Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s rozlišením hry

Zdravim, mám 16:10 monitor a kupoval jsem hru Divinity: Original Sin a ačkoliv umožňuje nastavit rozlišení i na 1920x1200 (moje max. rozlišení) tak jak můžete vidět na screenech, tak při rozlišení 1920x1200 chybí po stranách část obrazu.. na 1920x1080 je to ok, ale zase můžete u textu nahoře vidět, že je to celý zúžený a vypadá to nepřirozeně.

Nevíte, co s tim?
Psal jsem na oficiální forum, ale zatim bez reakce.

Ahoj, máš s tím problém jen v této hře nebo ve všem? Ovladače ke grafice máš aktuální a na monitoru nastavené nativní rozlišení?

Jen v této hře, ovladače mi nVidia (mám GIGABYTE GeForce RTX 3050 EAGLE OC 8G) sama nabízí ( a dělo se to i když jsem kdysi používal integrovanou grafiku na procesoru )
monitor má - https://www.alza.cz/23-eizo-flex-scan-ev2360-bk-d5881407.htm - 1920x1200; 16:10.. pokud odpovídám chybně, tak mě oprav prosím.

jinak při změně rozlišení z 1920x1080 na 1920x1200 mi to píše, že "nastavení vyššího rozlišení, než je doporučené, může vést k nestabilitě systému", ale to je zřejmě jen info hláška o výkonu, neměla by souviset s obrazem.

Jo, je to jen tip. Třeba LOL je taky stará hra, ale pořád vycházejí nějaké updaty a ta hra je potom náročnější. Myslím, že určitě není na škodu mít aktualizovaný celý systém.

Ano, ale vždy je lepší instalovat ovladače ze stránek výrobce karty. Teda ne vždy, ale měl by mít ověřené, že s danou kartou fungují správně.

Aby sis zase nestěžoval, že ti dávám bezdůvodně mínusy.

Je to proto, že výrobci u klasických grafických karet pouze přebalují ovladač od NVidie do své instalačky, teda v tomto případě musí jak od výrobce, tak od NVidie fungovat stejně a pokud má od NVidie novější, tak to udělal správně.

Ano, ale někteří výrobci karet si upravují takty, případně otáčky větráků a bůhví co ještě... Proto jsem tazateli psal, že je to jen tip a aby to zkusil.

Také mám monitor 1920*1200 (ale ne tuto hru) a občas narazím na nějakou hru, která prostě tohle rozlišení neumí, respektive při jeho nastavení neumí využít celou plochu monitoru, a při celoobrazovkovém režimu jsou nahoře a dole ty černé pruhy.

Někdy to moje rozlišení dokážu vynutit editací nějakého konfiguračního souboru nebo v registru, ale také to může znamenat, že se sice obraz roztáhne na celou plochu, ale zároveň zkreslí - roztáhne na výšku, což vypadá hůře než ty černé pruhy.

Důsledek toho, že převažují monitory-nudle :-/ a devs na to občas kálí.

Na čem hraješ? Klávesnice nebo gamepad? A ikdybys hrál na klávesnici, nemáš připojený k počítači gamepad?

Larian píše, že v případě použití gamepadu 1920x1200 nefunguje správně.

ok, byla to možnost

co mě napadá, je nepřirozený, aby ti to při nastavení na 1920x1080 ten obraz roztahovalo

zkusil bych možnosti, které hra nabízí - na celou obrazovku, v okně, v okně bez okrajů ??? jestli v nastavení hry něco takového je?

další, co by mě napadlo, prověření, jestli nepoužíváš nějaký program, který by ti externě natahoval programy v jiném rozlišení na tvou obrazovku a i bych se podíval do OSD monitoru, jestli tam není něco takového zapnuté?

jde o to, že je divné, že při 1920x1080 se ti to roztahuje, místo toho, aby se nahoře a dole vytvořil černý pruh.

Rozumim,
reakce na "zkusil bych možnosti, které hra nabízí - na celou obrazovku, v okně, v okně bez okrajů ??? jestli v nastavení hry něco takového je?" - to nepomohlo na samotnej problém toho 1920*1200 , ale při nastavení "na celou obrazovku" z "roztáhnout na celou obrazovku" to aspoň vypadá normálně.. ne roztaženě. díky.

u monitoru je funkce "picture expansion" - a ty možnosti tam nic nezměnily
pak mám AMD Software Adrenalin edition - a tam jsem to taky nenašel.