Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Má smysl kupovat klasické HDD? HDD vs SSD

Dobrý den,

jaký máte prosím názor na klasické HDD?
Dlouho jsem nekupoval žádný HW a vidím, že u klasických disků se řeší SMR zápis.
Má v dnešní době ještě smysl kupovat klasické HDD? U kapacity třeba 2TB - 4TB?
Nemáte doporučení na konkrétní tip? Ať už SDD či HDD. Chci to pouze na "uložení dat" ... vesměs to jsou nějaké zálohy (práce), ke kterým přistupuji jen výjimečně.
Dá se dnes nějak poznat kvalita?
Děkuji

Ne, to co chceš je:

Seagate IronWolf 4TB CMR

Bez PRO, protože pro je 7200 ot. a je vhodný tam, kde probíhá víc zápisů a je potřeba se k nim dostat rychleji. ten obyčejný je 5400 ot. a je na občasné nahrání dat zcela dostačující a hlavně tišší.

Na ukládání dat je SMR/CMR celkem jedno, rozhodně doporučuju HDD. Z hlediska dlohodobé trvanlivosti záznamu a případné obnovitelnosti dat se jedná o bezpečnější řešení než SSD.

Kvalitu poznáš podle určení disku (a jeho ceny/záruky). WD Gold/datacenter je nejlepší, WD Blue zase nejhorší.

Na uložení dat (zálohy) je vhodnější a levnější klasický HDD.

Jen doporučuju zvážit, jestli chceš kupovat klasický interní disk, který neustále poběží, bude žrát elektřinu a dělat hluk nebo jestli není na čase pořídit NAS, který se může automaticky vypínat, lze některá data (třeba filmy) sdílet a mít k nim přístup odkukoli...

kdyz uz, dal bych tam neco levnejsiho bez dram cache, jen at to neni uplny odpadni vyrobce. treba wd z levnejsich.
ani qlc ssd jeste nekonkuruji hdd a jsou (4tb) o hodne drazsi.

pro "jednomuzny" pristup a nesystemovy disk ti zatim stale vyhovuje i klasicky hdd, dokonce smr.

Já mám v počítači 1x NVME na PC hry, 1x SATA SSD na OS a programy a 1x HDD Seagate Ironwolf 3TB na zálohy.

Teda podobně jako ty, akorát jsem chtěl zmínit, že ani na rychlý OS a rychlou odezvu aplikací není potřeba nic spešl, ale Crucial MX500 se SATA bohatě stačí. Na Steam na hry nebo v pracovním prostředí na sql databázi a podobné věci už se to NVMe docela hodí. Na zálohy fakt není potřeba SSD, ale pomaloběžné HDD, které je spolelivější a slyšet taky není.

Jistě běžný mainstreamový uživatel nepotřebuje často HDD žádné, ale pokud tazatel víc co chce a ví co dělá, tak HDD rozhodně nemusí být nevýhoda. Shodneme se.

Do pc uz len SSD, ja uz mam 2TB, pretoze cena je nizka a pri praci tu rychlost naozaj citit....aj na datach.
Do NASka zase len HDD, tam ide vacsinou o kapacitu a HDD je stale lacnejsi a spolahlivejsi.
Inak SSD montujem asi 5-6 rokov ak sa nemylim a zatial 0 reklamacii a to hovorim o stovkach kusov.
Vacsinou davam blue WD, obcas Samsungy.
Do NASiek pouzivam WD RED alebo Purple. Ak chcem trosku vacsi vykon tak RED Pro verziu.
Nejake reklamacie uz boli, ale vzhladom na pocet kusov mizive promile.

Několik Samsungů po měsíci odešlo, to samé poslední dobou u WD. A třetího do party máme Crucial a tam ani jednou žádný neodešel. Neřikám, že Samsung a WD jsou špatné, ale minimálně to vypadá, že Crucial je ze všech nejlepší. :-)