Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Artefakty u obrázků a videií v Linuxu.

Zdravím, mám problém s artefakty u videií a některých obrázků. Objevuje se to jak ve Firefoxu, tak v Chromu. Objevuje se to i v systému např. na pozadí plochy. Dělá to jen v těch červených odstínech/přechodech. Nesetkal jste se s tím už někdo?

Specifikace:

Fedora 37 (Nobara) s KDE Plasma.
i5 7400
Nvidia GT1030 - nesvobodné ovladače.
Monitor 1080p/75Hz - HDMI.

EDIT: Dělá to jak X11, tak Waylandu.

Nesetkal jste se s tím už někdo?

S artefakty na linuxu jsem se setkal jen u poškozených souborů.

Například, když jsem to kopíroval z poškozeného CD a několik sektorů to nepřečetlo/ppřečetlo s chybou.
Nebo jen častečně stažených a tak podobně - kolega vždycky chtěl, ať se mu kouknu na tenhle soubor, že už se mu podařilo kousek stáhnout, ale pod Windows se mu to nepřehraje a ať teda ví, jestli je to to, co si myslí, nebo nšco jiného, co stahovat nechce - tam to taky ukázalo kus, pak kostičkovalo, pak třeba zase kus a pak nic - no a on podle toho viděl, jestli to chce, nebo ne.

Muzes overit terminal a napsat jaky DRIVER + CUDA verzi tvuj OS pouziva ?

nvidia-smi

(osobne pouzivam nvida-driver 525 (proprietary, tested)

Jestli mas nastaveno 75Hz tak zkus jen 60Hz. Muzes zkusit i jiny HDMI kabel.
Na zkousku to zkus treba pres xrandr:

xrandr -s 1920x1080 -r 60

Objevuje se to jak ve Firefoxu, tak v Chromu.

Jestli jde jen o prohlizece, tak zkratka vypni nebo naopak zapni HW akceleraci.
Staci otevrit treba chrome a vlozit

chrome://settings/system

Jestli jsi ovladac nainstaloval normalni cestou (nvidia-driver + nvidia-dkms) tak by jsi mel mit mezi programy : "Nvidia X server settings", kde mas ruzna nastaveni, tak bych tyto nastaveni urcite navstivil, otevrit ho muzes i prikazem sudo nvidia-settings

NVidia mají s Linuxem problémy, obávám se, že je to naschvál od výrobce, asi dostává provize od M$. K dispozici jsou více či méně kompatibilní komunitní ovladače (NVidia zásadně a naschvál o svých kartách neposkytuje žádné údaje). Ovladače od NVidia jsou obvykle pro nějaký prastarý Kernel. Po velmi dlouhém boji se mi jen někdy podařilo podobné rozběhat. Proto se těmto kartám zdaleka vyhýbám a NVidia je pro mne sprosté slovo.

Ovladače od NVidia jsou obvykle pro nějaký prastarý Kernel && NVidia zásadně a naschvál o svých kartách neposkytuje žádné údaje

Na to jsi dosel jak ?
A to pouzivam Nvidia + Ubuntu nekolik let bez problemu momentalne na kernelu 6.*
Problem je spise v uzivateli kteri se spolehaji jen na nativni balicky distribuce. Co muze delat nekomu delat o proti AMD GPU ktery taha integraci z jadra pouziti proprietarniho ovladace Nvidia. (kvuli integraci vsech funkci jako DLSS, Ray Tracing , NV_motion & blur etc)

https://www.nvidia.com/Download/driverResults.aspx/196723/en-us/
https://www.phoronix.com/news/NVIDIA-525.60.11-Linux

K dispozici jsou více či méně kompatibilní komunitní ovladače

To je taktez jen polovicni pravda. Nvidia poskytuje (propietarni buhuzel né OpenSurce) oficialni ovladace (jak pro x86, tak ARM) pro Linux jak pro Microsoft.
https://www.nvidia.com/fr-fr/drivers/unix/