Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Herny monitor

Zdravim, chcel by som si nechat poradit nejaky herny monitor.
Podmienky :
QHD (FHD sa vraj neoplati, ja sa tomu nerozumiem, ked tak poprosim vysvetlenie)
175-240 Hz
Max asi 27'' (Na hranie je vraj ideal max 27)
Freesync

Hrajem iba MW 2 a WZ 2

Vopred dakujem za vsetky odpovede/rady.

Záleží od preferencií aké máš...Pozri si porovnania, síce bude skresľovať aj obrazovka na ktorej to vidíš ale aspoň základný charakter panelu... budeš vidieť rozdiel. Teraz sú už s dobrou cenou aj herné IPS čiže vyber na základe či chceš lepší kontrast/podanie čiernej(VA) alebo farby a pozorovacie uhly(IPS). Keďže to chceš na hry tak hlavne potrebuješ aspoň 144hz a nízku odozvu. Ja preferujem VA čo sa týka monitora by som IPS nechcel, jedine že by som robil s grafikou/fotkami tak vtedy skôr IPS.

HDR máš jednoducho povedane kontrast realnej farby. Take nadsvietenie. A pri lacnych monitoroch stoji za hovno lebo to pri pohladne vyzera ako by bola chyba grafiky. Ja mám monitor za 1250eur a tam to robí o trochu menej ale robi to aj tak a stojí to či už pri hrách alebo pri filmoch za hovno

Vieš ono je to s nimi ako s politikmi. Klamú a zavádzajú keď otvárajú ústa. Nikdy never zelenému vrešťanovi a jeho posluhovačom. Alza je síce dobrý obchod čo do tovaru, cien ale marketingu never. To isté "odborníci" z ytb kde prezentujú monitor/TV pričom sú väčšinou platený aby to predali čo najlepšie. Samozrejme potrebuješ určitý jas pre HDR ale nie je to len o tomto. Je to dosť komplikované, ja viem len základy čiže si to načítaj z dobrých zdrojov ak ťa to zaujíma. Ja viem len jedno. Nekúpil by som TV/monitor a možno už ani nový mobil bez HDR.

To ja viem, len som teraz cital co pisali typci pred 2 rokmi ... Your AMD card will work with a Gsync monitor. Your Nvidia card will work with a freesync monitor.
However.....
Variable refresh rates on Gsync monitor will ONLY work on an Nvidia card, while Freesync monitors will work with both AMD and modern Nvidia GPUs (10 series and beyond I believe)

Vyřadil bych rovnou AOC, ty jejich monitory to je sázka do loterie, někdy dobrý, jindy stojej za hovno. S AOC mám ty nejhorší zkušenosti.
Nemám rád Samsung, takže ten bych já vynechal taky. Asi špatnej nebude, ale jejich prodávání stejného jako deset různejch typů mě vytáčí. Špatně se pak dohledávají recenze i parametry.
Zbytek ok.

Určitě bych doporučoval se na ty monitory před koupí jít podívat někam, kde je budou mít vystavené nebo budou ochotni ti je ukázat.

Monitor je dost individuální záležitost, každý má jiné oči. Proto taky i třeba na ty hry někomu vyhovuje víc IPS, někomu víc VA, nedá se objektivně říct, že by jedno z toho bylo horší, jen je to jiné. Vysvětleno už to tu bylo.
Podobně je to s těma Hz. Já mám na hry 60Hz monitor a víc nechci, nepotřebuju. Ale nehraju multiplayer, žádné CoD a podobně, teda zcela odlišná situace od člověka, který to hraje a kterému bych doporučil 144Hz. Musí k tomu mít i vhodnou výkonou grafickou kartu!
Co se týká HDR, taky je to individuální. No na Alze píšou nesmysly k tomu HDR, ale pravda je, že čím víc cd/m2, tím lépe. Důvod je ten, že HDR dělá v obraze víc šedé škály, víc stínů. Představ si to tak, že budeš mít stupnici šedé škály od černé po úplně bílou a bude tam 10 políček, to bude standardní obraz, ale stupnice v HDR bude mít těch políček třeba 50.
Když nad tím zauvažuješ, tak jak nejednodušeji zvednout stupně šedi? No zvýšením celkového jasu. Takže pokud jeden monitor umí 300 cd/m2 a druhý 600 cd/m2 a teoreticky by se uměli regulovat od úplně černé po úplně bílou, tak ten se 600 cd/m2 bude mít dynamický rozsah (HDR) dvakrát lepší.
Ale zase je tu otázka, jestli to chceš.
Já třeba mám HDR monitor a mám HDR vypnuté. Důvod je ten, že se mi to nelíbí. Ono to nepůsobí moc kontrastně. (Mimochodem na Alze hrozně kecají, když tvrdí, že HDR zvyšuje kontrast, to je hroznej nesmysl a je vidět, že tomu tam vůbec nerozumí.)
Na druhou stranu je fakt, že HDR obraz je přirozenější a asi to bude tak, že kdo léta nekoukal na TV nebo PC na věci s nízkým dynamickým rozsahem, tomu se HDR bude líbit víc.

Takže tak, chválím za výběr 8 bitovým monitorů, případně 8bit+2FRC, to je kolikrát nejdůležitější. A ne jako že si lidi pořídí 6bit+FRC a chtějí pak na tom dělat cokoli jiného než kancelář.

Prostě to dojdi zkouknout a uvidíš sám, který ti padne do oka nejvíc. Klidně může být i ten MSI (ten normální rovnej), jak tu odkazovali.

