Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nefunkční PC

Čau čau.. Mám starší sestavu kde mi umřel HardDisk... Našel jsem jeden neporušený a nainstaloval na něj W10.. Bohužel po zapojení se stane jedna ze dvou věcí... Buď se sekne na Black-Screenu nebo naskočí Bluescreen s obnovením a chybama: 0xc000000f & 0xc000007b ... Nějaké rady?

máš nějak vyrobenou instalační flashku.
- ms nástroj media creature se tě neptá a vytvoří ji pro uefi (v biosu bude boot volba "windows manager") a gpt disk. tento způsob je už vyžadovaný ve win11.
- sw rufus ti dovolí zvolit buď taky uefi režim, nebo starší legacy bios (boot volba bude název konkrétního disku) a starší mbr disk. nedělá to pak ty malé oddíly na disku - které jsou právě tvůj problém, protože je normálně nevidíš, nesmazal jsi je a boot nového systému se s tím nevypořádal.
jen ty víš, jakou metodou jsi vyrobil instalační usb disk. a jestli máš nějakou starou verzi w10, rovnou ho zformátuj a vytvoř znovu.

jestli to nejede, připoj ten disk k jinému pc, třeba přes usb box. ve správě disků na něm smaž všechny oddíly.
potom zahájíš instalaci znovu.
ale já bych se vykašlal mít wir10 na pomalém mechanickém disku a koupil si třeba: https://www.suntech.cz/crucial-mx500-500gb-2-5-ssd-tlc-sata-iii-560r-510w_d449172.html
tvoje stará deska pro win7 asi nepodporuje nvme disky, takže proto sata ssd.

Tak zavčasu mrkni na SMART status toho disku, taky můžeš zkontrolovat povrch toho disku. Stačí na to to HD Tune 2.55, ten je zdarma. Může být i vadný port nebo kabel, bez testů to nikdo nemůže vědět. Na SMART status můžeš použít i CrystalDiskInfo. Někdy podobné problémy může způsobovat i vadná RAM. Bez otestování nebo výměny nic moc nevymyslíš.

Klasický HD je třeba prvně naformátovat (nestačí jen "smazat vše"). :!:
Jinak bych také doporučil spíše použít SSD Disk - je tichý, rychlejší než mechanicky se točící HD (méně poruch, méně starostí, rychlejší časy). Pokud ti stačí kapacita 256 GB, tak si pořídíš nový disk třeba za 400 Kč. :-)
S OS Windows 10 je to cenově někde na 3000 Kč - doporučuji používat spíše verze Pro (ne Home, ta dělá někdy nesmysly).