Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Herní PC - pomoc s výběrem sestavy/komponent

Dobrý den, momentálně mám starší PC (už to bude asi 6+ let), který mi sloužil velmi dobře a neměl jediný problém. Možná díky tomu že jsem si ho nechal složit podle rad zdejších lidí kteří pomohli. Můj aktulní PC je CPU Intel Core i7-7700 a GTX 1070 a chtěl bych nový herní PC který opět vydrží tak těch 5 let (starý půjde rodičům nebo do skříně :) ). Nejsem náročnej člověk a nemusím hrát hry na maximální ultra nastavení a stačí mi když to vypadá pěkně.

Chtěl by tedy poprosit jestli by mi třeba pár lidí dalo návrhy jak sestavit nový PC z jakých komponent protože já tomu skoro vůbec nerozumím. Maximálně do toho chci dát 40 000 (leda že by se to přesáhlo fakt malinko), ideálně bych si to představoval mezi 34 000-40 000. Mám pár poznámek které mohou být užitečné myslím.

Monitor: Nepotřebuji, mám LCD 24", Asus VG248QE (1ms, 80M:1) a jsem s ním velmi spokojen, větší ani nikdy neplánuju.

Myš a klávesnice - nepotřebuji, mám.

DVD mechanika: Je v dnešní době potřeba nebo je to zbytečnost? Pokud zbytečnost tak jí nepotřebuji v sestavě.

Disky: momentálně mám SSD pro systém a pár her co hodně hraji a vyžadují SSD a HDD pro zbytek her, filmy a další věci. Představoval bych si opět 2 disky, jeden může být opět HDD leda že by se už v ndešní době HDD moc nevyužívali místo SSD. Ale podle mě nemá smysl plejtvat penězmi na HDD když 3-4 hry co člověk hraje se vejdou na SSD a HDD je převážně na filmy třeba nebo nějjakou nenáročnou práci, nebo se pletu?

Grafická karta: Preferuji karty Nvidia, koukal jsem že už jsou sestavy s ceně v mém limitu s 4060 nebo i 4070 ale vůbec nemám tušení jak kvalitní 40xx karty jsou. Minimálně bych chtěl 3070, dá se očekávat že opět vydrží tak těch 5 let a je dobrá? nebo raději 3080 nebo rovnou 40XX? v tom si rád nechám poradit.

Zbytek: základní deska , procesor(preferuji intel), case, chlazení, ramky (asi 32GB?) atd tomu nerozumím takže prosím něco vyberte aby to šlo dobře ke zbytku sestavy

Case: nepotřebuju na komponentech a casu nějaký svítící kraviny, to jen tak pro info :) Prereferuji černej case, spíše neprosklenej. Leda že by prosklenej líp chaldil, v tom se vůbec nevyznám. Chlazení vzduchem, ne vodní prosím.

To je snad všechno, moc děkuji za jakoukoliv pomoc. Nevím zda je lepší pc sestavit nebo někdo dá tip na dobrou sestavu u CZC třeba kde jsem si nechal sestavovat můj poslední PC. Moje zkušenost s nakupem počítačů je že hotové nabízené PC sestavy měli vždy nějaký problém po pár letech a sestavenej PC z komponent co jsem vybral vydržel 6 let i se zdrojem bez jediné výměny čehokoliv, ale třeba to bylo stěstí.

Co je kvalitního na i7-13700K? A bedna Cooler Master Force 500 je už taky léta za zenitem. Nechápu proč tazatel trvá na Intelu, když ty jeho procesory stojí za starou bačkoru. Pak tam potřebuje drahej chladič, když to má spotřebu jak prase. Vzal bych k tomu procáku radši 750W zdroj.

Neni kvalitní. Výkon má za cenu zprzněných Atomových jader v benchmarcích, ale v reálu to žere, má to vysoké teploty a je to celé na hov...

Taky jsem byl "Intelista", ale pochopil jsem, že AMD šla do vedení a už mám třetí procák o nich. :-)

Ohledně sestavy od Lorenza, té postavené na Ryzenu. Vypadá to docela ok, ale mám k tomu dvě poznámky:

Coolermaster Force 500 bedna má zastaralý design, bylo to top před 10 lety, ale dnes už bych takovou bednu nechtěl.

Grafiky od MSI byly vždycky dražší, ale byla to kvalita, buď jsem kupoval MSI nebo jsem o ní aspoň snil. :-) Jenže doby se mění a podle recenzí jsou RTX 4000 grafiky od MSI osazené nejhoršíma součástkama a prostě to vypadá, že extra kvalita je pryč, akorát to zůstalo drahé. Vzal bych určitě jinou značku.

MSI osazené nejhoršíma součástkama a prostě to vypadá, že extra kvalita je pryč, akorát to zůstalo drahé. Vzal bych určitě jinou značku.

S tým musím nesúhlasiť. Ja sám som si kúpil schválne grafiku od MSI a neviem si ju vynachváliť. Je tichá a vynikajúce teploty. Žiadnu inú značku by som nechcel.
Hlavne sa vyhýbam značke gigabite

Coolermaster Force 500 bedna má zastaralý design, bylo to top před 10 lety, ale dnes už bych takovou bednu nechtěl.

