Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vytvoření sítě Windows 10.

Poraďte mi prosím, jak si vytvořit síť ve Windows 10. Od nějaké aktualizace byla z Windows odstraněna volba domácí skupina a vytvoření sítě jsem nedokázala nijak vykoumat. Na netu je vše staré a vše odkazuje na domácí skupinu, která však ve Windows už není. Když si zadám nastavit novou síť, začne mi to vyhledávat směrovač ale toto vyhledávání mi nikdy nic nenajde. Do routeru, který mám na optice, mi můj provider odmítl dát přístup. Nijak mi nevysvětlil proč. Prostě na to prý nemám nárok. Poradíte?

Ono by mi stačilo i nějakej návod na netu nebo článek. Já ale nic nenašla. Vše odkazuje na tu domácí skupinu která už v systému není.

Děkuji.

nechápu, je to naprosto triviální a funguje to už 30 let stále stejně.

1. sesynchronizovat uživatele a hesla na všech PC (není povinné, ale ulehčí to práci)
2. nasdílet složku/složky, přidat práía uživatelům jak lokálně, tak síťově
3. domácí síť označit jako domácí (firewall, to je jediná novinka počínaje WinXP)
4. kouknu a vidím sdílené soubory...

No jo no. Jednoduchy pro člověka, kterej v tom lítá celej život a denně. Já s tím moc nepohla protože sítě jsou tak nějak out of me. Snažila jsem se ale:

- Na mým PC vidím ten můj, PC1, a tiskárnu. Nic víc.
- Na notebooku vidím pouze ten PC1, tiskárnu ale nevidím ten notebook.
- Na třetím PC vidím můj PC1, vidím tiskárnu a nic víc.
- Notebook je připojen na wifi routeru.
- PC1, PC2 a tiskárna jsou připojeny do routeru ethernet kabelem.
- Do konfigurace routeru, Huawei EG8145V5, nemám a nebudu mít přístup.

Myslím si, že to bude ve špatně nastaveném sdílení ale nevím. Můžeš mi pomoct s tím nějak pohnout?

1) jen tak cvicne: bezi na tech pc sluzba "computer browser"?
viz prikaz: net start

2) jenze nepotrebujes k nicemu videt zadne okolni pc, klikat po nich a hledat sdilene slozky
v normalnim spravci souboru tento strom sitovych pc ani nevidim, k cemu by mi byl.
pripojim sitovy disk z pc ktery chcu a pouzivam ho.

resis nesmysly pruzkumnika misto site.

1) misto te synchronizace si muze uzivatelka na vsech pc vytvorit stejny pomocny ucet se stejnym heslem, treba...
- ucet: pomocny
- heslo: doma
(timto uctem se neprihlasuje, slouzi jen pro sdileni)
edit: uzivatele se teddy do windows dale prihlasuji svymi ucty treba bez hesla, jak jsou zvykli.

2) pro tento ucet si nastavi pristup na sdilene disky/adresare, treba: zapis, jen cteni, nic

3) sit naopak zasadne oznacuju jako pracovni.
nevim jestli to jde ve win home, nikdy jsem je nepouzil.

4) disky mapuju podle potreby zastupcem/batkou...

net use x: \\ip.adresa\sdilena_polozka /user:pomocny doma /persistent:no

kdysi jsem tu podobne postupy psal asi 100x, je to hazeni perel na zed.

Kluci, tak toto ne. Nemám na vše žaludek. Ty rady tady určitě fungují ale takhle jsem si to teda nepředstavovala. Myslela jsem, že to tu je alespoň poloprofi poradna. Vy tady prosazujete to svoje řešení které sice asi funguje ale o standardu mám trochu jinou představu. Jasně, neprošla jsem toho moc ale neviděla jsem ani jednu firmu, kde by ajťák v síti neviděl počítače, úložiště nebo servery jako ikony atd. atd. Foxconn, Panasonic, KYB, Den Braven, GiTy Komárov nebo Philip Morris, nikde to takto není a vše je vidět. Takže vám děkuji za čas, který jste museli obětovat blbce, která neví jak dál. Vážím si toho a vážím si každé snahy o pomoc.

A teď úplně jinak:
Touchwoode - ty jsi admin této poradny?
Pokud ano, prosím tě o vysvětlení, jak si mám na tomto fóru objednat placenou podporu.
Prý to nějak jde ale nikde jsem nenašla žádný objednávkový formulář.

