Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jejda, píše Debian po aktualizaci

Zdar,

viz příloha.

Provedl jsem běžnou aktualizaci, už to nenaběhlo. Místo přihlašovací obrazovky je to v příloze.

Prý má dost problémů GDM a tyhle věci většinou způsobuje. Tak jsem z konzole nainstaloval SDDM, abych se nějak do systému dostal, ale ten teda naběhne, dám přihlásit, problikne obrazovka a je tam znovu ta přihlašovací. Co s tím, netušim.

Složku /var/log jsem projel celou, všechno co tam bylo, akorát jména těch logů jsem si nezapamatoval, ale z ničeho se nedalo poznat, kde je problém.

Jediné, co tam je tak nějak rozumného, je, že chybí v home soubor .Xauthority. Když tam přes mc vlezu, tak ten soubor tam je, akorát je nulový. Jestli tam před updatem byl nebo nebyl a jestli je potřeba ke spuštění gdm, netušim.

Jestli se to stalo behem UPgrd, tak se spis podivej do :

less /var/log/apt/history.log
Nebo
less /var/log/dpkg.log
less /var/log/apt/term.log

.. jestli je to dlouhe, tak si nech vypsat jen ~50 polozek (tail -n 50 pred prikaz), nebo to uloz do .txt souboru, ktery ti umozni i pohodlnejsi vyledavani podle klicovych chybovych hlasek v textovem editoru jelikoz ty logy jsou nekdy hodne dlouhe.
Ale po tvem prispevku Linux na hry, tusim od kud problem vane, tak bych se zameril na to, co ten UPgrd blokovalo.

Upgrade bych nove verzi prohlizece, nekolika knihoven a novejsimu jadru tez cislovky nerikal. Pod upgrade si lidi predstavi vyssi verzi distribuce a o to se nejednalo.

/var/log jsem prosel cele, jak jsem jiz psal, v /apt nic zajimaveho nebylo, co by to mohlo zpusobit.

Tohle se obvykle děje, když nemáš práva do svého vlastního adresáře /home/uživatel. Vyčkej přihlašovací obrazovku, nic nepiš a stiskni <Ctrl>+<Alt>+<F3>, objeví se ti konzola, přihlaš se jako root a pak zadej příkaz

ls -ld /home/uživatel

a sleduj, jestli máš práva. Už se mi stalo, že po upgrade se změnilo ID uživatele.

To by nepomohlo, podle všeho problematické jsou GDM + Wayland a to je výchozí i ve Fedoře. Ikdyž teda nejede mi ani SDDM a podle toho, co jsem našel, tak problém SDDM + Wayland je na stejné úrovni. Tudíž se problémům nutně nemusíš vyhnout ani s KDE, které tam taháš. Zkusim tam prsknout ten Debian 12 a jestli bude padat i ten, tak prostě už na to kašlu. Stejně už je jasné, že budu pokračovat na Windows, teda že po desítkách budu dávat jedenáctky. Já prostě těch problémů na linuxu nemám zapotřebí.