To som dal takú bedňu len preto aby som nešiel s cenou tak vysoko. Inak je to každého vec čo si vybere. Na výkone to nič nezlepší.

Četl jsem několik zahraničních recenzí a srovnávací testy grafik, na netu někde na redditu najdeš i excel, někdo si s tím dal práci a MSI mu kvalitou a cenou součástek vyšlo nejhůře.

Mimochodem mám několik dnes už letitých grafik a bral jsem dřív Gigabyte a MSI a představ si ani jedna Gigabyte neodešla, ale MSI jedna ano. Momentálně mám Inno3D a předtím jsem měl Gainward. Inno3D zhodnotit nedokážu, na to ji mám příliš krátce. Dřív to byli tragédi, údajně se měli zlepšit, uvidíme. Gainward vyrábí dneska Palit (firma s pochybnou pověstí) jako svou prémiovku a překvapivě je to skutečně dobré. Přemýšlím taky o RTX4070 a vybírám mezi Gigabyte a Gainward.

Já mám (Gigabyte i Gainward, do toho jednu Asus) a pořád fungují jak mají, tak moc soudit nemůžu, která je lepší. Snad jen, že ta Gigabyte je naprosto tichá. V plné zátěži se sice trochu ozve, ale při nějakém sledování flmů není vůbec slyšet. MSI jsem nikdy neměl, na mě MSI dělají hodně komponentů a ani jeden pořádně.
Ikdyž poslední dobou vidím, že každý výrobce prodává hned několik druhů různých výrobků. Desky, grafiky, routery a mnoho dalšího. Asi to bude kus od kusu, protože ta výroba mně přijde, že to všichni dělají na kvantitu a kvalitu trochu upozadí.

Ono je to jak co, nelze říct, že je nějaký výrobce horší nebo lepší. Každý dělá něco lépe a něco hůř. Ale my hlavně nakupujeme cenou a pokud prostě nepůjdeme a nekoupíme to nejdražší, tak pravděpodobně budeme muset přemýšlet.

Abych to nějak prakticky vysvětlil na jednom příkladu, ale opravdu jen příklad: AsRock - obecně se říká, že jejich desky stojí za pendrek, ale když koupíš drahou, tu nejlepší, tak je super a věřim, že kdo ji má, ten se bude bít za AsRock jako za nejlepší firmu na desky. Ale pokud vybíráš cenou, tak se naprosto vyplatí Asus nebo MSI, protože ty jejich desky i ty levné mají pořád úroveň, ikdyž nejsou super vybavené. Za to ty levné od AsRock to je fakt odpad, studoval jsem to, dokonce to i namontoval jednomu člověku do PC s upozorněním, že mu jen montuju, co on chce a nedá si říct a samozřejmě, že za 3 roky mu odešla a montoval jsem mu jinou.

S těma grafikama přesně jak píšeš souhlasím, ty MSI jsou drahé, ale Gigabyte, který pořídíš levněji, udělá tu samou službu a někdy i lepší, tak proč kupovat MSI, kvůli pár RGB diodkám navíc?

Router mám od Asusu, zatím spokojenost, ale nemám ho ještě ani rok, takže zkušenost minimální.

Jj, je to jak píšeš. Pokud preferuje člověk jednu značku nějakého výrobku a ta po nějaké době "natáhne bačkory", tak si pravděpodobně tu samou značku člověk už nekoupí. Gigabyte byl taky svého času totální odpad, dneska bych řekl, že je to solidní mainstream. Nejhorší na tom jsou ale výrobci, kteří jsou nuceni používat bezolovnatou pájku a to jsou všichni, takže ta životnost stojí za ho..o. Teda ještě horší to mají uživatelé...

Ono se to trochu přehání, má to svůj klad a svůj zápor. VELKÝ klad je, že cokoli s bezolovnatou pájkou nepřežije 10-15 let, tudíž my "sběratelé" nemáme přeplněné domácnosti PC odpadem, protože to prostě přestane fungovat a takové věci já vyhazuju. Zase ale ZÁPOR je, že to nemá cenu sbírat, když to nic nevydrží. :-)

Můj první PC (1996) koupený před 27 lety s olovnatou pájkou je stále doma a na živu, akorát blbý je, že musim při každým startu nastavovat BIOS, protože tomu odešla baterka. :-/ Ta je totiž napevno zabudovaná v RTC krystalu a ten je na desce napájený a i když by se z USA dal dovézt, tak by to stálo hodně peněz a ještě je tam riziko při pájení, takže na to kašlu. Mimochodem životnost kondenzátorů je 25-30 let, takže stejně to sběratelství PC je pomíjivé.

Edit: Za mě Gigabyte nikdy nebyl odpad a nikdy nebyl špička, ani teď, je to takový průměr, kdy jednou je to lepší a podruhé zase horší. Je třeba to sledovat a nekupovat kvůli značce.

A co můj Didaktik Gamma z roku 1989? Ten funguje pořád jak má :-D Nostalgie jako hrom... Když jsem to ukázal známému, jak to dříve fungovalo tak ho chtěl koupit za 20 tisíc, ale stejně jsem ho neprodal a ani neprodám. Odkázal jsem ho na bazary, kde se prodává za cca 4-5t a okopíroval mu na kazetu nějaké hry... To vydrží snad věčně, pokud se to skladuje ve správných podmínkách.