Dřív neuměly Windows zobrazit víc jak 8 bit na kanál, ale to už neplatí. Když budeš mít 10 bitový monitor, tak určitě dobrý, jenže k čemu. Je to super pro fotografy, ale ve hrách to nepoznáš a ani víc jak 24 bit (3x8 bit) nepodporují. Co jsi vybíral, tak to jsou myslím všechno 8 bitové monitory, ono jsem ani žádný herní 10 bitový nikdy neviděl, nejspíš se to vůbec nevyrábí. Někdy tam máš napsáno 10 bit, ale ve specifikaci potom vidíš, že je napsáno 8 bit + FRC.
Tohle vzniklo tak, že někoho napadlo, že do kanceláře stačí super levné monitory 6 bit + FRC, protože na Word a Excel potřebuješ stejně jen černou a bílou. :-) To znamená, že poslední 2 bity se nepřenáší a elektronika je dopočítá. Třeba EIZO to dopočítávalo skvěle a ani jsi nepoznal, že je to dopočítané. Nicméně ty barvy se tam lišily, nebylo to skutečné. No a pak někoho napadlo, že to může dopočítávat i u 8 bitových monitorů a dát jim ještě lepší obraz. Takže nejhorší obraz má 6bit+FRC, lepší je 8bit, ještě lepší je 8bit+FRC a nejlepší je 10bitový. Podle toho vybírej, nicméně ti říkám, že rozdíl mezi 8 bit a 8bit+FRC je tak malý, že se to skoro nepozná a určitě je lepší se zaměřit na ostatní parametry než zkoumat tohle. ;-)

To znamená, že poslední 2 bity se nepřenáší a elektronika je dopočítá.

A není to spíš tak, že se normálně přenáší, ale monitor je neumí zobrazit? A místo toho je simuluje tak, že velmi rychle problikává sousední hodnoty, takže pro člověka to vypadá podobně?

Zase, je to zcela individuální. Já bych do zahnutého nikdy nešel. Moje oči jsou léta zvyklé na rovný monitor a rovnou televizi a to zahnuté mi ty oči vysloveně trhá, hrozné. Jenže jsou i lidi, kteří si nad zakřivenýma monitorama libují, jak je to dokonalé. :-) Každý to prostě má jinak. Profesionální monitory se vyrábí pouze rovné, ale herní v obojím provedení, takže si můžeš vybrat, co ti vyhovuje víc.

Alze hrozně kecají, když tvrdí, že HDR zvyšuje kontras

Prosimte neprahnej, ja mam vynikajici HDR a kontrast samozrejme lepsi je, kdo vi jak HDR funguje by takovou s prominutim hloupost nenapsap.
Ke zbytku .. radci nic, a vyjadrovat se k nemu nebudu nama naladu na nejake klikani na minus a dohadovani hned tak poranu.

Fakt ne! A to ani ta Iiyama. Jsou to sice dobré monitory a hlavně poměr kvality a ceny tam bývá nepřekonatelný. Dají se teda koupit kvalitnější monitory jiné značky, ale vždy budou dražší než ten od Iiyama. Nicméně i tahle firma už měla nějaké ty nepovedené série, prostě nikdy to neplatí stoprocentně a vždy je to potřeba dopředu zkouknout, v obchodě a hlavně recenze.

No, k Dellu jsem se tu už několikrát vyjadřoval. Během Covidu neskutečně snížili kvalitu a chodilo k zákazníkům spousta vadných kusů. To kvalitní firma určitě nedělá. Teď prý už je to zase v pořádku a monitory jdou okamžitě na reklamace jen málokdy, asi spíš méně než u jiných výrobců. Jinak ale herní monitory od Dellu jsou Alienware a u těch si zákazník dost připlácí za značku, takže pokud by měl neomezený rozpočet tak se to doporučit rozhodně dá, ale pokud je naopak financema omezen, tak se tam nemá smysl ani koukat.

Bude dobrej. Je zase na tobě, jestli na něj vydržíš čekat.

A má FreeSync Premium, který podporuje o něco větší rozsah frekvencí a bude ideálně kompatibilni s tvou grafikou, když máš Radeon.

Ne že by ostatní monitory podporující Adaptive Sync, FreeSync nebo GSync Compatible nefungovaly, naopak, je to kompatibilní všechno, ale tenhle má to Premium a to je pro lidi s Radeonama o něco lepší podobně jako GSync (bez toho compatible) je lepší pro NVidie.

Poslední odpověď, musim jít a dnes už asi nebudu.

Koukal jsem na Monitornerds a píšou o tom MSI, že je super a nejsou na něj žádné stížnosti mimo HDR režim. Je slabší, má také 400 cd/m2, ale vrchol jasu je jen 430 cd/m2, takže to HDR bude určitě horší než u toho iiyama. Je na tobě, jestli tě HDR tak zajímá. Zase ale nepíšou o žádném problému s rovnoměrností podsvícení. Takže za zvážení také stojí.

Překlad z Kitguru:

Klady
Skvělá cena vzhledem ke kvalitě panelu.
Dobrá přesnost barev.
Působivá doba odezvy.
Silný špičkový jas přes 500 cd/m2. (Moje poznámka, jedná se jen o vrchol jasu, běžný jas je 400 cd/m2.)
Kontrast téměř 1200:1 je na IPS panel slušný.

Nevýhody
Celoplastová konstrukce působí na dotek lacině.
I/O by mohlo být štědřejší.
Můj vzorek vykazuje znatelné rozdíly v podsvícení směrem k okrajům. (Moje poznámka, tohle je dost nepříjemná vada, ale často je to rozdílné i u monitorů z jedné série, nechal bych si ho před koupí předvést a zkontroloval v celé černé ploše, jak moc to bude vidět.)