Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ryzen 5 2600 taktování

Zdravím, jak moc vadí CPU 4ghz na stock chladiči při 1.275V? Zkoušel jsem cinebench a chladič to samozřejmě neuchladí ale při hraní her kde CPU nejede na 100% se teplota pohybuje okolo 70C, ten nárust výkonu by se mi hodil na hry jako jsou špatně optimalizovaný warzony a lolko. Hrál jsem pár hodin a žádný blackscreeny. Jinak jsem to taktoval přes ryzen master, viděl jsem že by mě nechala taktovat i deska v biosu ale do toho jsem se radši vůbec nepouštěl.

Já to nutně taktovat nepotřebuji ale pokud mi ten procesor neodeje z toho že tam ty 4GHZ nechám při 70C, tak nevidím důvod proč to tak nenechat. Na 100% využití se nedostávám pokud PC záměrně nezatěžuju, takže zopakuji ještě jednou otázku. Je bezpečné to takhle nechat pokud na něm budu jen hrát nebo by mi z toho mohl CPU hodně brzo odejít?

Jestli máš těch 70C-73C v zátěži, tak buď v klidu, nestane se nic. Budeš mít nejspíš ale o něco hlučnější ventilátor na chladiči. Ono ani kdyby ta teplota šla někam k 80C, tak se s procesorem nic nestane, ale sníží automaticky takty, aby se tolik nezahříval a nepřekročil povolenou hranici.

To není jak kolem roku 1997, kdy se taktovalo ještě pomocí jumperů na desce, tam ještě poškození hrozilo, v dnešní době už nehrozí. Pokud by náhodou odpadnul chladič, tak se procesor zahřeje do dvou vteřin tak, že z bezpečnostních důvodů vypne PC. Takže buď v klidu, fakt není co pokazit ani když přešvihneš napětí.
Chce to jen laborovat s určitýma hodnotama a dosáhnout kompromisu mezi hlukem a výkonem a potom alespoň 24h měřit teplotu ať máš klid.

Nic jsem nedeaktivoval, hádám že turbo core je ještě nějaké navýšení taktu které probíhá automaticky. Jelikož jsem taktoval v ryzen master, jak už jsem psal víš, tak hádám že toto se automaticky vypíná.....při hraní se mi drží 4GHZ. A FPS mám navíc dle hry, při lolku které stojí víceméně jen na procesoru je to rozdíl dost velký, jelikož mám 165hz monitor, tak se to hodí, co se týče warzonů tak si nejsem jistý ale padali mi fps někde k 50FPS, ted se drží nad 60.

Nevím, jestli je to úplně správně, ale na AMD nastavuji konstantní takt k vhodnému stabilnímu napětí, při zachování rozumných teplot v 90% zátěži. Určitě je lepší nastavit to přímo v UEFI na desce. Obecně ale platí, že pokud se to nepřehřívá - v tvém případě ne, nepadá to a podává to odpovídající výkon, pak je to vlastně správně...

*Osobně jsem provozoval Přes 3 roky Ryzen 3600 nastavený všechna jádra 4,25GHz, 1.25V - SMT Zapnuto. Počítač mi nikdy nespadnul. V létě teploty 75-88°C. Bez problému. Deska nešla přes 55. Teď jsem do totéž desky prásknul R7 5800X a totéž - 4650Mhz, 1,213V. Musím mít vypnuté SMT, jinak jdeme do sta a neuchladím to... Bez SMT to funguje v 99% provozu do 90°C a dobrý :-)