Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak klonovat disk? Druhý pokus.

Zdravím.
Kdysi dřív jsem to dělal, ale teď se mi u jednoho pc nedaří,
Staré PC skládačka, win10, mb jakýsi intel, CPU I3220 4GB RAm slouží jako PC s win a s pokladním programem v prodejně detského oblečení. Na nový PC nemají peníze. Otázka je jak to zrychlit.
Autoři pokladního sw už chtějí místo plotnověho disku dát ssd. A to už jsem zkusil před 2 týdny a nezadařilo se,
V PC jsou 2 disky. 1 se systémem a programem, a druhý dodaný posléze kam se nahrávají zálohy.
Disk1 je 500 GB ale obsazeno je jen 100 GB.

před 2 týdny:
koupil jsem ssd Samsung 970 250 GB. Stáhl jsem Acronics true Image 2020 a dal na Flashku takže bootuje.
Disk 1 jsem vyndal a současně s tím ssd dal do svého PC
Nabootoval jsem Acronics a pustil klonování. Vše se tvářilo že OK
Pak jsem na to ssd mrknul ve svém PC a složky se sw a datama byly zkopírované.
Namontoval jsem SSD do toho pokladního PC kde zustal ten disk na zálohy a systém se nespustil. Bootování v setupu jsem měl nastavené správně.
Ví někdo, kde jsem udělal chybu?
Děkuji

na tom pokladním PC trvá 10 minut jen spuštění systému.

neskutečně rozjebaný systém. tím dalece předstihuješ i korporátní instalace a to je ukázkový mix bloatware, nahrávání firemních politik a obskurního antiviru.

zkontrolovat start systému:
ms autoruns -> záložky: logon (po spuštění), services (služby cizích výrobců), scheduled tasks (naplánované úlohy).
pro info zkontrolovat stav hdd1: smart hodnoty

na tomto krámu https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i3-3220+%40+3.30GHz&id=1472 s bídnými 4gb ram windows pochopitelně drhnou.

Disk 1 jsem vyndal a současně s tím ssd dal do svého PC

zbytečný až nesmyslný postup, lépe se mu vyhnout. o bootování nepíšeš nic, nevíš zda ti dosavadní systém tvého pc nevhodně nedoplnil bootloader na jednom z přidaných disků.

1) vrátit původní hdd1 do starého pc a ověřit, že ještě bootuje. zároveň ověřit typ disku: mbr/gpt
2) nefunkčnímu ssd odstranit ve správě disků všechny oddíly, jen ať zůstane inicializovaný na stejný typ mbr/gpt jako hdd1
3) vypnout pc i3-3220, zarazit do něj boot flashku acronis, připojit ssd
4) zapnout a znovu ten ssd naklonovat ... už je prakticky hotovo
5) vypnout, vyhodit hdd1, ssd lze zapojit na nejnižší port sata, zapnout a uživat si

1 Ano. Tak fungovali poslední 2 týdny.

Dodatek:
Disk 1 jsem vyndal a současně s tím ssd dal do svého PC

zbytečný až nesmyslný postup, lépe se mu vyhnout. o bootování nepíšeš nic, nevíš zda ti dosavadní systém tvého pc nevhodně nedoplnil bootloader na jednom z přidaných disků.

V tu dobu jsem měl všechny své disky odpojené

připojit hdd1 jako NEbootovací, jen k vyčtení "smart hodnot" přes crystaldisk info. screen uložit.
jestli má mnoho chyb, pak se pokusit vykopírovat nejcennější data = zálohy z účetnictví.
jinak udělat image disku do souboru tím acronisem.

"setup" pc tj. bios nemá s diskem nic společného.
ale když je tam ssd a nastavený nesmysl jako fastboot, nestihneš zmáčknout vlez do biosu.

Nech ten disk přes noc odpočnout. Když to nepomůže, strč jej na několik hodin do mrazáku v samouzavíratelném igelitovém pytlíku, do kterého přidej pro sichr pár pytlíčků se silikátovými kuličkami (není to úplně nutné). Jak ho pak vytáhneš, tak by to mohlo klapnout. Místo klonování však na tuty udělej nejdříve image.

Ještě jsem si neublížil ale nevím jak dál.

Abych to řekl celé. Tady někdo měl nápad dělat klonování v pc kde ten disk byl normálně. Tak jsem to zkusil a od té doby jsou tyhle problěmy. Acronic napsal, že mám v setupu zapnout UEFI. Tak jsem to provedl. Po restartu se Acronics spustil a Klonování na ssd proběhlo asi během 5 minut. Jenže potom je pc s ssd v nějakém divném stavu- jen černá obrazovka. Tak jsem vytáhl napájecí kabel a nechal to přes noc být. Ráno jsem do setupu dostal a UEFI vypnul. Po restartu to vypsalo to pár textových řádků jakoby nějaký linux. Vrátil jsem do PC plotnový disk.
jakoby se pokuisily win nastartovat. Ale objeví se jen 3 nápisy:
Probíhá diagnostika počítače
Probíha příprava automatické opravy
Automatická oprava a jen možnosti Restartovat a upřesnit

A co dál? Můžu ten disk dát jako druhý do fungujícího pc a udělat opravu, nebo to ještě sprzním víc?

Automatická oprava a jen možnosti Restartovat a upřesnit

No a vybrals něco? Dal bych upřesnit, co to nabídne. Bez toho stejně nikdo nic nevíme. Nebo dej restartovat, to záleží na Tobě. Když dáš upřenit tak si vybereš, co se bude dít a budeš vědět víc.

Netuším, ale každý pokus dobrý. Když ten disk dáš do funkčního PC jako sekundární, tak zkontroluj souborový systém (chkdsk /f v příkazovém řádku) a povrch disku třeba pomocí HD Tune 2.55 a budeš vědět víc. Taky tam můžeš mrknout na záložku HEALTH, jestli je ten disk v pořádku.

Nic kritického to není, teda až na první položku, která není označena alespoň žlutě. Dával jsi i sken povrchu? Ne ten rychlý, ale ten pomalý?

Acronic napsal, že mám v setupu zapnout UEFI.

naprostá blbost.
jak jsi vytvořil to boot médium? cos to vlastně spouštěl?

mám placený acronis dvou verzí (před a po nvme generaci). z iso udělám:
1) boot dvd,
2) nebo ho nahraju třeba na boot virtual cd/hdd,
3) nebo ho uložím na ventoy usb disk.

4) když chci usb boot flashku, použiju generování záchranného .iso/usb média z nainstalované verze true image ve windows.
protože mám navíc licenci na true image + disk director + doplněk universal restore, vygeneruje mi to multiboot flashku.

u staženého "free" .iso se tě nejspíš budou týkat možnosti 1),3). nezkoušel jsem možnost .iso -> rufus -> usb.

tímto nabootovaným acronisem pak dělám zálohu do image nebo klonuju, to už je na vkusu každého soudruha.
jak jsem psal, typ zdrojového a cílového disku (mbr/gpt) musí být stejný. a žádné nesmyslné zapínání uefi do toho nepatří.

me tam vadi ta uefi vyzva. bud bylo vadne vyrobeno boot usb, nebo probihal zvlastne boot z biosu pod windows managerem misto z flashky.

kup cd/dvd-r, vypal .iso acronis, nabootuj z mechaniky a znovu klon.
jestli neklonujes vsechny oddily, musis ale vzdy zahrnout bootsektor.