Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dotazy ke zkušenostem se 27" monitorem

Rád bych si pořídil nový větší monitor. Domnívám se, že bych volil 27" monitor.
Nemám ve svém pokolí nikoho kdo by měl 27" monitor, abych se zašel podívat na živo. Prosím tedy ty z vás, kteří ho mají o zkušenosti.

Mám nyní 22" monitor a měl jsem na zkoušku 24" monitor.
Rozlišení na 22" a 24" monitorech bylo nastaveno na 1920x1080. Připojeno přes VGA.

Počítač je hlavně pro práci s dokumenty, fotkami, obrázky a 2D grafikou.
Nehraji nové hry, ale mám pár starých her z let 1996-1999, které občas hraji.
Neživím se prací na PC, ale ve volný den u něj prosedím dohromady i 10hodin.

Moje první otázka je na zkušenosti těch z vás, kdo mají 27" monitor.
Rád bych se zeptal:
1) je práce s takto velkým monitorem praktická a v pohodě? Máte přehled co se děje na celém monitoru - tedy dokážete vnímat celý monitor? Nemusíte moc otáčet hlavou?
Jde mi o to, aby se nakonec neukázalo, že takováto velikost monitoru je příliš velká a tedy nepraktická k práci, aby třeba nebolelo za krkem po 8mi hodinách práce na počítači, nebo z něj bolely oči.

2) jaké máte nastaveno rozlišení? V nabídkách 27" monitorů nacházím rozlišení 1920x1080 a 2560×1440. Nedokáži odhadnout jestli 1920x1080 není příliš málo pro 27". ?

Můj současný 6 let starý počítač zvládne rozlišení max. 1920x1080. (porty VGA a DVI-D) Proto v případě potřeby 2560×1440 a propojení HDMI nebo Displayport, bych dokoupil grafiku z druhé ruky.

3) Pokud jsou nějaké další úskalí se 27" monitorem na které si dát pozor, prosím upozorněte na ně tady. Děkuji!

Děkuji za pomoc
MK

jde taky o fyzikální nebo zdravotní limity:
ještě nejsem důchodec, ale 27" mi připadá akorát pro qhd rozlišení, cca 2500x1400
zároveň chápu starší lidi s mizerným zrakem, co si monitor 27" pořídí jen v fhd rozlišení: 1920x1080 nebo 1920x1200, to druhé je lepší pro aplikace (office).
je to čistě na tobě jak ty dobře nebo dlouhodobě vidíš, do toho ti nemůže nikdo kafrat.

ani mezi repasy už 27" 16:10 není, anebo má nesmyslnou cenu: https://www.pocitacezababku.cz/eizo-coloredge-cx271-14529771-29.phtml
maximálně se dá najít 25".
buď to, nebo radši qhd rozlišení.
nebo čekat až na ježuru, co donese.

pme si níž dává qhd s měřítkem 125%, i to se dá.

nebo si nacpat na stůl qhd v 31": https://www.gigacomputer.cz/zbozi/1416015-315-lcd-lenovo-thinkvision-t32h-20.html

Nepoznáš to asi ani na prodejně během chvíle a "na stojáka". Co tak vzít rozbalený monitor z alzy, tsbohemie nebo jinde a vklidu doma vyzkoušet ?

Já tak pořídil 27" FHD. Abych neměl výčitky ho vracet. A ještě ušetříš.
Mě to vyhovuje ale je to individální. AOC C27G1 27" jsem kupoval před 3roky. Doporučuji rozhodně model s pivotem (lepší stojánek,nastavení výšky)

Ja mam 27" od Philipse s QHD a jsem s nim spokojena.

Je to vetsi nez 24", ale zaroven to jeste neni takove monstrum, mivam to cca 50-80 cm pred sebou, podle toho, jak zrovna sedim :-)

Meritko 100 %, ale u nekterych webu si v prohlizeci zvetsuju zoom na 110 % nebo 120 %, aby se mi lepe cetly. Nejvetsi vopruz jsou mista, kde je text na celou sirku monitoru, to se pak absolutne neda cist (ano, vim, ze si muzu zmensit okno, pripadne mit obrazovku rozdelenou napul, ale to jsem zkousela a nevyhovuje mi to, takze to delam jen ve chvilich, kdy to jinak nejde).

Tak mám čerstvou zkušenost. Měl jsem 27 Asus asi 5 let FHD s velkými rámečky. Nic mu nebylo, ale Samsung s QHD a úzkými rámečky je něco úplně jinde. Opticky je to o dost menší, ale obraz je logicky stejný. Zabere to méně místa a stál 5800,- před měsícem. Hry nehraji.