to přehodnotil. Ale to už bude pozdě.

kdybych o té soubory nějaké přišel tak se z toho nezhroutím ale radši bych byl kdyby ne tak proto to chci aspoň takhle zazálohovat(za rozumnou cenu), disky mi jedou pořád tedy pokud je PC zapnutý, je to prý lepší než ho nechat někde ležet že se pak může stát že ho jednou zapojím a on mi ty soubory už nenačte v discích se nevyznám a je to prostě jen disk myslím si že neexistuje žádný který by najednou nemohl kiksnout

kouknu na ten prográmek koukal jsem i na https://www.backblaze.com/ ale v těch to cloudech se vůbec nevyznám

Na zálohy stačí ten pomalejší a levnější. Hlavní je pak mít nějaký disk s důležitými daty odpojený od PC, při napadení nějakým virem nebo kryptovirem můžeš přijít o všechno. Takže všechno překopíruj na ten nový, přes CrystalDiskInfo zkontroluj stav starých disků a na některý z nich nakopíruj další zálohu dat, pak ho odpoj a raději i vyndej z PC. Přidávat další zálohy na něj můžeš pak občas pouhým připojením na SATA kablíky i bez montáže do skříně. A na ty flash disky s nejdůležitějšími daty moc nespoléhej, to jsou nejméně spolehlivá media. Jako 3. nebo 4. kopie dat ano, ale jako hlavní záloha ne.

když máš běžící vir v pc, je napadení připojených síťových disků otázkou milisekund.
poškození / zašifrování celého disku trvá déle, ale umístění autorun viru a napadení prvního souboru je hned.

tomu se dá částečně předejít volbou přístupových práv: běžné připojení cenné nasky jen read only.
přístup přes účet s právy zápisu např. přes batku, která nejdřív spustí aspoň antivirový test ram. nemusí jít o instalaci full antiviru, stačila by nějaká jednorázová pravidelně updatovaná av utilita, konfigurovatelná z příkazového řádku. teď mě napadá jen kvrt, ale to je už 200mb moloch.

Nejdřív si musíš říct jak to chceš zálohovat. Cobian nebo třeba i winrar umí do archivu. To je při velkých objememech nepraktické.

Kopírovat data na zálohovací disk můžeš pomocí předdefinovaných úloh např v https://www.dirsyncpro.org/.

Data (stav dat na disku) potřebuješ mít možnost ověřit. Nejlépe pomocí hash.

např. https://rhash.sourceforge.net/. Věř mi, že není blbější situace než mít disk co odchází s hromadou dat o kterých nevíš jestli jsou nebo nejsou OK a budeš to muset prolézt ručně.

Pak je výhodné když nová data jsou v novém adresáři, vzniká struktura například D:\zaloha\2023_02_22_filmy.

Hashe bych dával do rootu, přes dávkáč co dogeneruje i datum vytvoření kontrolních součtů.

tohle je pro mě trochu složité ale vždy jsem to mezi těmi disky kontroloval tak že jsem si udělal v Total Commandru kontrolu dat (v mém případě záloha disk A) .md5 a pak po zkopírování na druhý disk jsem soubor md5 spustil a ono to začalo kontrolovat všechny ty soubory nevím jestli je to správný řešení před X lety jsem to někde našel na netu a od té doby jsem to dělal vždy tak