Děkuji ti.

hm.. pokud ty tvé firmy používají zastaralé Windows (nebo to bylo před více než 10 lety, před Win7), tak věřím, že v "síti" byly vidět počítače. Avšak od Win7 to už není pravda a služba WSD se běžně vůbec nespouští a ve firmách se už dávno upustilo od nějakých ikonek... čistě prakticky, protože jde o bezpečnostní problém (to za první) a za druhé kdybych viděl v síti nějakých 16 tisíc PC (což jsou 2/3 všech záznamů z naší AD), tak je to stejně k ničemu. Z téhož důvodu se upustilo od prastarých WINS serverů. Prostě doba SMBv1 je dávno pryč.
Dále směšuješ firemní prostředí s centralizovanou správou uživatelů i strojů a centrální službou DNS s domácími podmínkami, kde nic z toho není.

Pokud chceš placenou podporu, kontaktuj Flega.

Nicméně můžeš klidně zkusit v příkazové řádce s elevovanými právy (heslo "mojeheslosite" si změň) na každém PC v síti:

net user sit /add
net user sit mojeheslosite
mkdir c:\public
icacls c:\test /inheritance:r /grant:r users:(F)
net share Public=C:\public /grant:users,full

Tím vytvoříš uživatele "sit" s heslem, který je členem skupiny users. Následně na C:\vytvoříš složku Public a nastavíš jí práva a následně nasdílíš také jako Public.

Dále svou domácí síť nastavíš jako soukromou:

[97275-firewall-png]

Pokud chceš, můžeš si přes Win+R a zadání příkazu control ověříit v nastavení sítě, zda je aktivní WSD (mělo by být automaticky, pokud je síť privátní):

[97276-wsd-png]¨

A to je vše. Síť bude vidět (když Bill dá), do sharů se dostaneš jménem a heslem nastavenými výše. Netestoval jsem, píšu ty příkazy zpaměti, ale myslím, že by to fungovat mohlo. :-)

osobo, ty nejsi ajťák, nemluv za něj. oni sice používají ten stupidní průzkumník z windows, protože půl času stráví na počítačích uživatelů, kteří žádný normální správce souborů nemají, takže si na něj museli zvyknout.
jenže si pleteš příčinu a následek ...

- ty klikáš kdesi mezi knihovnami, oblíbenými místy, filmy, staženými dokumenty, tentopočítači, sítěmi -> vlevo dole rozklikneš cizí pc, pak jeho sdílené "složky": a pokud k nim máš náhodou práva, rozklikneš je a už se vrtáš v cizím disku.
pak přejdeš jinam a celá původní cesta ti zmizí.

- kdežto on si typicky přimapuje ten disk pod nějakým písmenem, se kterým potřebuje dělat, a o stovky jiných ikon pc(disků) se v té chvíli nezajímá.
buď si to nadšeně pamatuje, nebo má na to mapovací/odmapovací batku (skript). a když je to příkaz na jediném řádku, jde ho též nacpat do zástupce na plochu.

ale to pořád popisujeme až konec = zobrazení síťových míst v nějakém správci souborů / průzkumníku. tomu musí přecházet :
1) vytvoření těch síťových míst na těch domácích pc - tw je teď vytvořil jako "c:\public" ... naštěstí nejde userovi zpřístupnit celé c: se systémem :)
2) vytvoření všude stejného univerzálního uživatele "síť", který do nich může přistupovat a zapisovat. ve velkofirmě má tvůj účet (nebo skupina z kancelářské domény) předem povolený přístup na nějaké disky, ty se o to nestaráš. doma si to musíš zařídit.

pak jde napsat batka pro připojení těch pár pc v domácí síti pod účtem toho uživatele:

net use b: \\ip.adresa.pc.1\blbosti /user:sit mojeheslosite /persistent:no
net use f: \\ip.adresa.pc.1\sdilene_filmy /user:sit mojeheslosite /persistent:no
net use m: \\ip.adresa.pc.2\sdilena_music /user:sit mojeheslosite /persistent:no
net use p: \\ip.adresa.pc.3\papiry_k_domacnosti /user:sit mojeheslosite /persistent:no
net use s: \\ip.adresa.pc.4\sdilena_skola /user:sit mojeheslosite /persistent:no
net use v: \\ip.adresa.pc.4\videa /user:sit mojeheslosite /persistent:no

asi neumíš zajistit pevné ip.adresy domácích pc, teddy použiteš jejich \\síťové_názvy. výpis např:

echo %computername%
net config workstation

ty názvy v síti by mohl znát právě domácí router (jakože domácí dns), anebo je možná znají samotné pc díky zatržení "zapnout zjišťování sítě" - obrázek u tw výš.