Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem počítač mi často tuhne při prohlížení, nebo při hře

mám asi 3 roky starý notebook HP s Win10 a již asi rok mne sužuje občasné tuhnutí na pár sekund až na minutu, pak se rozběhne někdy na dlouho dobře, anebo s tuhnutím kolem dokola. Při psaní textu se to neobjevuje, jen v rámci Firefoxu, ten pilně obnovuji, podobně jako Windows. Pro úklid používám občas defragmentaci, asi týdne Superantispyware a téměř denně CCleaner, oboje v bezplatné verzi. CCleaner mi hlásí stovky až 650 sledovacích nástrojů za necelou hodinu práce v rámci Firefoxu a občas i Googlu. Když je nechám odstranit, tak mi nahlásí (a pak na pokyn odstraní) i sto nových sledovacích nástrojů za necelou půlhodinu. Natrvalo je odstranit nelze, nabíhají nějak automaticky. Nevím, zda to tuhnutí vůbec s těmi sledovacími nástroji (asi jen cookies) souvisí, těch povoluji jen asi 5 nebo 6, nikoliv stovky za celý večer. Při prohlídce seznamu použitých aplikací snažím se dělat čistky, ale některé se odstranit neodvažuji. Edge jsem odstranil, podobně jako Explorer, s velkými obtížemi, ale tam již nejsou. Chrome tam je. Možná, že mám přeplněnou poštu Outlook? Na HD je volného místa 12 ze celkových 160 GB. Poraďte mi, jak ta minutová tuhnutí odstranit. Mám vám zaslat seznam všech aplikací?

aktuální Win 10 se mi podařilo stáhnout, ale nikoliv ze stránek Mictosoftu, takové stránky zatím neznám. Přes Google to šlo stáhnout, ale nikoliv nainstalovat. To se po pár hodinách zacyklovalo na kroku, myslím, aktualizací, celý počítač ztuhl a musel být odpojen elektricky. Pak naběhl na původni systém a ten zrušil vše, co bylo tímto pokusem provedeno. Počítač mi stále tuhne na sekundy až minutu, ten "šmejd" ccleaner mi hlásí za dvě hodiny i 1700 sledovacích nástrojů k odstranění. Přitom prohlížím jem pár obvyklých stránek. Program pro vyčištění disku pod win32 u mne není.

To jsem provedl, děkuji. Ale nainstaloval jsem Malware byte a tím se počítač jen neúnosně zpomalil. Nedá se nijak odinstalovat, nezabírají na to nástroje systému. ani Unloker, ba ani Uninstall Tool. Možná, že by tento poslední nástroj zabral v platné verzi, ale stálo by to asi 600Kč, což je pro přestárlého důchodce moc. Poradíte mi ještě, jak se ho zbavit? Rady přes Google selhávají. Předem děkuji

Ještě jsem si všimnul, žes odstranil Edge a Explorer ... takže už se nedivím, že to tuhne. Nějak mi uniká, co je tvým cílem.

Jinak, Malwarebytes stačí jednorázově při podezření na malware, ne to nainstalovat a mít furt spuštěné.

Po tom všem "čištění" pomůže už jen kompletní reinstalace a nadále se v tom nerejt (obzvlášť, když tomu nerozumíš). Stamiliony lidí W10 používají a podobné problémy nemají.

Pro úklid používám občas defragmentaci, asi týdne Superantispyware a téměř denně CCleaner,

Asi jsi to tím denním úklidem přečistil, tj. smazal něco potřebného. Zazálohuj si někam všechna data, vytvoř zálohu Firefoxu a případně i Thunderbirdu a nainstaluj Win 10 znova.
https://www.cistepc.cz/mozbackup-zalohujte-oblibene-v-mozilla-firefox/

http://www.servispckupka.cz/jak_reinstalovat_windows_10.php

Ne, neposílejte seznam všech aplikací.
Nevěřim že totebook je starý 3roky, ale 10let starý. Věřim, že jste notebook kopil a jsou to 3roky.

Máte v notebooku 160GB HDD, kupte SSD 2,5" disk, SSD jsou rychlý disky.
SSD 2,5" 240GB, záruka 3roky.
https://www.czc.cz/adata-su650-3d-nand-2-5-240gb/246137/produkt
SSD 2,5" 500GB a 1TB, 5let záruka.
https://www.czc.cz/wd-blue-sa510-2-5-500gb/346662/produkt
https://www.czc.cz/wd-blue-sa510-2-5-1tb/346663/produkt

Vyměnte disk v notebooku za disk 2,5" SSD, naistalujte Windows na nový disk.
Ze starýho disku 160GB si můžete udělat externí disk, pokud ho připojíte do boxu.
https://www.czc.cz/axagon-ee25-xa-cerna/200908/produkt

