Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Je můj internet provider divnej?

Kluci, pojďte mi přiblížit a vysvětlit pojmy a chování kterým nerozumím. Mám internet na optice. Optika mi vede až do bytu. ISP mi odmítá povolit přístup do konfigurace routeru. Nechci zasahovat do parametrů připojení k síti. Chci si jen nastavit třeba wifi na jiný kanál, použít MAC filter, přidělit jednotlivým portům určitou rychlost atd. atd. Prý na toto nemám nárok.

Když jsem se na to ptala u jiných ISP tak mi bylo řečeno, že to je prý nesmysl a asi jsem je špatně pochopila. Oni toto nedělají. Mohu si prý koupit co chci, napsat jim a pošlou mi návod pro nastavení připojení.

Pokud bych chtěla, mít k těmto věcem přístup, tak si musím koupit ten samý router který mám od nich. Poslat ho technikům kteří ho prý nakonfigurují a pošlou nachystaný. Pokud ale budu mít vlastní router, byť techniky od providera "Nastavený" přijdu o veškerou záruku a podporu. Můžete mi k tomu něco napsat prosím? Je toto normální chování? A nakonec pro mě další šok. Rýpat se mi budou v novém routeru, bez mé přítomnosti. Co mi s tím routerem budou dělat? Nastavit si ho snad dokážu sama. Jiní ISP se diví a říkají mi, že nic takového neznají. A ten šok nakonec? Tím je to, že za nakonfigurování routeru, na který nebudu mít ani záruku ani podporu ani nějakou garantovanou rychlost, zaplatím technikům 750,-Kč právě za toto nastavení.

Prosím o názory. Budu Vám vděčná. Děkuji předem.

U GPON to "normální" je, protože ISP používá funkcionalitu registrace GPON SFP modulu co je v tom routeru. Navíc idea, že strčíš GPON do Mikrotiku je sice zajímavá, ale poměrně nefunkční. v GPON modulu je totiž firmware a nastavení, které musí odpovídat "protikusu" u ISP. I proto Mikrotik už nenabízí ten svůj GPON modul. Kdysi jsem to taky řešil, na fóru MKT je celkem pěkný thread. Našel jsem něco i z českých luhů a hájů

https://mikrotik.com/product/SFPONU
https://forum.pctuning.cz/viewtopic.php?t=289459

Za mě je řešení ten jejich huahua nesmysl nechat přepnout do bridge a za to si strčit normální router.

edit: ti "jiní" ISP zřejmě nemají FTTH...

Asi tak...doplnim...pri GPoNoch naopak nepoznam ISP, ktory by netrval na svojom zariadeni...ak ho nechces pouzivat nechas si ho prepnut do DMZ (cize nieco ako bridge) na svoj vlastny router, ktory k nemu pripojis.
Takto to mam poriesene u vsetkych zakaznikoch Orange u nas napriklad.
Rozdiel je len v tom, ze Orange nemusim o nic ziadat, kedze zakaznik ma plny pristup do ich GPON routra.
Takze poziadat PODA o DMZ na svoj router a je to vybavene.

Hojko, mám taky PODA. WIFI jsem si u jejich routeru vypnul po přihlášení ke svému účtu. Mám to v bytě ale udělané tak nešikovně, že z jejich routeru vedu běžný LAN kabel dál a na jeho konci mám připojený svůj router, kde si můžu nastavit vše, co mi vyhovuje. A tak funguji. 8-)

Díky kluci flegu a touchwoode. Opět jste mě posunuli do sfér, ktery jsou pro mě neznámé. Díky Vám komunikuji i s podporou jinak a posunuli jsme se o kousek dál.
Dokázali by jste mi pomoct najít GPON SFP podle parametrů? A nebo alespoň poradit eshop, kde budou tyto parametry uvedeny?
Povolí mi GPON s následujícími parametry.

zařízení třídy B+, optický port 1490/1310 nm,
citlivost alespoň -27dB
podpora WBF podle G.984.5
podpora AES-128, obousměrný FEC
podpora SR-DBA a NSR-DBA
flexibilní mapování mezi GEM a TCONT
podpora SN autentizace podle G.984.3

Potom ještě otázka. Mohu do toho mýho Mikrotiku dát jakýkoliv GPON a nebo to bude problém a ne vše tam bude fungovat?

