Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem specifická záloha

Zdravím vás zde na poradně, mam pár dotazů
mam dva disky které používám na zálohu jeden 1TB a druhý 2TB na každým mám pro mě důležité soubory kdyby jeden náhle odešel aby to bylo na tom druhým + ty nejdůležitější soubory ještě na dvou flashkách na které se vejde ale opravdu jen to nejdůležitější (menší soubory) do teď jsem si zálohoval takto, na tom 2TB ale toho mam teď víc než by se vešlo na ten 1TB disk a tak si chci dokoupit ještě jeden 4TB abych oba předchozí disky za zálohoval tam
přemýšlel jsem o NAS ale 8 tisíc + za disky do něho za to dávat teď nechci...
a teď přímo k těm dotazům
jak moc velký je rozdíl mezi těmito disky (asi jen rychlosti? jsou spolehlivý?)-
Seagate IronWolf 4TB CMR
Seagate IronWolf Pro 4TB CMR

a jestli existuje nějaký program který by dokázal zálohovat stejné věci z jednoho disku do druhého který nastavím (abych to vysvětlil mam na disku 1TB složku záloha a cokoli bych do ní dal aby se automaticky dalo i pak do nového 4TB disku) také jedu prasácky bez bitové kopie protože to po mě z nějakého důvodu chce disk s volným místem aspoň 1TB a 200MB když je windows disk zaplněn jen 160GB.

Nejdřív si musíš říct jak to chceš zálohovat. Cobian nebo třeba i winrar umí do archivu. To je při velkých objememech nepraktické.

Kopírovat data na zálohovací disk můžeš pomocí předdefinovaných úloh např v https://www.dirsyncpro.org/.

Data (stav dat na disku) potřebuješ mít možnost ověřit. Nejlépe pomocí hash.

např. https://rhash.sourceforge.net/. Věř mi, že není blbější situace než mít disk co odchází s hromadou dat o kterých nevíš jestli jsou nebo nejsou OK a budeš to muset prolézt ručně.

Pak je výhodné když nová data jsou v novém adresáři, vzniká struktura například D:\zaloha\2023_02_22_filmy.

Hashe bych dával do rootu, přes dávkáč co dogeneruje i datum vytvoření kontrolních součtů.

tohle je pro mě trochu složité ale vždy jsem to mezi těmi disky kontroloval tak že jsem si udělal v Total Commandru kontrolu dat (v mém případě záloha disk A) .md5 a pak po zkopírování na druhý disk jsem soubor md5 spustil a ono to začalo kontrolovat všechny ty soubory nevím jestli je to správný řešení před X lety jsem to někde našel na netu a od té doby jsem to dělal vždy tak