Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyber monitoru

Ahoj,
Prosim o radu jaky monitor cca do 4 tisic by byl vhodný pro tento pc.
A jak je důležitá obnovovací frekvence u monitoru?
Abych nekoupila třeba 160hz a ten počítač uměl třeba jen 120hz.

Lenovo Legion T5 26IOB6 (90RT00W5MK)
Lenovo
Herní a profesionální počítač | 6jádrový procesor Intel Core i5–11400F (2,6 GHz, TB 4,4 GHz) | 16 GB RAM DDR4 | 1 TB SSD | grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060 12 GB GDDR6 | bez mechaniky | GLAN | Wi-Fi 6 (ax) | Bluetooth 5.1 | 7× USB (2× 2.0, 4× 3.0/3.1/3.2 Gen1, 1× USB-C 3.2 Gen2) | operační systém Windows 11 Home.
Změna kategorie, původně: PC sestavy (Kurt)

Jakýkoli, do 4 tisíc nic super kvalitního nevymyslíš. Vzhledem k PC stačí klidně i obyčejný 60Hz monitor. Pokud budeš mít víc, nevadí, nějaké staré hry by mohly běžet i na 120Hz, víc na ten PC smysl nemá.

Na monitoru se nevyplati setrit, je to neco do ceho budete koukat radu let. Kdyz si vyfiltruju parametry, tak nejlevnejsi monitor ktery bych si vzal domu by byl treba tenhle:

https://www.alza.cz/27-philips-27m1n55000za-gaming-d6980494.htm

- na nejake "gaming" kaslu, jde mi o parametry. Muj ciste soukromy nazor - nesel bych pod 27" a pod QHD rozliseni. Panel at je aspon 8b bez FRC, radeji 10b (klidne s FRC, tam to uz znat nebude). Barevny prostor musi byt vyssi nez 100% sRGB. Vyssi svitivost nez mrzkych 250cd. Vyssi frekvence panelu nez 60Hz je fajn, a to i pri normalni praci na desktopu (ne ze ne, at si tady sedobradi murdci tvrdi cokoliv jineho) - klidne 160Hz a vic.

- muzete mit monitor za 4k, ale ... snad vse to ma panely se 6b+FRC, a to nechcete. (a nechce se mi v te tune shitu hledat co ma 8b bez FRC)

edit -

Za 4k https://www.czc.cz/philips-24e1n3300a-led-monitor-23-8/358025/produkt - ale ty vole leta pane 2023 monitor 24" a 1920x1080? Jinak spatny neni, ale premyslel bych o nem pred X lety, ne dnes.

protoze ja ti pisu snad neco o problemech ?!
naopak pisu, ze i s podstane mene vykonou GPU i v QHD nemam v 1440p problem udrzet 60FPS.
dokonce nektere hry rozjedu i na 4K TV jako Skyrim, Borderlans, BF, COD, Bioshock.

.. nekterym nejmenovyn radcum zde chybi umorne experience s HW, a tak jen do kosti opakuji a hadaji se jen o tom, co vidi na kanalu Youtube coz je pro ne svata pravda .
Uz jsem videl nejmenovaneho radce trvrdit, ze GK je nahovno, protoze ma malou sbernici, aniz by vedel jestli pouziva pro komunikaci 32/64bit, kolik ma na desce VRAM chipu, jaky ma vysledny bandwitch ktery vychazi z GHz GPU vynasobenou zminenou sbernici.
Nebo ze HDD ktere bylo nainstalovane na MB s CPU Intel nepojede povymene na desce s AMD, ne ze by totiž použivali stejné instrukce že ..

Tiež myslím že sa ti oplatí počkať tak ako radí lucifer. Ohľadne HDMI a DisplayPort(DP) nedá sa povedať že by bolo jedno alebo druhé lepšie. Treba sledovať hlavne verziu s ktorou potom zistíš na aké rozlíšenie a freq to bude stačiť. Obecne vzaté k monitoru dáva viac zmysel použiť DP. Použiť môžeš aj HDMI a ak je priepustnosť dostatočná vzhľadom k verzii tak dosiahneš to isté. Môžeš si to jednoducho priradiť že DP k monitoru a HDMI pre TV.

