Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Je můj internet provider divnej?

Kluci, pojďte mi přiblížit a vysvětlit pojmy a chování kterým nerozumím. Mám internet na optice. Optika mi vede až do bytu. ISP mi odmítá povolit přístup do konfigurace routeru. Nechci zasahovat do parametrů připojení k síti. Chci si jen nastavit třeba wifi na jiný kanál, použít MAC filter, přidělit jednotlivým portům určitou rychlost atd. atd. Prý na toto nemám nárok.

Když jsem se na to ptala u jiných ISP tak mi bylo řečeno, že to je prý nesmysl a asi jsem je špatně pochopila. Oni toto nedělají. Mohu si prý koupit co chci, napsat jim a pošlou mi návod pro nastavení připojení.

Pokud bych chtěla, mít k těmto věcem přístup, tak si musím koupit ten samý router který mám od nich. Poslat ho technikům kteří ho prý nakonfigurují a pošlou nachystaný. Pokud ale budu mít vlastní router, byť techniky od providera "Nastavený" přijdu o veškerou záruku a podporu. Můžete mi k tomu něco napsat prosím? Je toto normální chování? A nakonec pro mě další šok. Rýpat se mi budou v novém routeru, bez mé přítomnosti. Co mi s tím routerem budou dělat? Nastavit si ho snad dokážu sama. Jiní ISP se diví a říkají mi, že nic takového neznají. A ten šok nakonec? Tím je to, že za nakonfigurování routeru, na který nebudu mít ani záruku ani podporu ani nějakou garantovanou rychlost, zaplatím technikům 750,-Kč právě za toto nastavení.

Prosím o názory. Budu Vám vděčná. Děkuji předem.

Díky kluci flegu a touchwoode. Opět jste mě posunuli do sfér, ktery jsou pro mě neznámé. Díky Vám komunikuji i s podporou jinak a posunuli jsme se o kousek dál.
Dokázali by jste mi pomoct najít GPON SFP podle parametrů? A nebo alespoň poradit eshop, kde budou tyto parametry uvedeny?
Povolí mi GPON s následujícími parametry.

zařízení třídy B+, optický port 1490/1310 nm,
citlivost alespoň -27dB
podpora WBF podle G.984.5
podpora AES-128, obousměrný FEC
podpora SR-DBA a NSR-DBA
flexibilní mapování mezi GEM a TCONT
podpora SN autentizace podle G.984.3

Potom ještě otázka. Mohu do toho mýho Mikrotiku dát jakýkoliv GPON a nebo to bude problém a ne vše tam bude fungovat?

Pokud chceš experimentovat a riskovat, hledej OEM verze, něco jako toto:

https://www.amazon.com/HSGQ-transceiver-Compatible-Fiberhome-Microtik/dp/B08ND9SLT1

edit: ale vždycky to bude lotynka jak prase. Mikrotik to bude muset umět použít. Modul musí fungovat v síti tvého ISP... nakonec to IMHO dopadne tak, že něco koupíš a zjistíš, že to stejně nefunguje.
Já bych šel bezpečnou cestou bridge. Oni ti ten huahua krám přepnou do "režimu switch" a ty si za to připojíš Mikrotik normálním ethernetem.

Taky to tak vždycky dělám, co je ve zdi, to je poskytovatele, na to nešahám.
Ze zdi to vede do čehosi, co je taky poskytovatele a na to nešahám.
Ale nechám poskytovatele, ať si to nastaví do brige takže když k tomu něco připojím (jen jednu věc), tak to dostane nějakou venkovní adresu (jako třeba 78.80.xx.xx) a nikoli vnitřní (jako 162.xxx 10.xxx a tak podobně) (a ať tomu vypne wifinu).

Pak do toho jeho zastrčím svůj drát a za tím už je to moje, takže to jde do mojeho routeru, ten dostane venkovní IP a co s tím bude dělat je už čistě moje věc. (Takže na tom filtruju adresy, rozdělím si vnitřek do několika podsítí, udělám si DMZ a vůbec si to upravím k obrazu svému a nikdo mi do ničeho nekecá).

Až k tomu drátu je to jeho a já se nestarám, jakou magií se na tom mojem drátu zjevujou packety a od toho drátu (včetně) dál je to moje a po tom, co s těma packetama dělám mu není nic.