Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ryzen 5 2600 taktování

Zdravím, jak moc vadí CPU 4ghz na stock chladiči při 1.275V? Zkoušel jsem cinebench a chladič to samozřejmě neuchladí ale při hraní her kde CPU nejede na 100% se teplota pohybuje okolo 70C, ten nárust výkonu by se mi hodil na hry jako jsou špatně optimalizovaný warzony a lolko. Hrál jsem pár hodin a žádný blackscreeny. Jinak jsem to taktoval přes ryzen master, viděl jsem že by mě nechala taktovat i deska v biosu ale do toho jsem se radši vůbec nepouštěl.

Já to nutně taktovat nepotřebuji ale pokud mi ten procesor neodeje z toho že tam ty 4GHZ nechám při 70C, tak nevidím důvod proč to tak nenechat. Na 100% využití se nedostávám pokud PC záměrně nezatěžuju, takže zopakuji ještě jednou otázku. Je bezpečné to takhle nechat pokud na něm budu jen hrát nebo by mi z toho mohl CPU hodně brzo odejít?

Jestli máš těch 70C-73C v zátěži, tak buď v klidu, nestane se nic. Budeš mít nejspíš ale o něco hlučnější ventilátor na chladiči. Ono ani kdyby ta teplota šla někam k 80C, tak se s procesorem nic nestane, ale sníží automaticky takty, aby se tolik nezahříval a nepřekročil povolenou hranici.

To není jak kolem roku 1997, kdy se taktovalo ještě pomocí jumperů na desce, tam ještě poškození hrozilo, v dnešní době už nehrozí. Pokud by náhodou odpadnul chladič, tak se procesor zahřeje do dvou vteřin tak, že z bezpečnostních důvodů vypne PC. Takže buď v klidu, fakt není co pokazit ani když přešvihneš napětí.
Chce to jen laborovat s určitýma hodnotama a dosáhnout kompromisu mezi hlukem a výkonem a potom alespoň 24h měřit teplotu ať máš klid.

Nevím, jestli je to úplně správně, ale na AMD nastavuji konstantní takt k vhodnému stabilnímu napětí, při zachování rozumných teplot v 90% zátěži. Určitě je lepší nastavit to přímo v UEFI na desce. Obecně ale platí, že pokud se to nepřehřívá - v tvém případě ne, nepadá to a podává to odpovídající výkon, pak je to vlastně správně...

*Osobně jsem provozoval Přes 3 roky Ryzen 3600 nastavený všechna jádra 4,25GHz, 1.25V - SMT Zapnuto. Počítač mi nikdy nespadnul. V létě teploty 75-88°C. Bez problému. Deska nešla přes 55. Teď jsem do totéž desky prásknul R7 5800X a totéž - 4650Mhz, 1,213V. Musím mít vypnuté SMT, jinak jdeme do sta a neuchladím to... Bez SMT to funguje v 99% provozu do 90°C a dobrý :-)