Zalezi jakou mas GPU a co na ni pripojujes.
Pro hrani her a zejmena pro vysi obnovovaci frekvence volim systematicky DisplayPort pokud jde o PC (min V1.4), TV pres HDMI.
Argumentem ve prospech DisplayPort je jednoduse to, ze podporuje obe technologie VRR, FreeSync i G-Sync zaroven, coz je hlavne na GPUs s HDMI 1.4 docela problem.

Odporučil by som ti ísť s cenou vyššie. 4000kč monitor na ten počítač je to pomerne nevyrovnané a chcelo by to niečo lepšie do rovnakej triedy ako je PC. 4000kč monitor by som kupoval k obyčajnému domácemu alebo pracovnému office PC. Tvoj PC je už pomerne slušného výkonu na nejaké tie hry. 27" som vždy považoval za takú hladovú dolinu a ak by som ja šiel nad 24" tak už idem určite na 32-34", ideálne už rozlíšenie 4K, nešiel by som pod 144hz, podpora HDR, flicker free a dobre nastaviteľný a stabilný stojan.

Dobre ti radí lucifer, vidím to tak ako on... Zamysli sa nad tým či chceš šetriť na tomto. Mnoho ľudí si kúpi hernú grafiku a celkovo nabušený PC a zabijú to zobrazovadlom ktoré je priemerné alebo až podpriemerné. Monitor je snáď to najhlavnejšie ak ide o zážitok z hier. Podobne ako filmy sa dajú vychutnať na poriadne veľkej OLED TV alebo hudba na slúchadlách kde pri kúpe niekto pozerá na vzhľad a výdrž batérie a nie na zvuk a pohodlnosť.

Pozri napríklad tento: https://www.alza.sk/32-samsung-odyssey-g7-neo-d7363025.htm cenovka je vysoko to je pravda ale monitor tak ako písal lucifer si kupuješ na dlhé obdobie. Jeden monitor prežije viacero počítačov čiže keď si to rozpočítaš na tie roky tak to nie je až tak vysoká cena.

Nemusíš čekat, využij na Alze nabídku Zaplať pouze třetinku, je to bez úroků.

Zaplaťte teď jen třetinu ceny a zbytek za 3 měsíce
Nezaplatíte nic navíc - žádné skryté úroky, žádné poplatky
1*Nyní zaplatíte pouze 2 497 Kč
2*Zboží si ihned vyzvednete a začnete užívat
3*Kdykoliv do tří měsíců doplatíte zbývajících 4 993 Kč

ANO!

Monitory od Philipsu bývají velmi dobré.

Ten konkrétní vybraný neznám, ale parametrově vypadá velmi dobře.

Tak recenze má výborné, největší nevýhodu zmiňují špatně dostupné konektory, není teda nejlepší na časté odpojování a teda přesuny.

 tak ako písal lucifer si kupuješ na dlhé obdobie.

A proto na dlouhodobe uzivani beres vzor monitor co vysel skoro pred 4 rokama? :)
Za stejnou cenu muze mit opravdovy herni monitor QD-OLED (ne LCD), 1000 cd/m² ve spice HDR certifikovany VESA od Alienware :

AW3423DWF
https://www.ign.com/articles/alienware-aw3423dwf-review

Ti co maji radi jako ja UltraWide mohou zvolit kdyz Odyssey tak model : Samsung Odyssey G85SB .
U techo UW s uhloprickou 34 dava IMHO i to zakriveni zcela smysl. Na techto typech monitoru (myslim velikost) jsem stravil docela hodne casu, a to zakriveni je tedy prijemnejsi, aspon me tak nesere odraz svetla nebo slunka ..
Pro me, monitor na delsi dobu se stejnou cenovkou by muselo byt minimalne kdyz s FS tak alespon FreeSync 2 | certifikovany Gsync, OLED, 144Hz.

PS: Jestli nekdo nevidi rozdil mezi 60 a 144Hz nebo vyse rozdil tak to je mi lito no, ja si vysi frekvence teda uzivam a ne jen ve hrach ..