Žádné CD s Win10 ale flashdisk, stáhnete "Media Creation Tool" a ten vám vytvoří bootovací flashdisk s Win10.
https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10

Pro jistotu napište typ notebooku HP, název CPU.
Nazev CPU zjistíte třeba v CPU-Z
https://www.instaluj.cz/cpu-z

moc lákavé rady. Takový HD jsem měl trvale připojení jako další paměť, ale časem odešel, asi se zadřel mechanicky po neustálém používání. Flešky mám připojeny dvě, dosti velké. Na poprvé se mi nepodařilo stáhnout program pro identifikaci CPU, budu pokračovat. Hry hraji (nikoliv hreji) i beztoho a to SUDOKU a BUBBLE, lehké šachy jsou pro mne příliš lehké, asi v r. 1979 jsem jako amatér na první české šachovnici porazil sovětského mezinárodního mistra Sokolova, jako jediný z nás. Ty vaše rady jsou úžasné, snad je zvládnu. Budu hlásit výsledky,či průběh.

obdivuji i dosud sám sebe, možná, že Sokolov neměl svůj den. Nevím, jaké bylo jeho jméno, je to již dávno, připadal mi jako asi čtyřicátník. Za nás byl na třetí desce Molnár, na druhé jsem jméno taky zapomněl, jen vím, že ten měl naši první výkonnostní třídu. Za necelou půlhodinu byli jsme všichni vyřízeni a obstoupili nás. Možná,že bych našel někde zápis té hry.On začal sebejistě, zřejmě nějaký naučený začátek, pak byl stále pomalejší, až prohrál výrazně na čas. Bližší okolnosti organizace toho zápasu mohu poslat emailem. Možná, že jde o raritu, kdy prohrál velmistr s amatérem, jenž hrál jen občas někdy v mládí a s dětmi. Teď již mám velmi slabou krátkodobou paměť a ta mi chybí i při luštění SUDOKU.

výpis hw ze speccy jde označit a zkopírovat i jako čitelný text.
pak jde zjistit, jestli ten krám má ještě podporu ovladačů pro plánovaný systém.

naopak jeho nevlastního bratra 'ccleaner' odinstaluj a zapomeň na to, že tak stupidní nástroj existuje.
místo paranoidního počítání "sledovacích nástrojů" chce správně přeložit, že se jedná o 'tracking cookies', čili krámy, kterých se za dnešního fungování web stránek a reklam uživatel nezbaví.
zásadně to posraly reklamní molochy jako google a fakebook, k nimž se bez povolení cookies 3.stran nedá přihlásit.

na vyčištění disků existuje ve windows nástroj, který se kupodivu jmenuje vyčištění disku, jinak cleanmgr.exe. na malém disku ovšem není co dokola čistit, normální je pořídit si přiměřený disk. ssd 250gb není moc velká změna (kromě viditelného nárůstu rychlosti), o něco dražší 500gb by měl stačit. zbytečná defragmentace se u nich neprovádí.

starý disk jde 1:1 přenést na nový, pokud je k dispozici nějaký futrál nebo klonovací stojánek pro externí disk.
za běhu windows to umí i free partition managery (minitool partition wizard, a další). raději to to dělám offline: z bootovacího média s acronisem.

ještě proč nový (megarychlý) ssd místo starého pomalého modelu:
doporučuju zobrazit smart hodnoty disku. pokud je tam vyšší hodnota kritických chyb nebo varování, může to být příčina těch tuhnutí.

jenže je tu něco špatně:

počítač mi často tuhne při prohlížení, nebo při hře / pilně obnovuji, podobně jako Windows / téměř denně CCleaner / Edge jsem odstranil, podobně jako Explorer

troufám si říct, že ten systém je rozesraný do nepoužitelnosti a spíš bych ho neklonoval.
stačí nahlédnout do prohlížeče událostí (eventvwr.msc), kde očekávám stovky, možná tisíce chyb, často způsobených přehnaně čistícím uživatelem.
cesta k zobrazení historie podle času, možná se tam objeví ta tuhnutí: prohlížeč událostí - protokoly windows - systém/aplikace

jestli ten systém někdy spadnul do modré obrazovky, bude dobré na něm spustit nirsoft bsod viewer a poučit se z krizového vývoje.
nejzajímavější sloupce jsou: bug_check_string a hlavně caused_by_driver.

zajímavější než seznam instalovaných aplikací je přehled mnohdy nežádoucího odpadu, co se automaticky spouští po zapnutí:
ms autoruns -> záložky: logon (po spuštění), services (služby cizích výrobců), scheduled tasks (naplánované úlohy).

při rozhodnutí nainstalovat to znovu bude potřeba zálohovat si hesla stránek, případně záložky prohlížeče.
že se win10 (aspoň ve verzi 'pro') instalují s odpojenou sítí, aby nevnucovaly ms účet, to je známé.