Pokud chceš experimentovat a riskovat, hledej OEM verze, něco jako toto:

https://www.amazon.com/HSGQ-transceiver-Compatible-Fiberhome-Microtik/dp/B08ND9SLT1

edit: ale vždycky to bude lotynka jak prase. Mikrotik to bude muset umět použít. Modul musí fungovat v síti tvého ISP... nakonec to IMHO dopadne tak, že něco koupíš a zjistíš, že to stejně nefunguje.
Já bych šel bezpečnou cestou bridge. Oni ti ten huahua krám přepnou do "režimu switch" a ty si za to připojíš Mikrotik normálním ethernetem.

To sem chtěla udělat. Dohaduji se s něma docela dlouho takže před měsícem mi bylo řečeno, že si svůj router koupit nemůžu. Po měsíci neustálých dohadů a pod oznámením, že odejdu, mi bylo sděleno, že si mohu koupit ten samý router, pošlu jim PON číslo toho routeru a oni mi ten router zavedou do systému. Za poplatek 750,-Kč. :-D:-D A jelikož mě toto už ale opravdu nebaví, takto se dohadovat s ISP o takovou blbinu jakou je puštění zákazníka do konfigurace routeru, rozhodla jsem se odejít od Pody a přejít k T-Mobilu. A nakonec se bude hodit i těch 200Mb/s navíc na uploadu.

Taky to tak vždycky dělám, co je ve zdi, to je poskytovatele, na to nešahám.
Ze zdi to vede do čehosi, co je taky poskytovatele a na to nešahám.
Ale nechám poskytovatele, ať si to nastaví do brige takže když k tomu něco připojím (jen jednu věc), tak to dostane nějakou venkovní adresu (jako třeba 78.80.xx.xx) a nikoli vnitřní (jako 162.xxx 10.xxx a tak podobně) (a ať tomu vypne wifinu).

Pak do toho jeho zastrčím svůj drát a za tím už je to moje, takže to jde do mojeho routeru, ten dostane venkovní IP a co s tím bude dělat je už čistě moje věc. (Takže na tom filtruju adresy, rozdělím si vnitřek do několika podsítí, udělám si DMZ a vůbec si to upravím k obrazu svému a nikdo mi do ničeho nekecá).

Až k tomu drátu je to jeho a já se nestarám, jakou magií se na tom mojem drátu zjevujou packety a od toho drátu (včetně) dál je to moje a po tom, co s těma packetama dělám mu není nic.

Jo, protože jsem nechtěl platit za pevnou IP, tak jsem při každém připojení se dostal nějakou jinou (a občas mi ji změnili i jen tak).
Ale to mi nevadilo, jednak když se ten počítač doma neodpojoval, tak mi klidně stejné vydržela i pár měsíců, ale hlavně jsem si na nějakém webu zdarma pořídil stránky s PHP, kde jedna ze stránek, když se zavolala se správnými parametry, tak si někam uložila IP a jméno stahujícího. A když se zavolala jinak, tak to zase vypsala. A tu stránku jsem nechal z domova pravidelně stahovat.
Takže když jsem pak potřeboval, tak jsem se na ní podíval a hned jsem věděl, jaké IP mám doma. A pak jsem se na to IP nějak nakonektil, třeba přez OpenSSH, nikoli s heslem, ale s klíčema, takže to bylo celkem bezpečné, a odtamtud už jsem se doma dostal, kam jsem chtěl (a kam jsem si to předem povolil, samozřejmě).
a bylo mi celkem jedno, že se domů jeden den připojuju třeba
ssh 78.80.11.11
a druhý den třeba
ssh 78.80.99.99

(Teda je fakt, že já celkem počítačům rozumím, ale tohle nebylo nijak složité, alespoň teda na Linuxu, který používám. Takovéhle připojení na dálku se tam dá zařídit už během instalace, ještě dřív, než se podívám, jestli je tam vůbec nějaký disk, na který by se dalo instalovat ... a samozřejmě se to dá snadno zařídit i kdykoli později.)